Ն. Փաշինյան. «Հայաստանում որևէ պարագայում խուճապ պետք է չլինի»
Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստ:
Վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդագրության համաձայն՝ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է Հայաստանում, նաև աշխարհում և տարածաշրջանում կորոնավիրուսի տարածվածության վերաբերյալ ընթացիկ վիճակագրական տվյալները: Նա նշել է, որ այս պահին Հայաստանում իրավիճակը երեկվա համեմատ նույնն է՝ 1 հաստատված դեպք և 31 կարանտինի մեջ գտնվող անձինք, որոնց բոլորի առողջությունը փաստացի նորմալ վիճակում է: Ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 120 լաբորատոր հետազոտություն, որից միայն 1-ն է դրական արդյունք ունեցել: Եվս 9 թեստ այսօր է իրականացվելու, որոնց պատասխանների վերաբերյալ տեղեկատվությունը կտրվի հայտնի դառնալուն պես: Պետական սահմանի անցման կետերում ուժեղացված հսկողությունը շարունակվում է, Մեղրիի անցակետից եկող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվում են Առողջապահության նախարարության մասնագետների և Ոստիկանության ուղեկցությամբ, Իրանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմանվում է հսկողություն Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ ՊԵԿ մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադարձը, իսկ Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ հսկողությունը սահմանվում է ըստ բնակության վայրի: Նախարար Թորոսյանը նշել է, որ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է անում ջերմաչափումն իրականացնել նաև անհատապես:
Քննարկվել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող ոլորտային աշխատանքները և հետագա քայլերը: Առաջիկա անելիքների համատեքստում վարչապետը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Նախ արձանագրենք, որ երեկվանից, բարեբախտաբար, իրադրության նեգատիվ որևէ փոփոխություն չունենք, այսինքն՝ կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպք չունենք: Այս ընթացքում մի քանի կասկածելի դեպքեր ախտորոշվել են, և պատասխանը բացասական է: Այս պահի դրությամբ մենք սպասում ենք 9 թեստերի պատասխաններին, և պատախանները լինելուն պես հանրությանը կտեղեկացնենք: Հույս ունենք, որ չեն հաստատվի, բայց եթե, Աստված մի արասցե, հաստատվեն, մենք դրա մասին կտեղեկացնենք: Բայց եթե հաստատվեն, դա որևէ խուճապի առիթ պետք է չլինի, որովհետև էլի արձանագրենք, որ սա հաղթահարելի հիվանդություն է, և առայժմ մեր միակ ախտորոշված դեպքի համար նույնիսկ այնպիսի ընթացք ունի, որ փաստորեն նա չի բուժվում հիմա, որովհետև ոչ մի բողոք, ախտանշան, ընդհուպ ջերմություն չունի՝ կարճ ջերմություն է ունեցել, հետո այդ ջերմությունն ինքն իրեն իջել է: Հիմա մարդը սուր վարակիչ հիվանդությունների բժշկական կենտրոնում ուղղակի սենյակում հեռուստացույց է նայում: «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցային համալիրի մեր ժողովուրդը նույնպես բոլորը, որևէ մեկի մոտ ախտանշան ի հայտ չի եկել այս պահի դրությամբ, ջերմություն չունեն, ինքնազգացողության հետ կապված խնդիրներ չունեն: Երեկվա ընթացքում 3-4 կասկածելի դեպք ենք ախտորոշել, բոլորը բացասական են: Այսօր օրվա ընթացքում կհասցնենք, ըստ ամենայնի, 9 հոգուն թեստավորել: Եթե առաջին պատասխանը լինում է դրական, կրկնակի թեստավորում նույնպես արվում է, այսինքն՝ այս հարցերի վերջնական պատասխանները հանրությունը կիմանա կրկնակի թեստավորումից հետո, որպեսզի հանկարծ չճշտված տեղեկատվություն չտանք:
Հիմա այսօրվա որոշումների մասին. հաշվի առնելով համաճարակային վիճակը մեր տարածաշրջանում՝ մենք որոշում կայացրեցինք երկարացնել և խստացնել սահմանափակումները հայ-իրանական սահմանով հաղորդակցության ուղղությամբ, մենք կսկսենք Իրանի հետ ժամանակավորապես վիզային ռեժիմը վերականգնելու գործընթացը, և 5 օրվա մեջ վիզային ռեժիմը կվերականգնվի: Իհարկե, մենք Իրանի մեր գործընկերների հետ մշտական հաղորդակցության մեջ ենք, մեր զորակցությունն ենք հայտնում Իրանի բարեկամ ժողովրդին և կառավարությանը՝ այս դժվար իրավիճակը հաղթահարելու գործում և մեր հնարավորությունների սահմանում կաջակցենք Իրանի հարևան և բարեկամ ժողովրդին և կառավարությանը:
Աշխատանքային խմբի կոչն է, խնդրանքն է մեր հայրենակիցներին՝ հնարավորինս սահմանափակել ուղևորությունները Իտալիայի ուղղությամբ և նաև հնարավորինս սահմանափակել ուղևորությունները Թուրքիայի ուղղությամբ: Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, Առողջապահության նախարարությունը, Կառավարությունը, բոլորը անհրաժեշտ և հասու միջոցառումները ձեռնարկում են, բայց և՛ մասնագետների, և՛ մեր այսօրվա քննարկման ամենակարևոր եզրակացությունն այն է, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու ամենահուսալի միջոցը յուրաքանչյուր մարդու ինքնապատասխանատվությունն է: Նախ այն հայրենակիցները, ովքեր որևէ ախտանշան չունեն, կրկին կոչ եմ անում խստիվ հետևել Առողջապահության նախարարության արդեն հայտնի պաստառների վրա առաջարկվող միջոցներին, պահպանել կրկնակի և եռակի զգոնությամբ անձնական հիգիենայի կանոնները, իսկ նրանց, ում մոտ որոշակի ախտանշաններ կան, կոչ ենք անում ինքնաբուժմամբ չզբաղվել, դիմել առողջապահական հիմնարկների և սպասել պատասխաններին: Իհարկե, հիմա պարզ է, որ վերջին օրերին, երևի նաև ահազանգերի թիվն ավելացել է, բայց, բարեբախտաբար, այդ ահազանգերից ոչ մեկը մինչև այս պահը չի հաստատվել որպես կորոնավիրուսով հիվանդացության դեպք:
Մենք շարունակելու ենք մեր աշխատանքը: Այսօր արդեն աշխատանքային խումբը կպատրաստի կառավարության որոշումը, կառավարությունը հեռակա նիստով կընդունի այդ որոշումը, որպեսզի վաղվանից արդեն որոշումներն ուժի մեջ մտնեն: Գիտեք արդեն, որ որոշում է կայացվել, որ ուսումնական հաստատություններում մեկ շաբաթ արձակուրդ է, այսինքն՝ արձակուրդն առաջ է բերվում, և մենք շաբաթվա վերջ կտեսնենք՝ ինչ իրավիճակ է և, ըստ այդմ, ըստ անհրաժեշտության՝ կկայացնենք որոշումներ:
Գիտեմ, որ հարց է հնչելու, թե ինչու այլ ուղղություններով հաղորդակցությունները չենք փակում. նախ հնարավոր չէ բոլոր ուղղություններով փակել, որովհետև դա նշանակում է ընդհանրապես 100 տոկոսով մեկուսանալ: Այս պահին մենք գնահատում ենք ռիսկային ուղղությունները և առավել ինտեսիվ աշխատանք կատարում ամենառիսկային ուղղությունների մասով: Ցավոք, գործնականում կորոնավիրուսը տարածված է ամենուր, և ժամանակակից աշխարհում հաղորդակցության ոչ միայն ուղղակի, այլև անուղղակի միջոցներ գոյություն ունեն: Մենք ուղղակի, ոչ թե, ցավոք, պետք է ասենք, որ ոչ թե սրանով երաշխավորում ենք հետագա տարածումը, այդ թվում՝ հայտնվելու դեպքերը, այլ պրոցեսը դարձնում ենք հնարավորինս կառավարելի, որ կարողանանք տիրապետել իրավիճակին և շարժընթացին:
Կխստացվեն միջոցառումները այդ թվում բեռնափոխադրումների մասով: Այսօր Պետական եկամուտների կոմիտեն և Էկոնոմիկայի նախարարությունը կաշխատեն միասին, ըստ ամենայնի՝ որոշ բեռների համար կրկին կարվեն բացառություններ՝ ըստ անհրաժեշտության: Եվ մենք պետք է խնդրենք նաև, որ մեր քաղաքացիները խուսափեն բեռնափոխադրումների համար Իրանի Իսլամական Հանրապետություն տեղափոխվելուց և այնտեղ բեռներ ներկրելուց: Հիմա մենք կարգավորումը կառավարության որոշման մեջ կանենք այնպես, որ դա տեղի ունենա:
Սիրելի հայրենակիցներ, մենք քննարկեցինք նաև շուկայում առկա վիճակը,: Չնայած կարծես թե դա կարճատև էր, բայց պետք չէ խանութներից խուճապային գնումներ անել: Ճիշտ է, մենք ունենք որոշակի անհրաժեշտ ապրանքների դեֆիցիտ, մասնավորապես, ամենակարևորը՝ դիմակների դեֆիցիտ, բայց այդ պրոբլեմը ոչ միայն մեր երկրում է, այլև ամբողջ աշխարհում: Հիմա նույնիսկ մենք ստացանք տեղեկություններ, որ կան գործարարներ, ընկերություններ, որոնք պատրաստ են ներկրել դիմակներ, բայց քանի որ աշխարհում գների բարձրացում է տեղի ունեցել, նրանք մտավախություններ ունեն, որ ներսում իրենց կմեղադրեն սպեկուլյատիվ գնագոյացման մեջ: Բայց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն աշխատում է նրանց հետ, և մենք պետք է աշխատենք, որ օբյեկտիվ գին լինի մեր շուկայում դիմակների համար, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ ամբողջ աշխարհում գները բարձրացել են, հետևաբար, նոր խմբաքանակները հայտնվելիս ենթադրում ենք որ շուկայում գնի որոշակի բարձրացում կարձանագրվի: Հաջորդը՝ անտիսեպտիկ միջոցների արտադրություն, բարեբախտաբար, Հայաստանում ունենք: Այդ բումը շաբաթ-լույս կիրակի օրը արձանագրվեց և մեր արտադրողների համար դա պարզապես անսպասելի էր: Նրանք հավաստիացրել են, որ առաջիկա օրերին ամբողջ ծավալով արտադրություն տեղի կունենա, և շուկայի պահանջարկը կբավարարեն:
Հիմնական միջազգային և հայ հանրության, մեր բոլորիս արձանագրումը - այսօր միջազգային մամուլում այդպիսի տասնյակ վերնագրեր կան - կորոնավիրուսի ամենամեծ վտանգը խուժապն է: Այսինքն՝ ոչ թե կորոնավիրուսն է պրոբլեմը, այլ այն խուճապը, որ դրա անունը լսելիս մարդկանց շրջանում առաջացնում է: Հիմա դպրոցներն արձակուրդում են, եկեք արձանագրենք՝ մի շաբաթ առաջ, մի շաբաթ հետո մեծ բան չի փոխվում: Եվ եթե մեզնից յուրաքանչյուրը այս իրավիճակի արձանագրմամբ պատասխանատվությամբ է վերաբերվում իր վարքին, նշանակում է, որ Հայաստանի Հանրաապետությունը պետք է շարունակի ապրել բնականոն կյանքով՝ ուղղակի անձնական կարգապահության նկատմամբ ավելի մեծ ուշադրությունով: Եվ մեզ համար, ճիշտն ասած, ոչ այնքան հաճելի որոշ սովորություններից հրաժարվելու իսկապես լավ առիթ է, ինչպես Առողջապահության նախարարը կոչ արեց համբուրվելով բարևելու պրակտիկան կարող ենք մեր իրականությունից դուրս բերել: Ուրախալի է, որ մեր սոցիալական ցանցերում սկսել են ավելի ու ավելի շատ հումորով վերաբերվել կորոնավիրուսին: Իհարկե, հումորը՝ հումոր, բայց, մյուս կողմից, անլուրջ վերաբերվել նույնպես չի կարելի: Այո, դա հիվանդություն է, դա վտանգավոր հիվանդություն է, ինչպես բազմաթիվ վտանգավոր այլ հիվանդություններ, որոնցով մենք ամեն տարի, ամեն ամիս, ամեն օր, ամեն շաբաթ տառապում ենք և արձանագրենք, որ չենք բարձրաձայնում դրա մասին, որովհետև սովորական բան է դարձել՝ սովորական գրիպից ամեն տարի մենք մոտավորապես 10 մահացության դեպք ենք ունենում, դա միջին վիճակագրական ցուցանիշ է:
Եվ հետևաբար, մեր հիմնական խնդիրը հետևյալն է՝ Հայաստանում որևէ պարագայում խուճապ, խուճապային գնում, խուճապային տեղաշարժ, խուճապային հայտարարություններ, խուճապային կոչեր պետք է չլինեն: Սրա համար կառավարությունը պիտի դառնա նման խուճապի բացակայության երաշխավորը, և դրա երաշխիքն այն է, որ բացառվում է, որ մենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից թաքցնենք որևէ տեղեկատվություն: Սա ամենակարևոր արձանագրումն է: Էլի արձանագրում ենք, որ մեր քաղաքացիները վստահում են միայն ու միայն տեղեկատվությանը, որ տարածվում է կառավարության և պաշտոնական այլ մարմինների կողմից: Որևէ այլ աղբյուր կորոնավիրուսի մասին չի կարող լինել, քան Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը, Առողջապահության նախարարությունը, պաշտոնական այլ մարմիններ: Հետևաբար, ապրում ենք մեր բնականոն կյանքով, աշխատում ենք մեր երկրի զարգացման օրակարգի վրա: Իմիջիայլոց ասեմ, Ծաղկաձորում խուճապի մասին լուրերը չափազանցված էին: Երեկ, ինչպես և խոստացել էի, մենք ընտանիքով երեկոն և գիշերն անց ենք կացրել Ծաղկաձորում, Առողջապահության նախարարը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը, էլի պաշտոնյաներ: Ծաղկաձորում տուրիստներ կան, և շատ, ես մի քանի ռեստորաններ, սրճարաններ մտել եմ, շրջել եմ քաղաքով:
Այնպես որ, իսկապես եկեք վերաբերվենք հանգիստ, հանդարտ, իհարկե, զգոն, ուշադիր, հասկանալով, որ հիվանդությունը վտանգավոր է, բայց կառավարելի հիվանդություն է, և հույս ունենք, որ իրավիճակը չի սրվի: Էլի ուզում եմ ասել, որ մենք այսօր 9 կասկածելի դեպք ունենք, որ պետք է թեստավորենք: Այս 9-ից մեկ-երկուսը եթե նույնիսկ հաստատվեն, սրանով ապոկալիպտիկ եզրակացություններ պետք չէ անել, որովհետև մենք այս պահին ունենք հիվանդ, որը դե յուրե հիվանդ է, բայց դե ֆակտո այդքան էլ հիվանդ չէ: Հույս ունենք, որ մենք առնվազն դե ֆակտո հիվանդների մասով հենց այս տրամադրությամբ էլ այս պրոցեսը կավարտենք: Որևէ սահմանափակումներ այս պահին մտցնելու կարիք չկա, մարդիկ կարող են կինո հաճախել, թատրոն հաճախել, ծննդյան տարեդարձեր նշել և այլն, բայց այդ ընթացքում սովորականից ավելի շատ լվացվեն և ավելի ուշադիր լինեն, փռշտալիս թույլ չտան վիրուսների կամ բակտերիաների արտահոսքն արտաքին աշխարհ, մնացածը կառավարելի է»:

Н. Пашинян: "В Армении ни в коем случае не должно быть паники"
Министр здравоохранения Арсен Торосян представил текущие статистические данные о распространенности коронавируса в Армении, а также в мире и регионе. Он отметил, что на данный момент ситуация в Армении такая же, как и вчера - 1 подтвержденный случай и 31 человек на карантине, состояние здоровья которых нормальное. Всего было проведено 120 лабораторных исследований, из которых только 1 дал положительный результат. Сегодня будет проведено еще 9 тестов, ответы на которые будут опубликованы, как только они будут получены. Продолжается усиленный контроль на пограничных пропускных пунктах, все грузовики, прибывающие из пограничного пункта Мегри, сопровождаются специалистами министерства здравоохранения и полицией, над водителями-гражданами Ирана устанавливается контроль на всей территории Армении, в том числе на таможенных складах КГД, до их возвращения на свою родину, а в отношении граждан Армении контроль устанавливается по месту жительства. Министр Торосян отметил, что Всемирная организация здравоохранения призывает измерять температуру также в индивидуальном порядке.
На заседании были обсуждены отраслевые работы и дальнейшие шаги по борьбе с коронавирусом. Премьер-министр дал поручения ответственным лицам в контексте предстоящих действий.
