Ո՞ւմ է սպառնում սալաֆիականության աճն Ադրբեջանում
2019թ. հուլիսին համացանցում հայտնվեց մի տեսանյութ, որը մեծ արձագանք գտավ առաջին հերթին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Այդ տեսանյութում «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության երեք անդամներ հայտարարում են Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում նոր «բջիջ» ստեղծելու մասին և կոչ անում երկրի քաղաքացիներին միանալ իրենց: ISIS-ի անդամներն իրենց առջև նպատակ են դրել պայքարել Իլհամ Ալիևի ռեժիմի դեմ։
Չնայած իրանական մամուլում այս իրադարձության չափազանց սահմանափակ լուսաբանմանը՝ ակնհայտ է, որ Թեհրանը չի կարող իրավիճակն իր ուշադրության կենտրոնում չպահել: 2011թ․ Սիրիայում և Իրաքում Իսլամական պետություն ահաբեկչական խմբավորման ի հայտ գալուց ի վեր Իրանը դարձել է այն ուժը, որն անդադար պայքար է մղում դրա դեմ:
Հարկ է նշել, որ ISIS-ը (Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետություն, որը նաև հայտնի է որպես Իսլամական պետություն անվանմամբ), որն առաջին հերթին իր մասին հայտարարեց Իրաքում, այնուհետև ներթափանցեց Սիրիա, մի քանի տարի շարունակ ամբողջ աշխարհից սունիական իսլամի սալաֆիական ուղղության կողմնակիցների համար ձգողության կենտրոն դարձավ: ISIS-ին հավատարմության երդում են տվել մի շարք սալաֆիական խմբավորումներ՝ Աֆղանստանում, Կենտրոնական Ասիայում, Հյուսիսային և Արևմտյան Աֆրիկայում: Սալաֆիները տարբերվում են իսլամի աղբյուրները բառացի մեկնաբանելով, շիաների և ավանդական սուննիների դեմ ագրեսիայով, ինչպես նաև սուֆիական թարիքաթների հետևորդներով:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, որպես շիիթական աշխարհի գլխավոր երկիր, եղել և մնում է սալաֆիական ահաբեկչական կազմակերպության գլխավոր թշնամին: 2017թ. դեկտեմբերին Դամասկոսի կողմից սիրիական պատերազմի մեջ մտած Ռուսաստանը պաշտոնապես հայտարարեց ISIS-ի դեմ վերջնական հաղթանակի մասին, սակայն խմբավորման առանձին անդամներ և դրա ածանցյալները շարունակում են Սիրիայում ահաբեկիչների վերջին պատվարում՝ Իդլիբում, շուրջ 1,5 միլիոն բնակչի պատանդառումը: Մյուս մասը, ջախջախումից հետո ստիպված լինելով հեռանալ Սիրիայից և Իրաքից, տեղափոխվեց այլ խոցելի երկրներ: Նրանց մեծ մասը հայտնվեց Աֆղանստանում, իսկ մյուսներն ապաստան գտան աֆրիկյան երկրներում`Լիբիա, Նիգերիա և այլն: Իսլամական պետության մարտիկների համար հերթական կայանատեղին դարձավ Ադրբեջանը:
Չնայած այն բանին, որ, ըստ տարբեր աղբյուրների՝ Ադրբեջանի բնակչության 70-85%-ը շիա մահմեդականներ են, և միայն 15%-ն են սուննիներ՝ մեծամասամբ խանաֆիթական և շաֆիիթական մազհաբների, հենց այս հարավկովկասյան երկիրն է դարձել սալաֆիների (վահաբիստների) գլխավոր «մատակարարներից մեկն» ISIS-ի համար: Ադրբեջանում սալաֆիականության գլխավոր կենտրոնը դարձել է հանրապետության մայրաքաղաք Բաքուն: Ոչ քիչ թվով սալաֆիներ բնակվում են Սումգայիթում, Գյանջայում և հյուսիսային շրջաններում: 1997թ. Բաքվում բացվեց առաջին սալաֆիական մզկիթը՝ Աբու Բաքրը, որի այցելուների թիվը կազմում է 5-7 հազար, և դա չնայած այն բանին, որ շիաների աղոթատեղիներ ավանդաբար այցելում է մի քանի հարյուր մարդ: Մզկիթի իմամ դարձավ Համեթ Սուլեյմանովը, ով հերքում էր իր և մզկիթի այցելուների ցանկացած առնչություն վահաբիականության