Գենետիկ ներուժը դեռ քնած է
Գործարար Լեւոն Հայրապետյանը դժվարանում է ասել, թե ԼՂՀ հինգ շրջաններից որն է ամենակարեւորը, սակայն պատերազմը նրա համար նոր բացահայտումների առիթ է եղել: «Ես ծնվել եմ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում, եւ կարծում էի, որ մեր սարերն ավելի բարձր են, մարտակերտցիներն էլ' ավելի հզոր ու քաջ, սակայն արցախյան պատերազմը ցույց տվեց, որ ամենահզորն ու քաջը հադրութցիներն են: Եւ մենք' բոլոր հայերս, այսօր ուղղակի պարտավոր ենք աջակցել Հադրութի զարգացմանը»:
Լեւոն Հայրապետյանի կարծիքով հայերը նավթի ու գազի փոխարեն, գենետիկ ներուժ ունեն, որը, սակայն, դեռ քնած է: Նա առաջարկում է, «որպեսզի յուրաքանչյուր հայ, ով ապրում է հայրենիքից դուրս, անկախ նրանից' որտեղ ու ինչ գործով է հաջողությունների հասել, գենետիկ հարկ վճարի հայ ժողովրդին», քանի որ համոզված է, որ հայի մեկնարկային կապիտալը սերնդեսերունդ փոխանցվող ներուժն է:
Լեւոն Հայրապետյանը Ռուսաստանում հաջողակ գործարար է, եւ գենետիկ իր հարկն արդեն քանի տարի վճարում է: Հայրենի Վանք գյուղում ստեղծել է փայտամշակման գործարան' ներդնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներ: Գործարանի հարեւանությամբ հյուրանոց է կառուցել, բարեկարգել է դեպի Գանձասար տանող ճանապարհը:
«Ղարաբաղի ու Հայաստանի իշխանությունները շատ ժամանակ են կորցրել: 15 տարի առաջ Իտալիան Եվրոպայի ամենահետամնաց երկիրն էր, սակայն նրանք պայքար սկսեցին կոռուպցիայի դեմ: Մեր ազգի համար կոռուպցիան ճոխություն է, եւ միայն դրա դեմ պայքարելու դեպքում իշխանությունները կսկսեն ապրել ժողովրդի հոգսերով»:
Ու մինչ իշխանությունները կփորձեն կամ չեն փորձի իրական պայքար ծավալել կոռուպցիայի դեմ, Լեւոն Հայրապետյանը Ղարաբաղ է հրավիրել Ռուսաստանում բնակվող մի քանի հայ գործարարների' ներդրումներ կատարելու համար:
«Հադրութի շրջանը հատուկ ուշադրության է արժանի, -ասում է ռուսաստանցի հայ գործարարը,- Ստեփանակերտն ու մյուս շրջաններն ավելի արագ են զարգանում»:
Նրա կարծիքով ԼՂՀ-ում ներդրումներ կատարողներն այսօր պետք է մոռանան շահույթի, ռիսկի ու նման բաների մասին, սկզբում պետք է միայն բարեգործական նպատակներ հետապնդեն£
Լեւոն Հյարապետյանին առավելապես մտահոգում է Հադրութի երիտասարդության խնդիրը. «Նրանց Հադրութում հնարավոր է պահել միայն աշխատատեղեր եւ մշակութային օջախներ ստեղծելով, իսկ դրա համար նախ եւ առաջ պետք է երկրի տնտեսությունը զարգացնել»:
Մարդկանց պետք է օգնել, բայց թե օգնությունը չունի հետեւանք, այն դառնում է ողորմություն£ Ողորմությունը ողորմելի է դարձնում մարդուն: Չի կարելի այդպես վարվել մարդու հետ, հատկապես այն մարդու, ում մեջ հզոր գենետիկ ներուժ է քնած: Մարդուն պետք է հնարավորություն տալ, եւ ինքն անպայման մնացածը կանի: Պետք է օգնել ճանապարհ դուրս գալ, եւ ոչ թե նրա փոխարեն անցնել ճանապարհը:
Վանք գյուղում ստեղծված գործարանի բացման արարողության ժամանակ տված մի հարցազրույցում, Լեւոն Հայրապետյանն ասում էր, թե կարող էր պարբերաբար դրամական օգնություն ցույց տալ իր համագյուղացիներին, սակայն բարոյապես ավելի բարձր է աշխատելու հնարավորություն տալը:
Եւ ընդհանրապես, գործարարի կարծիքով, պետք է մտածել վեհ ու բարձր բաների մասին, որովհետեւ ժողովուրդը պատերազմի ընթացքում վեհության օրինակը տվել է: Հիմա Լեւոն Հայրապետյանը մտադիր է սուվորովյան տիպի ռազմական ուսումնարան բացել Ղարաբաղում, որը կրթված ու հմուտ սպաներ կպատրաստի Ղարաբաղի եւ ինչու չէ նաեւ Հայաստանի բանակի համար: Ինքնածին հրամանատարներին, որոնք արիության ու անձնազոհության բազում օրինակներ են տվել, պետք է փոխարինեն ռազմի արվեստագետներն ու գիտնականները:

Genetic Potential Lies Dormant
