«Հետքի» հրապարակումների արձագանքները
«Հետք»-ն օգոստոսին ուսումնասիրություն է կատարել ԼՂՀ-ի Քաշաթաղի շրջանում եւ ներկայացրել այնտեղ տիրող իրավիճակը, արձանագրել է վարչակազմի ղեկավար Համլետ Խաչատրյանի կողմից կատարվող քրեորեն պատժելի գործողությունները: Ինչպես կառավարության վարած քաղաքականությունը, այնպես էլ վարչակազմի ղեկավարի գործողությունները Քաշաթաղի շրջանից արտագաղթի պատճառ են դարձել: Իսկ այդ շրջանում բնակվում են նախեւառաջ Ադրբեջանի տարբեր բնակավայրերից բռնի տեղահանված հայերը:
Մեր հրապարակումներին արձագանքել են տասնյակ սփյուռքահայեր, տեղական եւ միջազգային կազմակերպություններ, որոնք զանազան բարեգործական ծրագրեր են իրականացրել այդ շրջանում, կատարել ֆինանսական նվիրատվություններ: Նրանց հատկապես անհանգստացրել է այն փաստը, որ Բերձորի հիվանդանոցը դարձել է վճարովի:
Մեզ հայտնի դարձավ, որ նշված հրապարակումներից հետո Քաշաթաղում ստեղծված վիճակի շուրջ լուրջ քննարկումներ են եղել կառավարությունում: Կառավարությունում ստեղծված հանձնախումբը մեկնել է Քաշաթաղ եւ այժմ ստուգումներ է անցկացնում շրջանի հիմնարկներում եւ վարչակազմում:
ԼՂՀ կառավարության մեր աղբյուրներից մեկը հայտնում է, որ կառավարությունը որոշել է նորից անվճար դարձնել Բերձորի հիվանդանոցը, եւ սպասվում է համապատասխան որոշման ընդունումը:

Reactions to Hetq Articles
Last August Hetq investigated the situation in the Kashatagh region of Karabakh and described for its readers the criminal actions of the head of the regional administration, Hamlet Khachatryan. The actions of his administration and the policy carried out by the government of Nagorno Karabakh have led many settlers to emigrate from this region. Many of these settlers were Armenians who had been forced out of different regions of Azerbaijan.
Our articles caught the attention of a number of Diaspora Armenians and local and international organizations that had implemented various humanitarian projects in the region or made financial contributions. Our readers were especially disturbed by the fact that the services of the Berdzor Hospital are no longer free of charge.
We have learned that the government of Nagorno Karabakh also held discussions on the situation in Kashatagh after our articles came out. A governmental commission visited Kashatagh and conducted audits of the administration and different organizations. Our source within the NKR government also informed us that the government has decided to make treatment at the Berdzor hospital free of charge again and will issue a formal decision soon.