հետ: Այնուամենայնիվ, երկրում հայտնի էր մզկիթի ոչ պաշտոնական ուղղվածությունը: Ադրբեջանում սալաֆիականության հետևորդների ճշգրիտ թիվն անհայտ է, բայց ադրբեջանական լրատվամիջոցներում վերջին տարիներին նշվում է 15․000-65․000 մարդու մասին:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանում սալաֆիական խմբավորումների մոտ միասնություն չկա: Դրա վառ օրինակն է դաղստանյան «Անտառային եղբայրներ» ընդհատակյա ավազակախումբը, որը գործում է հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնությունում՝ Դաղստանում, ինչպես նաև Ադրբեջանի հյուսիսային շրջանների դաղստանյան ազգությունների (ավարներ, լեզգիներ, ցախուտներ, ինգիլոյներ, տաբասարաններ և այլն) շրջանում: Չնայած տարբեր աղբյուրներում ադրբեջանական ջամաաթների առկայությունը նշվում է մինչև 2008թ., խումբը ստեղծվել է հենց այն ժամանակահատվածում, երբ Իլդար Մոլաչիևը (նույն ինքը՝ Էմիր Աբդուլ-Մեջիդը) դաղստանյան շարիաթական ջամաաթի էմիրն էր: Մոլաչիևը, ով էմիր դարձավ 2007թ. սեպտեմբերին, ծագումով Ադրբեջանի հյուսիսային Զագաթալա քաղաքից էր և էթնիկ ցախուր էր (սուննիական էթնիկ խումբ, որը բնակվում է ադրբեջանա-ռուսական սահմանի երկու կողմերում): Ադրբեջանական ջամաաթը ստեղծվել է այդ երկրի տարածքում դաղստանյան ջամաաթի աջակցության հիմքն ապահովելու համար: Իր ստեղծման պահից ի վեր ադրբեջանական կամ սումգայիթյան ջամաաթը սերտորեն կապված էր դաղստանյան ջամաաթի հետ, չնայած որպես ռազմական խմբավորում այն պահպանեց իր անկախությունը:
Հենց «Անտառային եղբայրներ»-ն էին, որ 2008թ․ ահաբեկչական գործողություն կազմակերպեցին Աբու Բաքր մզկիթում, որի արդյունքում երկու մարդ զոհվեց, տասնութ հոգի վիրավորվեց, ներառյալ Սուլեյմանովի մզկիթի իմամը: Միջադեպից հետո երկրի ղեկավարությունը որոշեց փակել մզկիթը: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ ջամաաթը ցրվեց, դրա որոշ անդամներ ձերբակալվեցին, սակայն իրենց համոզմունքներին ամենանվիրված իսլամիստներին հաջողվել է կրկին կազմավորել ընդհատակյա համայնք՝ հավաքվելով տեղի բնակիչների ավտոտնակներում և բնակարաններում: Իսկ Աբու Բաքր մզկիթի նախկին այցելուները սկսեցին հավաքվել մասնավոր բնակարաններում, ինչը մեծապես բարդացրել է վերահսկողությունը նրանց գործունեության նկատմամբ: Հայտնի է, որ ուրբաթօրյա հավաքները կայուն կերպով անցկացվում են Բաքվի ծայրամասում գտնվող Գարաչուխուր ավանում, որտեղ սալաֆիականության հետևորդների թվի աճը հանգեցրել է շիաների և սուննիների միջև լարվածության սրացմանը: 2014թ․ այս հակամարտությունը հանգեցրեց ավանի մզկիթի հրկիզմանը, որտեղ այցելում էին ինչպես շիաներ, այնպես էլ սուննիներ: Փակ խմբերում հետզհետե զարգանում էին արմատական տրամադրությունները: Հենց այս խմբերից էր, որ դուրս եկան ISIS-ի ապագա հարյուրավոր անդամներ:
Սիրիայում պատերազմի տարիներին տարբեր աղբյուրներ ադրբեջանական ջամաաթը բազմիցս հիշատակում են որպես ԻՊ շարքերում առանձին ստորաբաժանում: Ջամաաթն իր կողմն էր քաշում ոչ միայն մեծահասակ մարտիկների, այլև փոքր երեխաների: Այդ մասին է վկայում համացանցում հայտնված ադրբեջաներեն լեզվով այն տեսանյութը, որում խմբավորման ղեկավարը՝ էմիրը, հաստատում է, որ ISIS-ի կողմից վերահսկվող Ռաքքայում (Սիրիա) ադրբեջանցի մարտիկների համար ստեղծված են բոլոր պայմանները, այդ թվում նաև մեդրեսե` նրանց երեխաների ուսուցման համար: Տեսանյութը ներկայումս արգելափակված է:
Ադրբեջանցիները կրոնական արմատականության են հակված ոչ միայն բուն Ադրբեջանում, այլև հարևան Վրաստանի ադրբեջանական համայնքի անդամների շրջանում: 80-ականների վերջին և 90-ականների սկզբին երիտասարդ ադրբեջանցի միսիոներները, ովքեր կրոնական կրթություն ստացան այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Սաուդյան Արաբիան, Քուվեյթը, Եգիպտոսը, դարձան սալաֆիական իսլամի առաջին քարոզիչներն Ադրբեջանում: 90-ականներին Վրաստանում ստեղծված սոցիալ-տնտեսական խնդիրների պատճառով բավականին թվով Վրաստանի ադրբեջանցիներ տեղափոխվեցին Ադրբեջան: Հենց այդ ժամանակահատվածում նրանց վրա ազդեցություն գործեցին տեղի սալաֆիականները: Հետ վերադառնալուց հետո, հիմնականում Քվեմո Քարթլիի տարածք, ադրբեջանցիներն իրենց հետ բերեցին սալաֆիականությունը, սակայն, ի տարբերություն բուն Ադրբեջանի սալաֆիականների, Վրաստանում արմատական իսլամիստները չկարողացան մեծ թվով աջակիցներ հավաքել, չէին հետևում սալաֆիականության քաղաքական գաղափարներին ու ներկայիս վրացական իշխանությունների դեմ չէին գործում:
Չնայած ծայրահեղականության դեմ պաշտոնական ակտիվ պայքարին՝ Բաքուն հաճախ «սիրախաղ է անում» վահաբիստների հետ և օգտագործում նրանց ռեսուրսներն իր շահերի համար: Հիշեցնենք մասնավորապես 2015թ. նոյեմբերին նարդարանյան մեծ աղմուկ հանած իրադարձությունները: Ոստիկանության ու անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, ներխուժելով ավանի մզկիթ, ձերբակալեցին 14 հոգու, որոնք շիական իրանական կողմնորոշում ունեցող «Մահմեդական միասնություն» շարժման անդամ էին: Բախումների ընթացքում զոհվեց յոթ մարդ: Ուշագրավ է, որ իրավապահ մարմինների կողմից շիա իսլամիստների վրա հարձակվեցին նաև վահաբիստական ակտիվիստներ: Հետագայում ձերբակալվածներ եղան տարբեր քաղաքներում՝ Լենքորան, Գյանջա, Նեֆտեչելա, Իմիշլի, շարժման անդամներն արժանացան երկարատև՝ 10-ից 20 տարի բանտարկության:
Ադրբեջանում արգելված «Մահմեդական միասնություն» շարժումը կոչ էր անում ժամանակակից Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքում Իրանի օրինակով ստեղծել Իսլամական պետություն և ճանաչում էր Իրանի Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի իշխանությունը: Նարդարանում տեղի ունեցած իրադարձությունները, բնականաբար, ցույց տվեցին տեղական շիա բնակչության վրա Իրանի ազդեցության ուժեղացման հանդեպ ապշերոնյան իշխանությունների վախը: Այս իրավիճակում սուննի արմատական խմբավորումները, որոնց վրա ազդեցություն ունի Ադրբեջանի համար եղբայրական Թուրքիան, ինչպես նաև վահաբիզմի հիմնական կենտրոնը՝ Սաուդյան Արաբիան, որի հետ նախագահ Իլհամ Ալիևն ավելացնում է շփումները, օգտագործվում են իշխանությունների կողմից շիական գործոնի ուժեղացման դեմ:
Այստեղ հարկ է հիշեցնել, որ Թուրքիան, փորձելով ամրապնդել իր կրոնական ազդեցությունն Ադրբեջանում, 90-ականների սկզբին այս երկրում ստեղծեց «Նուրչի» կամ «Նուրչու» շարժումը, որն Ադրբեջանում վտանգավոր գործոն դարձավ՝ ընդհուպ մինչև պետական հեղաշրջման կազմակերպման սպառնալիք: Ի սկզբանե շարժումը Բաքվում դիտարկվում էր որպես Թուրքիայի հետ համաթուրքական մշակութային կապերի մի մաս, սակայն այն բանից հետո, երբ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության՝ իշխանության գալուց հետո Անկարան հետ քաշվեց քաղաքական աշխարհիկությունից, փոխվեց նաև Իլհամ Ալիևի վերաբերմունքը շարժման հանդեպ: Սիրիայում և Իրաքում տարածաշրջանային հակամարտությունների բռնկումից հետո Թուրքիան և նրա ղեկավարած «Նուրչի» շարժումը սկսեցին ակտիվ համագործակցել Ադրբեջանի վահաբիստների հետ, որոնք աջակցություն էին ստանում նաև ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից:
