Բերրի հողերում աղքատ նստած ենք
Հադրութի շրջանի Առաքյուլ գյուղում Հայաստանից եկած վերաբնակիչներ կան։ Նրանցից մեկը Վաչագան Մկրտչյանն է։ Պատերազմի ժամանակ Վաչագանը կամավոր մասնակցել է Հադրութի եւ Մարտակերտի ազատագրմանը։ Ղարաբաղի հետ արյունակցական ոչ մի կապ չունի, երեւանցի է, վանեցիների սերունդ։ Ասում է, թե կռիվների ժամանակ շատ է հավանել Ղարաբաղի բնությունն ու որոշել է բնակություն հաստատել հենց Հադրութի շրջանի Առաքյուլ գյուղում։ Հատկապես այս գյուղն է ընտրել, որովհետեւ սահմանային է, եւ պետք է բնակչությամբ ամրացնել։
Սկզբում կինը դեմ է եղել Վաչագանի համարձակ որոշմանը, բայց մեկ տարի անց ինքն էլ է եկել։ Հիմա երկուսով գյուղի դպրոցում են աշխատում։ Վաչագանը պատմություն եւ աշխարհագրություն է դասավանդում, իսկ կինը՝ մաթեմատիկա։ «Բացի դրանից զբաղվում ենք հողագործությամբ եւ անասնապահությամբ». ասում է նա։
Առաքյուլը բազմաթիվ խնդիրներ ունի, բայց, նրա կարծիքով, ամենագլխավորը աշխատանքի հարցն է։ «Տեսեք, ջուր չկա։ Մեկը գալիս է, ասում է՝ ես ձեր ջրի հարցը կլուծեմ։ Ենթադրենք՝ լուծում է, գյուղում ջուր է լինում, բայց մյուս խնդիրները, ասենք, տների հարցը, շրջկենտրոնի հետ կապի հարցը, մյուս բաները մնում են». ասում է Վաչագան Մկրտչյանը՝ համոզված, որ պետք է սկսել աշխատանքից։ «Եթե փորձեն վերացնել գործազրկությունը, անմիջապես պարզ կդառնա, որ պետք է լուծել ջրի հարցը, պետք է մատչելի դարձնել գյուղատնտեսական մեքենաները, պետք է արտոնյալ ու երկարաժամկետ վարկեր տալ գյուղացիներին եւ այս ամենն անել ծրագրված ու մտածված կերպով»։
Նա գտնում է, որ աշխատելու հնարավորություն ունեցող գյուղացին իր հարցերն ինքը կլուծի։ Զարմանում է, որ մեկն իր տան նորոգման հարցով պետությանն է դիմում։ «Նորմալ բան չի, չէ՞, պետությանն ասում ես՝ ապակի տուր գցեմ պատուհանիս։ Բայց որ աշխատանք չունեն, վաստակ չունեն, ի՞նչ անեն։ Եթե ունենար, ապակին ի՞նչ է, որ չառներ»։
Բնակլիմայական պայմաններն Առաքյուլում եւ ընդհանրապես Հադրութի շրջանում նպաստավոր են գյուղատնտեսական ցանկացած գործ ձեռնարկելու համար։ «Հինգ հեկտար արտ կարելի է անել, բայց որ հնարավորություն չունենք, հազիվ մինչեւ 2 հեկտար ենք հասցնում»։
Բռնազավթման հետեւանքով Առաքյուլը զրկվել է խորհրդային տարիներին ունեցած գյուղատնտեսական տեխնիկայից։ Ադրբեջանցիներն ամեն ինչ տարել են։ Հիմա առաքյուլցիները ստիպված տեխնիկա են խնդրում հարեւան գյուղերից, նրանք էլ իրենց գործն անել-պրծնելուց հետո են տալիս։ «Շատ ժամանակ արդեն ուշ է լինում եւ վարելը դառնում է անիմաստ». ասում է Վաչագանը։
Եթե տեխնիկան եւ ոռոգման ջուրը լինի, շատ արագ կարելի է հզորացնել գյուղատնտեսությունը։ «Երկրներ կան, որ անապատից են բերք ստանում, մենք մեր բերրի հողերում աղքատ նստած ենք։ Հիմա ո՞ր դարն է, իսկ մենք սպասում ենք անձրեւ գա, արտը ջրվի։ Չեկավ՝ վերջ»։
Այսուհանդերձ Վաչագան Մկրտչյանը չի հուսահատվում, եւ ինչպես ինքն է ասում, փորձում է մեծ դժվարություններ հաղթահարելով, ստանալ առավելագույնը։ «Կյանքն առաջ է շարժվում եւ բնականաբար մենք չենք կարող անգործության մատնվել, միշտ նվնվալ, թե այս կամ այն բանը չկա։ Փորձում ենք ինչ-որ բան անել»։
Հինգ տարի առաջ, երբ Վաչագանը եկավ Առաքյուլ, ընդամենը մի կով ուներ։ Հիմա, եթե վաճառածներն էլ հաշվի, կովերի թիվն անցնում է քսանից։ Վաչագանի համար սա ոչ թե հաջողություն է, այլ՝ ապացույց, որ կարելի է ապրել, իսկ եթե մտածված օգնություն լինի, կարելի է զարգանալ ու բարգավաճել։