Подводя итоги заседания, Никол Пашинян отметил: “Сначала давайте отметим, что, к счастью, со вчерашнего дня у нас не было никаких негативных изменений, то есть у нас нет новых случаев заболевания коронавирусом. За это время было диагностировано несколько подозрительных случаев, и ответ был отрицательным. В настоящее время мы ожидаем ответов на 9 тестов и проинформируем общественность, как только ответы будут готовы. Мы надеемся, что они не подтвердятся, но если, не дай Бог, они подтвердятся, мы сообщим об этом. Если они подтвердятся, это не должно стать причиной для паники, потому что мы снова констатируем, что эта болезнь лечится, и до сих пор наш единственный диагностированный случай имеет такое течение, что сейчас пациента не лечат, потому что у него нет жалоб, нет симптомов, нет даже высокой температуры. Сначала в течение короткого времени у него была высокая температура, а затем она спала сама собой. Сейчас этот человек смотрит телевизор в своей палате в Медицинском центре острых инфекционных заболеваний. У наших граждан, находящихся в гостиничном комплексе Golden Palace тоже все нормально, ни у кого нет никаких симптомов на данный момент, у них нет температуры, нет проблем с самочувствием. Вчера мы диагностировали 3-4 подозрительных случая, все они отрицательные. Сегодня мы, по всей вероятности, протестируем 9 человек в течение дня. Если первый ответ будет положительным, то будет проведено повторное тестирование, то есть общественность узнает окончательные ответы после повторного тестирования, чтобы мы не распространили непроверенную информацию.
Теперь о сегодняшних решениях. Учитывая эпидемическую ситуацию в нашем регионе, мы решили продлить и усилить ограничения на армяно-иранской границе, мы начнем процесс отмены безвизового режима с Ираном, и визовый режим будет восстановлен в течение 5 дней. Конечно, мы находимся в постоянном контакте с нашими иранскими коллегами, выражаем свою поддержку дружественному народу и правительству Ирана в преодолении этой сложной ситуации, и в рамках своих возможностей будем помогать нашим соседям и дружественному народу и правительству Ирана.
Призыв рабочей группы, наша просьба нашим соотечественникам состоит в том, чтобы максимально ограничить поездки в Италию и максимально ограничить поездки в Турцию. В целом, конечно, министерство здравоохранения, правительство предпринимают все необходимые и доступные меры, но важнейшим выводом наших специалистов и сегодняшнего обсуждения является то, что наиболее надежным способом предотвращения распространения коронавируса является личная ответственность каждого человека.
Прежде всего, соотечественников, у которых нет никаких симптомов, я вновь призываю неукоснительно следовать рекомендациям министерства здравоохранения, соблюдать правила личной гигиены с двойной и тройной бдительностью, а тем, у кого есть какие-либо симптомы, мы призываем их не заниматься самолечением, а обращаться в здравоохранительные учреждения и ждать ответов. Конечно, теперь ясно, что в последние дни увеличилось количество тревожных сигналов, однако, к счастью, на сегодняшний день ни один из этих сигналов не был подтвержден как заболевание коронавирусом.
Мы продолжим нашу работу. Сегодня рабочая группа подготовит решение правительства, а правительство примет это решение на дистанционном заседании, чтобы оно вступило в силу завтра. Вы уже знаете, что принято решение о введении в образовательных учреждениях каникул на одну неделю, то есть весенние каникулы перенесены, и в конце недели мы посмотрим, какова ситуация, и мы будем принимать решения по мере необходимости.
Я знаю, что возникнет вопрос о том, почему мы не закрываем коммуникацию по другим направлениям. Прежде всего, невозможно закрыть все направления, потому что это означает полную изоляцию. В настоящее время мы оцениваем зоны риска и проводим более интенсивную работу по самым рискованным направлениям. К сожалению, коронавирус практически распространен повсюду, и в современном мире существуют не только прямые, но и косвенные средства коммуникации. Мы, к сожалению, должны признать, что этим не гарантируем предотвращение дальнейшего распространения, а делаем процесс как можно более управляемым, чтобы мы могли максимально контролировать ситуацию.
Будут усилены меры, в том числе по части грузоперевозок. Сегодня Комитет государственных доходов и министерство экономики будут работать вместе, по всей вероятности, для некоторых грузов по мере необходимости снова будут сделаны некоторые исключения. И мы должны также попросить наших граждан избегать поездок в Исламскую Республику Иран за грузом и ввозом грузов оттуда. Сейчас в решении правительства мы внесем такое регулирование, чтобы это произошло.