Ելնելով վերոնշյալից` տրամաբանական են դառնում Թեհրանի հետաքրքրությունն ու վախերը սուննի արմատականության, մասնավորապես հյուսիսային հարևանի տարածքում գտնվող ISIS-ի բջիջների աճի վերաբերյալ: Իսկ հաշվի առնելով Ադրբեջանի հետ ուղիղ սահմանը և երկու երկրների միջև վիզային ռեժիմի բացակայությունը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիները կարող են անարգել այցելել Իսլամական Հանրապետություն, ազատորեն շփվել տեղի բնակիչների հետ իրենց մայրենի լեզվով (Իրանի հյուսիս-արևմտյան նահանգների՝ Արևելյան և Արևմտյան Ադրբեջանի բնակչությունը, Զենջանը, Արդաբիլը թյուրքախոս են) և քարոզել իրենց գաղափարախոսությունը:
Ապագա իսլամական աշխարհի ուսումնասիրության իրանական ինստիտուտն Ադրբեջանում սալաֆի-վահաբական շարժումների իրավիճակի վերաբերյալ վերլուծություն է կատարել, ըստ որի՝ այդպիսի խմբեր հանրապետությունում հայտնվել են դեռևս խորհրդային տարիներին: Ադրբեջանի կրոնական պատկերին նվիրված աղբյուրներում ոչ մի հղում չկա սալաֆիներին կամ վահաբիստներին: ԽՍՀՄ-ի գոյության վերջին տարիներին և Ադրբեջանի Հանրապետության անկախության առաջին շրջանում Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, ինչպես նաև Եգիպտոսի աջակցությամբ հայտնվեց վահաբիստների շարժումը, որոնք իրենց անվանում են սալաֆիներ: Մասնավորապես, Էր-Ռիյադն իրավական աջակցություն էր տրամադրում Ադրբեջանի վահաբիստներին` երկրի ղեկավարության, ինչպես նաև Կովկասի մահմեդականների վարչության հետ կրոնական համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր ստորագրելով:
Ինչպես արդեն նշվել է, Մեդինայի միջազգային իսլամական համալսարանում՝ (Սաուդյան Արաբիա) վահաբիստական գիտնականների և քարոզիչների հիմնական ուսումնական կենտրոնում, կրթություն ստացած կրոնական ակտիվիստները սկսեցին ակտիվորեն քարոզել իրենց ուսմունքն Ադրբեջանում: Դրանց թվում են՝ Համեթ Սուլեյմանովը, Ալիխան Մուսաևը, Վեյսալ Օրուջովը, Սոհրաբ Շեյխալիևը, Սեմյոն Մուհամմադովը և այլք, ովքեր սալաֆիականություն անվան ներքո վահաբիզմ են քարոզում սոցիալական ցանցերում, համացանցում:
Ինչ վերաբերում է սալաֆիներին տրվող ֆինանսական աջակցությանը, ապա, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների և որոշ քաղաքական գործիչների՝ հիմնական օգնությունը գալիս է Սաուդյան Արաբիայից: Բացի այդ նրանցից ոմանք հաջողությամբ առևտրական գործունեությամբ են զբաղվում և առևտրային կետեր ունեն երկրի խոշոր շուկաներում: Նրանք ֆինանսական աջակցություն են ստանում պետության կողմից երկրում տնտեսական գործունեությանն աջակցելու համար: Պաշտոնական տվյալների բացակայության պայմաններում արմատական սուննիական շարժման մեջ նրանց մասնակցության մասին է վկայում, առաջին հերթին, նրանց արտաքին տեսքը, ինչը թույլ է տալիս եզրակացություններ անել սալաֆիական գաղափարների հետևորդների քանակի և ֆինանսական վիճակի վերաբերյալ: Ավելին, ապացույցներ կան, որ սաուդյան հովանավորների հետ ունեցած պայմանավորվածությունների համաձայն՝ ադրբեջանցի սալաֆիները պարտավորվում են աշխատատեղեր ստեղծել իրենց հարազատների և ընկերների համար: Այսպիսով, երկրում ընդհանուր գործազրկության խորապատկերին այս խավը միակն է, որը չի բախվում աշխատանքի ընդունվելու խնդրին: Ադրբեջանում ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով հասարակության մեջ այս շարժման ազդեցությունը շարունակում է աճել: Համաձայն ոչ պաշտոնական տվյալների՝ վահաբիստական շարժմանը հաջողվել է իր կողմը քաշել պետական մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների, խորհրդարանականների և հատկապես մեդիա-ակտիվիստների, որոնք, չնայած վահաբիստներ չեն, բայց աջակցում և պաշտպանում են վահաբիստական, հատկապես Սաուդյան Արաբիայի վահաբիստական կենտրոնների շահերն ու պահանջներն Ադրբեջանի Հանրապետությունում:
Ադրբեջանում սալաֆիականության աճի սպառնալիքը սպառնում է ոչ միայն հարևան Իրանին, այլև Հայաստանին, որը մշտական դիմակայության մեջ է Բաքվի հետ: Դա ակնհայտ դարձավ մասնավորապես 2016թ․ ապրիլին, երբ տեղեկություններ հայտնվեցին ապրիլյան մարտերին ադրբեջանական զորքերի կողմից սալաֆիական խմբավորումների և թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատների մասնակցության մասին: Սիրիայի իսլամական շարժումների ձեռագիրը տեսանելի էր նրանից, թե ինչպես էին ադրբեջանցի զինվորները վերաբերվում գերիների հետ: Հայ զինվորների կտրված գլուխների լուսանկարները տարածեցին համաշխարհային լրատվամիջոցներն ու սոցիալական ցանցերը: Սակայն Ապրիլյան պատերազմում նախկին ISIS-ի մարտիկների մասնակցության այլ ապացույցներ չկան: Հաշվի առնելով, որ Բաքուն փորձում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ներկայացնել որպես կրոնական հակամարտություն՝ դրանով իր կողմը քաշելով իսլամական երկրներին, կրոնական արմատականության ուժեղացումը հանգեցնում է ադրբեջանական հասարակության մեջ հայաֆոբիայի առանց այն էլ բարձր մակարդակի ուժեղացմանը:
Այսպիսով, սալաֆիական արմատական բջիջի հայտնվելն Ադրբեջանում աննախադեպ երևույթ չէ: Սակայն հենց ISIS-ը, որը սալաֆիների համար «բրենդ» է դարձել և ունի բարձրորակ քարոզչամեքենա, խոցելի խմբերին հրապուրելու հաջող փորձ, մեծ հնարավորություններ՝ իր շուրջը հավաքել ամենաարմատական մտածող մարդկանց, վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն հարևան քրիստոնյա և շիական երկրների, այլև հենց Բաքվի համար: Մյուս կողմից, այդ հարցում նրանց կարող են խանգարել Իլհամ Ալիևի ռեժիմը տապալելու հենց իրենց քաղաքական մտադրությունները, որի օրոք տեղի վահաբիստները, ինչպես արդեն ասվել է, բավականին հարմարավետ տեղավորվել են, ունեն որոշակի ազդեցություն և շահագրգռված չեն իշխանության մեջ փոփոխություններով:

Кому угрожает рост салафизма в Азербайджане?
В июле 2019 года в интернете появилось видео, вызвавшее большой резонанс в первую очередь в Исламской Республике Иран. На этом видео трое членов террористической организации «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ) объявили о создании новой ячейки на территории Азербайджанской Республики и призвали граждан страны присоединиться к ним. Члены ИГИЛ поставили перед собой цель бороться с режимом Ильхама Алиева.
