Վարչապետին ներկայացրել են տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում նոր նախաձեռնություններ և ծրագրեր
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է JHM հիմնադրամի հիմնադիր, բարերար Լիսա Գրիգորյանին և «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանին:
Հյուրերը վարչապետին են ներկայացրել Հայաստանում երեխաների և պատանիների շրջանում տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերն ու միջոցառումները, մասնավորապես, Գյումրիում և հանրապետության մարզերի այլ քաղաքներում: Նրանք նշել են, որ այժմ ՀՀ կառավարության նկատմամբ ներդրողների մոտ առկա է վստահության բարձր մակարդակ՝ արդյունքում էլ կյանքի են կոչվում նման տարբեր ծրագրեր, ի հայտ են գալիս նորանոր նախաձեռնություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքիր է համարել ներկայացված գաղափարներն ու նախաձեռնությունները՝ նշելով, որ կառավարությունը կարևորում է JHM-ի և Թումոյի կողմից իրականացվող ծրագրերը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Թումոն միջազգային ասպարեզում դարձել է Հայաստանի բրենդը և կառավարությունն իր աջակցությունն է հայտնում առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերին: Վարչապետը հավելել է, որ Թումոյի ծրագրերը համապատասխանում են կառավարության ապագայի տեսլականին և համահունչ են կրթության ոլորտում վերջինիս առաջնահերթություններին: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ դրանք միտված են մասնագիտությունների վերամոդելավորմանը՝ շուկայի պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով: «Կարևոր է, որ ձեր ծրագրերը միայն բարեգործություն չեն, այլ ներդրում՝ ապագայի մեջ»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер-министру представлены новые инициативы и проекты в сфере технологического образования
Премьер-министр Никол Пашинян принял учредителя фонда JHM, мецената Лизу Григорян и генерального директора Центра креативных технологий “Тумо” Мари Лу Папазян.
Гости представили премьер-министру программы и мероприятия, запланированные в области технологического образования для детей и подростков в Армении, в частности, в Гюмри и других городах областей республики. Они отметили, что инвесторы в настоящее время имеют высокий уровень доверия к правительству Армении, в результате чего реализуются различные проекты и появляются новые инициативы.
Премьер-министр Пашинян посчитал представленные идеи и инициативы интересными, отметив, что правительство придает большое значение программам, осуществляемым JHM и “Тумо”. Никол Пашинян подчеркнул, что “Тумо” стал брендом Армении на международной арене, и правительство выражает поддержку предстоящим программам центра. Премьер-министр добавил, что планы “Тумо” соответствуют видению правительства на будущее и соответствуют его приоритетам в сфере образования. По словам Никола Пашиняна, они нацелены на перемоделирование специальностей с целью адаптации к требованиям рынка. “Важно, что ваши проекты являются не просто благотворительностью, а инвестицией в будущее”, - сказал глава правительства.