Дорогие соотечественники, мы также обсудили ситуацию на рынке. Хотя это, кажется, было краткосрочным явлением, но вам не нужно панически делать покупки в магазинах. Правда, у нас есть дефицит определенных предметов первой необходимости, в частности самой важной из них являются маски, но эта проблема существует не только в нашей стране, но и во всем мире. Теперь мы даже получили информацию о том, что есть предприятия, компании, которые готовы импортировать маски, но, поскольку цены выросли по всему миру, они опасаются, что внутри страны их будут обвинять в спекулятивном ценообразовании.
Однако Государственная комиссия по защите экономической конкуренции работает с ними, и мы должны работать над тем, чтобы на рынке была объективная цена на маски, но мы также должны понимать, что цены выросли во всем мире, поэтому, мы ожидаем некоторого роста рыночной цены при ввозе новых партий. Далее, к счастью, у нас в Армении есть производство антисептических средств. Этот бум был зафиксирован в субботу и воскресенье, и он был просто неожиданным для наших производителей. Они заверили, что в ближайшие дни будет запущено полное производство и спрос на рынке будет удовлетворен.
Օсновной опасностью международного и армянского сообщества - и сегодня в международной прессе есть десятки таких заголовков - является паника в связи с коронавирусом. То есть проблема не в коронавирусе, а в панике, которая возникает у людей, когда они слышат это слово. Сейчас школьники на каникулах, в связи с этим отметим, что были бы каникулы неделей позже или раньше, это ничего не меняет. И если каждый из нас возьмет на себя ответственность за свое поведение, значит, что Республика Армения должна продолжать жить своей нормальной жизнью, уделяя больше внимания личной дисциплине.
И для нас, честно говоря, это очень хороший повод отказаться от некоторых не очень приятных привычек, и как призвал министр здравоохранения, мы можем отказаться от практики целовать друг друга во время приветствия. Радует тот факт, что в социальных сетях наши соотечественники стали все чаще и чаще относиться к коронавирусу с юмором. Конечно, юмор юмором, но, с другой стороны, к нему не следует относиться несерьезно. Да, это болезнь, это опасная болезнь, как и многие другие опасные заболевания, от которых мы страдаем каждый год, каждый месяц, каждый день, каждую неделю, и давайте констатируем, что мы не говорим об этом, потому что это стало обычным явлением, и от обычного гриппа у нас бывает около 10 смертей в год, это среднестатистический показатель.
И поэтому наша главная задача заключается в следующем: в любом случае в Армении не должно быть паники, панических покупок, панических переездов, панических заявлений, панических призывов. Для этого правительство должно стать гарантом отсутствия такой паники, а гарантия этого заключается в том, что мы не будем скрывать какую-либо информацию от граждан Республики Армения. Это самое важное. Еще раз отмечаем, что наши граждане должны доверять исключительно информации, распространяемой правительством и другими официальными органами. Нет другого источника о коронавирусе, кроме правительства Республики Армения, министерства здравоохранения и других официальных органов.
Следовательно, мы живем нормальной жизнью и работаем над повесткой дня развития нашей страны. Кстати, слухи о панике в Цахкадзоре были преувеличены. Вчера, как я и обещал, мы с нашей семьей, министр здравоохранения, министр образования, науки, культуры и спорта и другие официальные лица провели вечер и ночь в Цахкадзоре. В Цахкадзоре есть туристы, много туристов, и я зашел в несколько ресторанов, кафе и прошелся по городу.
Так что, давайте действительно относиться к ситуации спокойно, уравновешенно, конечно, быть бдительными, внимательными, понимая, что болезнь опасная, но управляемая, и мы надеемся, что ситуация не обострится. Еще раз хочу сказать, что у нас сегодня 9 подозрительных случаев, и мы должны провести тестирование. Даже если один или два из этих 9 случаев будут подтверждены, не нужно делать апокалипсических заключений, потому что сейчас у нас есть пациент, который де-юре болен, но де-факто не очень болен. Мы надеемся, что как минимум де-факто мы завершим этот процесс именно в таком настроении. Никаких ограничений на данный момент вводить не нужно, люди могут спокойно ходить в кино, ходить в театр, отмечать дни рождения и т.д., однако вместе с тем надо чаще и тщательнее мыть руки, быть более внимательными, избегать проникновения вирусов или бактерий во внешний мир при чихании, а остальное управляемо”.