Сидим голодные на нашей плодородной земле
В селе Аракюл Гадрудского района проживают освоенцы из Армении. Один из них Вачаган Мкртчян, во время войны добровольцем участвовал в освобождении Гадрута и Мардакерта. Родственной связи с Карабахом не имеет, сам из Еревана, предки выходцы из Вана. Говорит, что еще во время боев ему очень понравилась природа Карабаха. Он решил поселиться именно в селе Аракюл Гадрудского района, еще и по тому, что село приграничное и необходимо “укрепить” его и населением.
Поначалу жена была против смелого решения Вагаршака, но по прошествии года и она приехала. Сейчас чета работает в сельской школе. Вагаршак преподает историю и географию, жена- математику. Кроме этого занимаются земледелием и скотоводством.
Проблем в селе много, но по мнению Вагаршака самая серьезная из них касается трудоустройства. “Вот смотрите, воды нет. Приходят, говорят, мы решим эту проблему. Ну предположим этот один вопрос решили, а проблема жилья, связи с райцентром? А другое?”- говорит Вагаршак, который уверен что начинать надо с проблемы занятости населения. “Когда попробуют ликвидировать безработицу, тогда реально станет ясно, что необходимо решить вопрос водоснабжения, проблему доступности сельскохозяйственной техники, предоставления долгосрочных льготных кредитов, причем все это надо делать продуманно и в рамках специальных программ. ”
Вачаган считает, что крестьянин имеющий возможность работать сам решит свои проблемы. Удивляется когда люди обращаются к государству с вопросами ремонта дома.” Это же ненормально, когда кто-то, говорит государству, дай мне стекло, чроб я застеклил свое окно? Но, с другой стороны если нет работы, нет заработка, что делать?”
Климатические условия в Аракюле, как и в Гадрутском районе, в целом, благоприятны для сельскохозяйственной деятельности любого рода. ”Пять гектаров земли можно возделывать, но из-за отсутствия средств, едва обрабатываем два .” Во время войны, Аракюл был захвачен азербайджанцами и, как следствие, село лишилось даже оставшейся с советских времен сельскохозяйственной техники. Азербайджанцы унесли все. Сейчас жители вынуждены просить помощи у соседних сел. “Однако, зачастую очередь на технику доходит поздно, когда уже нет смысла пахать землю”,- говорит Вачаган.
Если решится вопрос орошения и сельскохозяйственной техники, за короткий срок можно восстановить сельское хозяйство. “Есть страны, где и в пустыне получают урожай, а мы сидим голодные на нашей плодородной земле. В наше-то время, ждем, когда пойдет дождь и польет наши поля ”, -сокрушается Вачаган.
И все же Вачаган Мкртчян не теряет надежды, и как он сам говорит, старается преодолевая большие трудности, получить максимальный результат. ”Жизнь не стоит на месте и понятно, что мы не можем бездельничать и вечно ныть. Пробуем что-то делать. ”
Пять лет назад, когда Вачаган поселился в Аракюле, у него была всего одна корова. А сейчас, (если считать и проданых за это время), больше двадцати. Вачаган воспринимает это не как успех, а как доказательство того, что жить можно, а если еще и будет продуманная программа поддержки, то можно развиваться и процветать.