Ինչու է դոլարը թանկանում
Ամերիկյան 1 դոլարի վաճառքի գինը Հայաստանի բանկերում այսօր՝ ժամը 15:30-ի դրությամբ, հասել է մինչև 494 դրամի, իսկ առքը՝ 490 դրամի:
Վերջին օրերին և հատկապես այսօր դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ բարձրացել է: Ժամը 15:00 դրությամբ, ըստ rate.am-ի, առևտրային բանկերում ԱՄՆ դոլարը գնվել է առավելագույնը 484-490 դրամով և վաճառվել է՝ 492-494 դրամով:
Ըստ Կենտրոնական բանկի քիչ առաջ հրապարակած տվյալների՝ ԱՄՆ դոլարի միջին փոխարժեքն այսօր կազմել է 487.85 դրամ, որը նախորդ օրվա համեմատ աճել է 3.52 դրամով:
Տնտեսագետ Հայկ Մնացականյանի խոսքով՝ դոլարի փոխարժեքի բարձրացման վրա այսօր էապես ազդում են բնակչության սպասումները: Այստեղ նաև սպեկուլյատիվ խնդիրներ կան: Փոխարժեքի առուվաճառքով զբաղվող անձինք, ըստ նրա, նման իրավիճակներում սկսում են լուրեր տարածել, որ առաջիկայում փոխարժեքն էլ ավելի է բարձրանում, որն էլ դրդում է մարդկանց գնալ ու դոլար գնել: Այսպիսով, դոլարի նկատմամբ պահանջարկը բարձրանում է, դրան զուգահեռ բարձրանում է նաև գինը:
«Ըստ էության՝ բրոկերները, այս հոգեբանական գործոնի վրա հիմնվելով, սպեկուլյացիոն գործողությունների են դիմում: Առաջինը հենց իրենք են հասարակության մեջ հանդես գալիս հայտարարություններով, որ փոխարժեքը բարձարանալու է՝ ստեղծելով այդ սպասումները: Մարդիկ էլ, մտածելով, որ դոլարը ավելի է բարձրանալու, շտապում են դոլար ձեռք բերել, որն էլ հանգեցնում է դոլարի գնի բարձրացմանը: Ու թեև այդ տատանումը լինում է կարճաժամկետ` այդ ընթացքում սպեկուլյատորները հասցնում են մեծ գումարներ աշխատել»:
Տնտեսագետը բնակչությանը խորհուրդ է տալիս սառը դատել ու համբերել՝ հավելյալ չնպաստելով դոլարի բարձրացմանն ու դրամի արժեզրկմանը: «Մեզ մոտ իրավիճակը կայուն է, պետք չէ սրել: Ունենք կայուն ֆինասնական համակարգ, և մեր բանկերը բավականին կապիտալացված են»,- նշեց Հայկ Մնացականյանը:
Հաջորդ գործոնները, որոնք ազդում են դոլարի փոխարժեքի վրա, համաշխարհային տնտեսությունից եկող ազդակներն են: «Համաշխարհային շուկայում նավթի գնանկման ազդեցությունն արդեն իսկ զգացվում է մեր փոխարժեքի վրա: Քանի որ նավթի հիմնական առևտուրը տեղի է ունենում դոլարով, նավթի գների անկումը հանգեցնում է դոլարի արժևորմանը տարբեր արժույթների նկատմամբ: Դա էլ իր արտացոլումն է գտնում Հայաստանի շուկայում՝ փոխարժեքների վրա, բայց ոչ այն չափով՝ որքան այն երկրների արժույթների, որոնք զբաղվում են նավթի արդյունահանմամբ և առևտրով, օրինակ՝ Ռուսաստանի: Նրանց մոտ տնտեսությունը կենտրոնացված է նավթի վաճառքից ստացվող եկամուտների վրա»,- «Հետքի» հետ զրույցում նշեց տնտեսագետը:
Նա դիտարկում է նաև այլ գործոններ, որոնք ևս տեսականորեն կարող են ազդել դրամի փոխարժեքի վրա՝ տնտեսական, ֆինանսական և քաղաքական բնույթի: Դրանց թվում են գնաճը, վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, երկրի վճարային հաշվեկշիռը: Սակայն, դրանցից և ոչ մեկի մասով վերջին շրջանում էական փոփոխություններ չեն գրանցվել, որոնք կարող են արտացոլվել դրամի վարքագծի վրա:
«Կան հիմնական գործոններ, որոնք առաջնահերթ ազդեցություններ են թողնում փոխարժեքի վրա: Դրանցից առաջինը սղաճն է՝ գնաճը: Հայաստանում Կենտրոնական բանկը նպատակադրել է 4 % գնաճ, սակայն փետրվարին ունեցել ենք 0.1 % գնանկում: Այսինքն՝ գնաճի գործոնը բացառվում է: Մյուս գործոնը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն է: Երբ Կենտրոնական բանկը բարձրացնում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը, դա ազդում է փոխարժեքի վրա: Բայց այստեղ էլ փոփոխություններ չունենք: Երրորդ կարևոր գործոնը վճարային հաշվեկշիռն է, որն ապրանքների և ծառայությունների արտահանման և ներմուծման տարբերությունն է ցույց տալիս: Այն Հայաստանում երկար տարիներ բացասական է, և, ըստ էության, կտրուկ ոչ մի փոփոխություն չունենք, որը կարող է ազդել մեր փոխարժեքի վրա»,- ասաց տնտեսագետը:
Նա նկատում է, որ այսօր կորոնավիրուսի հետ կապված ֆորսմաժորային իրավիճակներն ազդում են տարբեր երկրների փոխարժեքների վրա: Դրան էլ գումարվում են բնակչության սպասումները, ու փոխարժեքի տատանումներն ավելի են մեծանում. «Հենց չնչին փոփոխություն է լինում, միանգամից գալիս է հոգեբանական պահը՝ սպասումը, որն էլ բերում է փոխարժեքի ավելի էական տատանումների: Օրինակ՝ վերջին օրերին նավթի գների անկումը ֆորսմաժորային իրավիճակ առաջացրեց, ու ռուսական ռուբլին արագ արժեզրկվեց դոլարի նկատմամբ»:
Դոլարի փոխարժեքի բարձրացման վերաբերյալ մեկնաբանություն խնդրեցինք նաև Կենտրոնական բանկից: Հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Հարություն Բերբերյանը նշեց, որ ԿԲ-ն չի մեկնաբանում փոխարժեքի տատանումը:

Почему дорожает доллар
Сегодня по положению на 15.30 стоимость продажи одного доллара США в банках Армении достигла 494 драмов, стоимос ть купли – 490 драмов.
В последние дни и особенно сегодня курс доллара по отношению к драму заметно вырос. Согласно rate.am, по положению на 15.00 доллар США в коммерческих банках покупался за 484-490 драмов, продавался за 492-494 драма.
Немногим ранее Центробанк опубликовал данные, согласно которым средний курс доллара составил сегодня 487.85 драма, что на 3.52 драма выше вчерашнего курса.
По словам экономиста Айка Мнацаканяна, на повышение стоимости доллара существенно повлияли ожидания населения. Однако существует и проблема спекуляции. В подобных ситуациях, считает Мнацаканян, занимающиеся куплей-продажей валюты лица начинают распространять слухи о том, что в ближайшее время курс повысится еще больше, и это заставляет людей покупать доллары. В результате спрос на доллар увеличивается, а это приводит к росту его стоимости.
“Брокеры, пользуясь этим психологическим фактором, прибегают к спекуляциям. Именно они заявляют о том, что курс повысится, тем самым способствуя появлению ожиданий. А люди, опасаясь дальнейшего повышения курса, начинают скупать доллары, что приводит к росту его стоимости. И хотя такие колебания бывают краткосрочными, однако за это время спекулянты успевают заработать огромные деньги”.
Экономист порекомендовал всем подождать и не способствовать повышению курса доллара и обесцениванию драма. “Ситуация у нас стабильня, не надо ее обострять. Мы имеем стабильную финансовую систему, наши банки достаточно капитализированы”,- отметил Айк Мнацаканян.
Другими факторами, которые оказывают воздействие на курс доллара, являются сигналы, идущие от мировой экономики. “Падение цен на нефть на мировом рынке уже сказывается и на нашем курсе. Поскольку тоговля нефтью осуществлется только в долларах, то падение цен на нефть приводит к укреплению доллара по отношению к национальным валютам.
И это находит свое отражение на курсе доллара в Армении, но не в той мере, в какой влияет на курсы валют тех стран, которые занимаются добычей и торговлей нефтью. Вот, например, Россия, экономика которой сосредоточена на доходах от продажи нефти”,- сказал эксперт.
“На курс в первую очередь влияют некоторые основные факторы. Это, во-первых, инфляция, рост цен. В Армении Центробанк спрогнозировал инфляцию на уровне 4 процентов, однако в феврале мы имели снижение цен на 0.1%. То есть фактор роста цен исключается. Другой фактор – процентная ставка рефинансирования. Когда ЦБ повышает процентную ставку рефинансирования, то это влияет на курс. Однако мы и здесь не имеем изменений.
Третий важный фактор – платежный баланс, который показывает разницу между экспортом и импортом товаров и услуг. В Армении этот фактор долгие годы был отрицательным, и нет никаких резких изменений, которые могли бы повлиять на наш курс”,- отметил Айк Мнацаканян.
По его словам, сегодняшняя форсмажорная ситуация с коронавирусом влияет на курс валют в разных страных. К этому прибавляются ожидания населения, и колебания курсов усиливаются.
Прокомментировать повышение курса доллара мы попросили и ЦБ. Однако руководитель отдела по связям с общественностью Арутюн Берберян сказал, что Центробанк не комментирует колебания курса.