Ազոխի քարանձավի նոր «բնակիչները»
Վաթսունական թվականներին Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի քարանձավը շուրջ վեց ամիս շրջապատված էր Բաքվից բերված ադրբեջանցի ոստիկաններով: «Ադրբեջանցիները լսել էին, թե Տողի եւ մոտակա գյուղերի բնակիչները մոնղոլական արշավանքների ժամանակ իրենց ոսկիները թաքցրել են քարանձավում: Պայթեցնում էին քարանձավի շերտերը, որ գտնեն ոսկին։ Ոչինչ էլ չգտան»,- ասում է ներկայում քարանձավում պեղումներ իրականացնող գիտական խմբի անդամ, հայկական կողմի ներկայացուցիչ, գիտությունների դոկտոր, մարդաբան Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Ազոխի քարանձավի ուսումնասիրման աշխատանքները սկսելու գաղափարը ծագել է դեռեւս տասը տարի առաջ: Միայն նախապատրաստական աշխատանքները տեւել են հինգ տարի: Աշխատանքը, որին մասնակցում են Անգլիայի, Իսպանիայի, Իռլանդիայի, Նիդեռլանդների թվով 19 գիտաշխատողներ սկսվել է 5 տարի առաջ' 2001-ին: Խմբի պատասխանատուն Տանյա Քինգն է, ում մայրն ազգությամբ հայ է, իսկ հայրն' անգլիացի: Խումբն հիմնականում ձեւավորվել է նրա նախաձեռնությամբ:
Արդեն հինգ տարի գիտաշխատողներն ամռանը մեկ ամսով գալիս են Ազոխ եւ փնտրում հնագույն մարդու գոյությունը վկայող իրեր: «Ազոխն աշխարհի հնագույն քարանձավներից է, որը վկայում է հնագույն մարդու' նեանդերտալցու գոյության մասին: Քարանձավը մեզ թույլ է տալիս բացահայտել առնվազն 250 հազար տարվա պատմություն: Ես համոզված եմ, որ մեր աշխատանքներն անիմաստ չեն, եւ ուշ թե շուտ մենք կգտնենք այն, ինչ փնտրում ենք». ասում է Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Հինգ տարվա ընթացքում գիտական խմբին հաջողվել է ԼՂՀ պետական համալսարանի ավարտական կուրսի ուսանողուհիներից պատրաստել երկու մասնագետ։ Նրանք արդեն չորս տարի աշխատում են խմբի հետ: Տեղի մասնագետներից մեկը Լենա Ասրյանն է: «Այսօր Ղարաբաղում դեռ այնքան էլ չեն գիտակցում այս մասնագիտության կարեւորությունը: Ինձ համար շատ անսպասելի էր, որ ընդգրկվեցի խմբի աշխատանքներում: Սա մասնագիտանալու փայլուն հնարավորություն է: Ես որոշել եմ զբաղվել հատկապես քարե գործիքների ուսումնասիրությամբ: Ղարաբաղում այսօր իսկապես շատ մեծ աշխատանք կա անելու: Ասկերանի մոտակայքում հայտնաբերվել է Տիգրանակերտի դամբարանադաշտը: Գուցե այս հանգամանքը ոգեւորի ուսանողներին»,- ասում է Լենան:
Մարդաբան Լեւոն Եպիսկոպոսյանը գտնում է, որ Ազոխի քարանձավի աշխատանքներն ավելի արդյունավետ կլինեն, եթե Ադրբեջանը չխոչընդոտի. «Նրանք կեղծ տեղեկություններ են տարածում, քարանձավի անվանը ադրբեջանական հնչողություն են տալիս, ասում թե իբր Ազոխի քարանձավը պատկանում է Ֆիզուլիի եւ ոչ թե Հադրութի շրջանին: Այդ լուրերը թեեւ կեղծ են, սակայն ազդում են ներդրողների վրա»:
Վերջերս Ազոխի քարանձավում աշխատանքները շարունակելու վերաբերյալ երկարաժամկետ ներդումներ կատարելու մասին ծրագիրը Մեծ Բրիտանիայի գիտական կենտրոններից մեկը համաձայնել է ֆինանսավորել մի պայմանով, եթե խումբը ուսումնասիրություններ կատարելու թույլտվություն ստանա Բաքվից:
Ազոխի քարանձավն ունի յոթ մուտք, սակայն առայժմ ուսումնասիրվել են հինգը:
Գիտական խումբն ուսումնասիրությունները կատարում է շերտերով: Շերտերն առանձնացնելու համար հատուկ մասնագետ է հրավիրվել Նիդեռլանդներից: «Ինձ հաճախ հարցնում են՝ քանի՞ տարվա աշխատանք կա քարանձավում, ես ուզում հարցը ճշգրտել' քանի՞ սերնդի աշխատանք կա: Դա է պատճառը, որ մեզ անհրաժեշտ են մեծ թվով հայ մասնագետներ' հատկապես Ղարաբաղից»:
ԼՂՀ-ում գիտական խմբին միանալու ցանկություն ունեցող ուսանողների թիվը քիչ է, եւ Լեւոն Եպիսկոպոսյանը որոշել է հաջորդ տարվանից խմբում ընդգրկել Հայաստանի բուհերի ուսանողների: Պեղումների ընթացքում առայժմ միայն քարե գործիքներ են հայտնաբերվել, որոնք պատկանում են հնագույն մարդուն: 5 տարի առաջ խումբը բորենու ոսկորներ է թաղել քարանձավում, իսկ այս տարի ուսումնասիրում է ոսկորների կրած փոփոխությունը։ Այդ ոսկորների փոփոխությամբ գիտական խումբը կարող է պարզել պեղումների ընթացքում հայտնաբերված իրերի' գործիքների եւ ոսկորների, վաղեմությունը:
Հայտնաբերված բոլոր իրերն ու ոսկորները քարանձավից հանվում են պարկերով, հատուկ մտածված մեխանիզմով: Պարկերի պարունակությունն ուսումասիրելուց հետո, հայտնաբերված իրերը մաղում եւ լվանում են գետում, իսկ այնուհետեւ տեղափոխում գյուղում ստեղծված փոքրիկ լաբորատորիա: Մինչ օրս հայտնաբերված բոլոր ոսկորներն ու քարե գործիքները Ազոխում ուսումնասիրվելուց հետո տեղափոխվում են Լոնդոն եւ մշակվում, որպեսզի չքայքայվեն:
Ոսկորների վրա նաեւ հայտանբերվել են մարդու պատրաստած քարե գործիքների հարվածների հետքեր: «Դա վկայում, որ քարանձավում իսկապես հնագույն մարդիկ են բնակվել»,-ասում է Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Գիտական խմբի հետ սերտ կապերի մեջ են գյուղի երեխաները։ Նրանց համար խումբն ամեն տարի երկու մեծ միջոցառում է կազմակերպում: «Պար ենք կյամ, երգիս ենք, էնքա~ն կանփետ են պիրիս, որ սկի տեսած չես ինի»,-ասում է գյուղի երեխաներից մեկը եւ հաշվում, թե քանի օր է մնացել հրաժեշտի երեկոյին: Նրանք հատկապես ոգեւորվում են, երբ պատմում են խմբի ղեկավարի' Տանյայի մասին.«Գիդա՞ս ես, վեր Տանյան հայ ա»,-իսկ մյուսն ավելացնում է.«Հայ չի է, Ղարաբաղայ ա' Ազոխայ ա»:

“Новосельцы” Азохской пещеры
В 60-ые годы пещера, близ села Азох Гадрутского района, около 6-и месяцев была окружена приехавшими из Баку милиционерами. “До них дошли слухи, будто-бы в пещере, во времена монгольского нашествия жители Тоха и окрестных сел, спрятали свое золото. Долго взрывали каменые пласты пещеры, но ничего не нашли,” – рассказывает доктор наук, антрополог Левон Епископосян, который является представителем армянской стороны в научной группе, занимающейся раскопками азохской пещеры. Идея раскопок возникла еще 10 лет назад. Подготовительные работы растянулись лет на 5. В 2001-ом году, научная группа из 19 человек, в составе которой специалисты из Великобритании, Испании, Ирландии и Нидерландов, начала работу. Руководитель группы Таня Кинг, наполовину армянка, она один из инициаторов научной экспедиции.
Каждый год, летом, группа приезжает на месяц в Азох на раскопки. “Азохская пещера одна из древнейших в мире, которая свидетельствует о существовании древнейшего человека,- неандертальца. Изучение пещеры позволит нам узнать историю, как минимум, 250-ти тысячилетней давности. Я уверен, рано или поздно мы найдем то, что ищем,”- говорит Левон Епископосян.
За 5 лет удалось подготовить двох специалистов из старшекурсниц Государственного Университета Нагорного Карабаха. Они уже работают с группой. “Предложение работать в группе, для меня было полной неожиданностью. Это отличная возможность профессионального роста. Я решила заняться изучением каменных орудий.- говорит одна из них, Лена Асрян.- У нас еще не осознают важность этой профессии. В Карабахе, непочатый край работы на этой ниве. Недалеко от Аскерана найдены гробницы древнего Тигранакерта. Может эта находка воодушевит студентов? ”
Антрополог Левон Епископосян считает, что работа будет более эффективной если азербайджанцы перестанут мешать. “Они распространяют ложные сведения, каверкают название пещеры на свой лад, утверждают будто азохская пещера не в Гадруте, а на территории Физулинского района. Утверждения эти заведомо ложные, однако влияют на инвесторов.” Недавно, один из научных центров Великобритании, согласился профинансировать работы в азохской пещере, если группа получит разрешение из …Баку.
У азохской пещеры 7 входов, из которых изучены 5. Научная группа проводит изучение по пластам, для отделения которых приглашен специалист из Нидерландов.
“Меня часто спрашивают на сколько лет работы в пещере? Я хочу уточнить формулировку вопроса,- на сколько поколений работы в пещере? - говорит антрополог,- Именно поэтому нам, нужно много специалистов, желательно местных.”
Среди карабахских студентов, желающих присоедениться к научной группе немного и Левон Епископосян решил на следующий год привлечь к раскопкам учащихся из ВУЗов Армении.
В ходе раскопок пока что обнаружены лишь каменные инструменты древнейшего человека. 5 лет назад группа закопала в пещере кости кабана, с тем чтоб проследить изменения в структуре костей и более точно вычислить возраст найденных экспонатов.
Все найденное во время раскопок, выносится из пещеры, специальным способом и в мешках. После изучения содержимого, находки очищаются и транспортируются в специально оборудованную в селе лабораторию. Кости и каменные орудия впоследствии перевозятся в Лондон, где проходят специальную обработку.
Кстати, на костях обнаружены следы каменных орудий. “Это свидетельствует о том, что пещера была населена древними людьми,”- объясняет Левон Епископосян.
Тесные связи с научной группой поддерживает местное подростающее поколение. Каждый год члены группы проводят для них два больших мероприятия. “Поем, танцуем, конфет столько сколько ты даже не видел.”- говорит один из малышей, считая дни оставшиеся до прощального вечера. Они по-особому воодушевляются, когда речь заходит о Тане, руководителе группы . “Знаешь, она армянка,”-говорит один из них, а другой добавляет, - Не просто армянка, а карабахская, азохская.”