Несмотря на крайне ограниченное освещение данного события в иранской прессе, очевидно, что Тегеран не может не держать ситуацию в центре своего внимания. С момента появления на территории Сирии и Ирака террористической группы ИГИЛ в 2011 году, Иран стал той силой, которая неустанно ведет с ней борьбу.
Отметим, что ИГИЛ (Исламское государство Ирака и Леванта, известное также, как ИГ – Исламское государство), первоначально заявившее о себе в Ираке, а затем, перекинувшись в Сирию, стало на несколько лет центром притяжения сторонников салафитского направления суннитского ислама со всего мира. На верность ИГИЛ присягнули ряд салафитских группировок Афганистана, Средней Азии, северной и западной Африки. Салафитов отличает буквализм в толковании источников ислама, агрессия в отношении шиитов и традиционных суннитов, а также приверженцев суфийских тарикатов.
Исламская Республика была и остается главным врагом салафитской террористической организации, как главная страна шиитского мира. В декабре 2017 года Россия, вступившая в войну в Сирии на стороне Дамаска, официально объявила об окончательной победе над ИГИЛ, однако отдельные члены группы и ее производные продолжают удерживать в заложниках около 1,5 миллиона жителей в Идлибе – последнем оплоте террористов в Сирии. Другая часть, вынужденная покинуть Сирию и Ирак после разгрома, переместилась в другие уязвимые страны. Большая их часть оказалась в Афганистане, другие нашли убежище в странах Африки – Ливии, Нигерии, и др. Очередной стоянкой для ИГИЛ-овцев стал Азербайджан.
Несмотря на то, что, по данным различных источников, 70-85 % населения Азербайджана являются мусульманами-шиитами, и лишь 15 % - суннитами в большинстве своем ханафитского и шафиитского мазхабов, именно эта южнокавказская страна стала одним из главных «поставщиков» салафитов (ваххабитов) для ИГИЛ. Главным центром салафизма в Азербайджане стала столица республики – Баку. Немалая их часть проживает в Сумгаите, Гяндже, северных районах. В 1997 году в Баку была открыта первая салафитская мечеть Абу Бакр, число посетителей которой составляет от 5 до 7 тысяч, и это притом, что в шиитские молельные дома традиционно ходят несколько сотен человек. Имамом мечети стал Гамет Сулейманов, который отрицал всякую причастность свою и прихожан мечети к ваххабизму. Тем не менее, неофициальная направленность мечети была хорошо известна в стране. Точное число последователей салафизма в Азербайджане неизвестно, но в азербайджанских средствах массовой информации за последние годы упоминается от 15 000 до 65 000 человек.
Примечательно, что среди салафитских групп в Азербайджане отсутствует единство. Ярким примером является дагестанское бандподполье «Лесные братья», действующее преимущественно на территории Российской Федерации – в Дагестане, а также среди дагестанских народностей (аварцы, лезгины, цахуты, ингилойцы, табасаранцы и пр.) в северных районах Азербайджана. Хотя в различных источниках упоминается присутствие азербайджанского джамаата и до 2008 года, группа была основана именно в этом году в период, когда Ильдар Моллачиев (он же Эмир Абдул-Меджид) был эмиром дагестанского шариатского джамаата. Моллачиев, который стал эмиром в сентябре 2007 года, родом из города Загатала на севере Азербайджана и был этническим цахуром (суннитская этническая группа, проживающая по обе стороны азербайджано-российской границы). Азербайджанский джамаат был создан с целью обеспечения базы поддержки дагестанского джамаата на территории Азербайджана. С момента своего создания азербайджанский или сумгаитский джамаат был тесно связан с дагестанским джамаатом, хотя в качестве военной группировки он сохранял свою независимость.