Businessman Levon Hayrapetyan finds it hard to say which is the most important region among the five regions of the Nagorno Karabakh Republic, but the war led him toward some new revelations. “I was born in the village of Vank in the Martakert region and I thought that our mountains were higher and Martakertsis were stronger and braver, but the Artsakh war showed that Hadrutsis are the strongest and bravest. And all of us, all Armenians, are simply obliged to assist the development of Hadrut today.”
According to Hayrapetyan, rather than oil or gas, Armenians have a genetic potential, which has however, thus far lain dormant. He suggests that “every Armenian living outside the homeland, irrespective of where or in what field he or she has achieved success, should pay a genetic tax to the Armenian people,” because he is convinced that the initial capital of Armenians is the potential that is passed on from generation to generation.
Hayrapetyan, a successful businessman in Russia, has been paying his genetic tax for years now. In his native village of Vank he established a woodworking plant and introduced modern technologies. He built a hotel near the plant and rebuilt the road leading to the Gandzasar monastery.
“The authorities in Armenia and Karabakh have wasted a lot of time. Fifteen years ago Italy was one of the most underdeveloped countries in Europe, but they initiated a fight against corruption. For our nation, corruption is a luxury and only when we fight against it will the authorities taking the people's problems and concerns into consideration,” he said.
And while the government is trying or not trying to initiate a real fight against corruption, Levon Hayrapetyan has invited several Armenian businessmen from Russia to invest in Karabakh. “The Hadrut region deserves a special attention,” the businessman said. “Stepanakert and other regions of Karabakh are developing more rapidly.”
In his view, those who invest in Karabakh must today forget about profit, risk and other such things; during the initial period they should have only humanitarian intentions.
Levon Hayrapetyan is mostly concerned about the problems of young people in Hadrut. “We can keep them in Hadrut only if we create jobs and cultural centers and to do so we, first of all, need to develop the economy.”
You should help people, but if the aid doesn't have consequences it becomes alms. And alms makes people miserable. You should not treat people like that, especially those who have a dormant genetic potential. People just need opportunities'; they can take care of the rest themselves. You should help them get to the road, but not cross the road for them.
In an interview he gave at the opening ceremony of the Vank woodworking plant, Levon Hayrapetyan said that he could periodically send financial aid to his fellow villagers, but from the moral point of view it is better to provide them with an opportunity to work.
And in general, the businessman believes that it's right to think about noble and lofty things because during the war people set an example of greatness. Currently, Levon Hayrapetyan is planning to open a military school in Karabakh to prepare trained, skilled officers for Karabakh and perhaps for Armenia, to replace the self-made commanders who set the bar with their courage and self-sacrifice.