«10 մլն հայով տնկում ենք 10 մլն ծառ՝ 10-րդ ամսվա 10-րդ օրը». Ն․ Փաշինյանը մայրի ծառի սերմ է ցանել
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լոռու մարզ: Ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը, Ն․ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի ու Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանի ուղեկցությամբ նախ շրջայց է կատարել Գյուլագարակի հիմնանորոգված ճանապարհով: Տեղեկացվել է, որ 2,5 կմ երկարությամբ ճանապարհն ամբողջությամբ նորոգվել է 2019 թվականի ընթացքում:
«Սա այն ճանապարհն է, որը տանում է դեպի Ստեփանավանի Դենդրոպարկ, որը Հայաստանի ամենագեղատեսիլ և եզակի վայրերից է: Այս ճանապարհի վատ լինելու պատճառով զբոսաշրջիկների հոսքը դեպի այս կարևոր վայր արգելակվում էր: Տարեկան այստեղ այցելում էր 25 հազար մարդ, հիմա հաշվարկներ կան, որ այդ թիվը կաճի 10%-ով: Այս ճանապարհը կառուցելով՝ տնտեսական շղթայական էֆեկտ կլինի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանում ներքին տուրիզմի 43 % աճ է գրանցվել, իսկ արտերկրից Հայաստան է ժամանել 1,9 մլն զբոսաշրջի կ:
«Սա նշանակում է, որ մենք մեր ազգային անվտանգության մակարդակն ենք բարձրացրել, որովհետև ամեն քաղաքացի, որքան ավելի մանրամասն է ճանաչում սեփական հայրենիքը, այնքան նրա ընկալումը փոխվում է այդ հայրենիքի նկատմամբ»,- նշել է վարչապետը:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարն այցելել է Դենդրոպարկ՝ ծանոթացել այստեղ առկա ծառատեսակներին, ապա մայրի ծառի սերմ ցանել, որը կտնկի հոկտեմբերի 10-ին՝ 10 մլն ծառ տնկելու նախաձեռնության շրջանակում: Վարչապետը մեր բոլոր հայրենակիցներին կոչ է արել հետևել իր օրինակին, ցանել սեփական ծառի սերմն ու տնկել այն:
Վարչապետին է միացել նաև Չարենցավանի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցի աշակերտուհի Աիդա Աղաջանյանը, ով շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին նամակ է գրել ամբողջ Հայաստանում ծառեր տնկելու անհրաժեշտության մասին: Աիդա Աղաջանյանը ցանել է հացենի ծառի սերմ: Իրենց սերմերն են ցանել նաև Տարածքային կառավարման և զարգացման, Շրջակա միջավայրի նախարարներ Սուրեն Պապիկյանն ու Էրիկ Գրիգորյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ 10 մլն ծառ տնկելու գաղափարը կապված է 10 մլն աշխարհասփյուռ հայերի հետ: Նախարարը նշել է, որ մինչ այժմ մեզ միավորող տարբեր խնդիրներ են եղել, այժմ մեզ նոր կյանք տալու, միավորող նոր բան կա և առաջարկվում է, որ ամբողջ աշխարհի հայերը մասնակցություն ունենան այս նախաձեռնությանը:
Արձագանքելով՝ վարչապետը նշել է. «Ընդ որում կարելի է որևէ հարազատի, սիրած մարդու, ծնողի, նախնիների անունով ծառ տնկել: Սրա մեջ հոգևոր, քաղաքացիական, ազգային բովանդակություն է պետք դնել: Մեր բոլոր սփյուռքահայերին հրավիրում ենք մասնակցելու նախաձեռնությանը: Այնպես որ, սիրելի հայրենակիցներ, 10 մլն հայով տնկում ենք 10 մլն ծառ՝ 10-րդ ամսվա 10-րդ օրը»:
Վարչապետը Դենդրոպարկի պատասխանատուների հետ քննարկել է նաև պարկի զարգացման հեռանկարները, կարևորել այստեղ զբոսաշրջիկներ ներգրավվելու ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր գնահատելով Դենդրոպարկի տնօրեն Վիտալի Լեոնովիչի գործունեությունը՝ հանձնարարել է վերջինիս շնորհել պետական պարգև:

10 миллионами армян в 10-й день 10-го месяца сажаем 10 миллионов деревьев: в рамках программы премьер-министр посеял семена кедра
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Лорийскую область. Премьер-министр в сопровождении министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна и губернатора Лори Андрея Гукасяна сначала осмотрел отремонтированную дорогу Гюлагарака. Было сообщено, что дорога длиной 2,5 км была полностью отремонтирована в 2019 году.
“Это дорога, ведущая в Степанаванский дендропарк - одно из самых живописных и уникальных мест в Армении. Из-за этой плохой дороги поток туристов в это важное место был заблокирован. Около 25 000 человек приезжают сюда каждый год, и теперь, по оценкам, это число увеличится на 10%. Строительство этой дороги будет иметь экономический цепной эффект”, - сказал Никол Пашинян, добавив, что в прошлом году в Армении был отмечен рост внутреннего туризма на 43%, в Армению же прибыло 1,9 млн иностранных туристов.
“Это означает, что мы повысили уровень нашей национальной безопасности, потому что чем больше каждый гражданин узнает свою родину, тем больше меняется его восприятие этой родины”, - отметил премьер-министр.
Далее глава правительства посетил дендропарк, ознакомился с растущими здесь видами деревьев, а затем посадил семена кедра, которые будут посажены 10 октября в рамках инициативы по посадке 10 миллионов деревьев. Премьер-министр призвал всех наших соотечественников последовать его примеру, посеять семя собственного дерева и посадить его.
К премьер-министру Армении также присоединилась ученица средней школы № 2 Чаренцавана Аида Агаджанян, которая написала письмо министру окружающей среды Эрику Григоряну о необходимости сажать деревья на всей территории Армении. Аида Агаджанян посеяла семя ясеня. Семена деревьев также посеяли министр территориального управления и развития Сурен Папикян и министр окружающей среды Эрик Григорян.
По словам Григоряна, идея посадки 10 миллионов деревьев связана с 10 миллионами армян по всему миру. Министр отметил, что до сих пор у нас были разные проблемы, объединяющие нас, теперь же нас объединяет что-то новое, что даст нам жизнь, и предлагается, чтобы армяне всего мира приняли участие в этой инициативе.
Премьер-министр в свою очередь добавил: “Можно посадить дерево в честь любимого человека, родственника, родителя, предков. Нужно вложить в эту инициативу духовное, гражданское, национальное содержание. Мы приглашаем всех армян диаспоры принять участие в этой инициативе. Так что, дорогие соотечественники, 10 миллионами армян в 10-й день 10-го месяца сажаем 10 миллионов деревьев”.
Премьер-министр также обсудил с представителями дендропарка перспективы развития парка, подчеркнув важность последовательной работы по привлечению сюда туристов. Никол Пашинян высоко оценил работу директора дендропарка Виталия Леоновича и поручил вручить ему государственную награду.