Именно «Лесные братья» в 2008 году организовали теракт в мечети Абу Бакр, в результате которого погибло двое, и получили ранения восемнадцать человек, включая имама мечети Сулейманова. После инцидента руководство страны приняло решение закрыть мечеть. По официальным данным, джамаат был разогнан, некоторые из его членов – арестованы, однако наиболее преданные своим убеждениям исламисты сумели вновь образовать подпольную общину, собираясь в гаражах и квартирах местных жителей. А бывшие прихожане мечети Абу Бакр начали собираться в частых квартирах, что крайне осложнило контроль над их деятельностью. Известно, что пятничные собрания стабильно проводятся в поселке Гарачухур на окраине Баку, где рост числа сторонников салафизма привел к напряженности между шиитами и суннитами. В 2014 году этот конфликт привел к поджогу мечети поселка, которую посещали как шииты, так и сунниты. В закрытых группах все больше развивались радикальные настроения. Именно из этих групп вышли сотни будущих членов ИГИЛ.
За годы войны в Сирии в различных источниках неоднократно упоминается азербайджанский джамаат в рядах ИГИЛ, как отдельное подразделение. Джамаат привлекал не только взрослых бойцов, но и маленьких детей. Об этом свидетельствует видео, появившееся в интернете на азербайджанском языке, в котором лидер группировки – эмир – подтверждает, что для азербайджанских бойцов в Ракке (Сирия), подконтрольной ИГИЛ, созданы все условия, в том числе медресе для обучения их детей. На сегодняшний день видео заблокировано.
Азербайджанцы склоняются к религиозному радикализму не только в самом Азербаджане, но и среди членов азербайджанской общины соседней Грузии. В конце 80-х и начале 90-х молодые азербайджанские миссионеры, получившие религиозное образование в таких странах, как Саудовская Аравия, Кувейт, Египет, стали первыми проповедниками салафитского ислама в Азербайджане. В 90-х годах немалое количество грузинских азербайджанцев перебралось в Азербайджан в связи с социально-экономическими проблемами в Грузии. Именно в этот период они подверглись влиянию местных салафитов. После возвращения обратно, преимущественно, в Квемо-Картли, азербайджанцы привезли с собой и салафизм, однако, в отличие от оного в самом Азербайджане, в Грузии радикальные исламисты не смогли собрать большое количество сторонников, не следовали политическим идеям салафизма и не выступали против действующих грузинских властей.
Несмотря на официальную активную борьбу с экстремизмом, Баку часто «заигрывает» с ваххабитами и использует их ресурсы в собственных интересах. Напомним, в частности, резонансные события в Нардаране в ноябре 2015 года. Сотрудники полиции и службы безопасности, ворвавшись в мечеть поселка, произвели арест 14 человек, которые являлись членами движение «Мусульманское единство», ориентирующейся на шиитский Иран. В ходе столкновений погибло семь человек. Примечательно, что на стороне правоохранительных органов на шиитских исламистов напали и ваххабитские активисты. Впоследствии, арестованные в разных городах – Ленкоране, Гяндже, Нефтечале, Имишли, члены движения получили длительные сроки тюремного заключения – от 10 до 20 лет.
Запрещенное в Азербайджане движение «Мусульманское единство» призывало к созданию исламского государства по примеру Ирана на территории современной Азербайджанской Республики и признавало власть Верховного лидера ИРИ Али Хаменеи. События в Нардаране явственно продемонстрировали страх апшеронских властей перед усилением влияния Исламской Республики Иран на местное шиитское население. При таком раскладе суннитские радикальные группы, на которых имеет влияние братская для Азербайджана Турция, а также главный центр ваххабизма Саудовская Аравия, с которой президент Ильхам Алиев наращивает контакты, используются властями против усиления шиитского фактора.
Здесь следует напомнить, что Турция, стремясь усилить свое религиозное влияние в Азербайджане, в начале 90-х годов создала в этой стране движение «Нурчи» или «Нурчу», ставшее опасным фактором в Азербайджане, вплоть до угрозы организации государственного переворота. Изначально движение рассматривалось в Баку как часть общетюркских культурных связей с Турцией, однако, после отхода Анкары от светскости в политике после прихода к власти партии «Справедливость и развитие», отношение Иьлхама Алиева к движению так же изменилось. После всплеска региональных конфликтов в Сирии и Ираке, Турция и возглавляемое ею движение «Нурчи» начало активное сотрудничество с ваххабитами Азербайджана, поддерживаемое так же политикой США и Израиля.
Исходя из вышесказанного, становятся логичными интерес и опасения Тегерана роста суннитского радикализма, в частности ячейки ИГИЛ на территории северного соседа. А учитывая непосредственную границу с Азербайджаном и отсутствие визового режима для граждан Азербайджан в Иране, азербайджанцы могут беспрепятственно посещать Исламскую Республику, свободно контактировать с местными жителями на родном языке (население северо-западных провинций ИРИ Восточный и Западный Азербайджан, Зенджан, Ардебиль являются тюркоязычными) и пропагандировать свою идеологию.
Иранский институт исследований будущего исламского мира провел анализ положения салафитских-ваххабитских движений в Азербайджане, согласно которому такие группы появились в республики еще в советское время. В источниках, посвященных религиозной картине Азербайджана, отсутствуют упоминания о салафитах или ваххабитах. В последние годы существования СССР и первый период независимости Азербайджанской Республики при поддержке КСА, Кувейта, Объединенных Арабских Эмиратов, а также Египта, появилось движение ваххабитов, называющих себя салафитами. В частности, Эр-Рияд предоставил ваххабитам Азербайджана правовую защиту, подписав Соглашения о религиозном сотрудничестве с руководством страны, а также с Управлением мусульман Кавказа.
Как уже было сказано, религиозные активисты, получившие образование в Международном исламском университете в Медине (КСА) - главном центре подготовки вахабитских ученых и пропагандистов, начали активно проповедовать свое учение в Азербайджане. Среди них можно упомянуть Гамета Сулейманова, Алихана Мусаева, Вейсала Оруджова, Сохраба Шейхалиева, Самена Мухаммедова и других, которые пропагандируют ваххабизм под названием салафизм в социальных сетях в интернете.
Что касается финансовой поддержки салафитов, то, по мнению азербайджанских СМИ и некоторых политиков, основная помощь поступает из Саудовской Аравии. Кроме того, часть из них успешно занимается коммерческой деятельностью и владеет торговыми точками на крупных рынках страны. Они получают финансовую помощь от государства в качестве поддержки экономической деятельности в стране. При отсутствии официальных данных, об их причастности к радикальному суннитскому течению свидетельствует в первую очередь их внешний вид, что позволяет делать выводы о количестве и финансовом положении последователей салафитских идей. Более того, существуют сведения о том, что согласно договоренностям с саудовскими спонсорами, азербайджанские салафиты, получившие от КСА финансирование, обязуются создавать рабочие места для своих родственников и знакомых. Таким образом, на фоне общей безработицы в стране, этот класс единственный, который не сталкивается с проблемой трудоустройства. В связи с финансовым кризисом в Азербайджане, влияние этого движения в обществе продолжает расти. По неофициальным данным, ваххабитское движение сумело привлечь на свою сторону и ряд высокопоставленных правительственных чиновников, парламентариев и особенно медиа-активистов, которые хоть и не являются сами ваххабитами, но поддерживают и защищают интересы и требования ваххабитских центров, особенно Саудовской Аравии, в Азербайджанской Республике.
Угроза роста салафизма в Азербайджане угрожает не только соседнему Ирану, но и находящейся в перманентном противостоянии с Баку Армении. Это стало очевидно, в частности, в апреле 2016 года, когда появились с сведения об участии на стороне азербайджанских войск в апрельских боях боевиков салафитских группировок и формирований турецкого спецназа. Почерк исламистских движений Сирии был виден по тому, как азербайджанские бойцы обращались с пленными: фотографии отрезанных голов армянских солдат обошли мировые СМИ и социальные сети. Однако никаких других подтверждений участия бывших боевиков ИГИЛ в апрельской войне нет. Учитывая, что Баку пытается представить азербайджано-карабахский конфликт как религиозный, тем самым привлекая на свою сторону исламские страны, усиление религиозного радикализма приводит к росту и без того высокого уровня армянофобии в азербайджанском обществе.
Таким образом, появление салафитской радикальной ячейки на территории Азербайджана не является беспрецедентным явлением. Однако именно ИГИЛ, ставший для салафитов «брендом», имеющий высококачественную пропагандистскую машину, успешный опыт привлечения уязвимых умов, имеет высокие шансы сплотить вокруг себя наиболее радикально настроенных единомышленников, представляя угрозу не только соседним христианским и шиитской странам, но и для самого Баку. С другой стороны, помешать им в этом деле могут их же политические намерения по свержению режима Ильхама Алиева, при котором местные ваххабиты, как было сказано, достаточно комфортно устроились, имеют определенное влияние и не заинтересованы в переменах во власти.