«Գիդաս չեմ, թա հինչ անիմ, 6-ին պիրի՞մ, թա չէ», - մտածում է Ազոխ գյուղի բնակիչ 33-ամյա Նունե Պողոսյանը: 6-ին ասելով' Նունեն նկատի ունի 6-րդ երեխային: 6-րդ երեխան այս ընտանիքում ոչ թե սպասված կամ ցանկալի երեխա է լինելու, այլ' մյուս 5 երեխաներին ապահովելու է տանիքով: Նունեն ունի չորս աղջիկ ու մեկ տղա, ապրում է ծայրահեղ աղքատության մեջ: Ամուսինը' Յուրա Ալավերդյանը, մասնակցել է պատերազմին, մի քանի անգամ վիրավորվել, երկրորդ կարգի հաշմանդամ է: Երկուսն էլ գործազուրկ են: 7 անձից կազմված ընտանիքն ապրում է հինգ երեխայի համար տրվող 20 հազար դրամ նպաստով:
Մինչեւ երեխաների նպաստը ստանալն արդեն խանութում պարտքեր են կուտակված լինում:
Նախքան Ազոխ տեղափոխվելը վարձով ապրել են Ստեփանակերտում: Վարձը ժամանակին չվճարելու համար տան տերը խնդրել է ազատել բնակարանը։ Նունեն ամուսնու ու երեխաների հետ հայտնվել է փողոցում: Ազոխում ապրում են Նունեի ծնողներն ու եղբոր ընտանիքը: Արդեն 8-ը տարի միասին են: «Իմ ախպոր ընտանիքն էլ ա շատ մեծ: Կրես չեն ապրին, քյոմագ անող չոնինք: Ուժե պիտի տյուս կյանք, ամա քինալի տեղ չոնինք»:
Մի քանի հավն ու փոքր հողամասը բավարար չեն անչափաս հինգ երեխային կերակրելու համար: Նունեն բազմիցս դիմել է ԼՂՀ իշխանություններին եւ խնդրել իրեն ապահովել բնակարանով, սակայն պատասխան չի ստացել: ԼՂՀ-ում գործող օրենսդրության համաձայն բազմազավակ են համարվում այն ընտանիքները, որոնք առնվազն 6 երեխա ունեն: Նույն օրենսդրության համաձայն պետությունը պարտավոր է բոլոր բազմազավակ ընտանիքներին ապահովել բնակարաններով: Դա է պատճառը, որ Նունեն որոշել է ունենալ 6-րդ երեխան։ «Էսօր մենք վեչ մինին հարկավեր չենք: էդ օրենք կիրողը, ինքը վեցը կպիրի՞, վեր կիրալ ա». հարցնում է Նունեն։
Երեխաները գյուղի կենտրոնում' աղբյուրի մոտ, գրեթե մերկ վազվզում են: Նա չի հիշում, թե վերջին անգամ ե՞րբ է երեխաների համար հագուստ գնել. «Հինչ տաս են, էն էլ կեց եմ տաս: Հաց կրե՞ս եմ իքոնիմ, վեր շոր իքոնիմ (ինչ տալիս են, այն էլ հագցնում եմ: Հաց կարողանու՞մ եմ գնել, որ հագուստ գնեմ-Վ. Ա.)»:
Վերջին անգամ Նունեն երեխաներին լողացրել է 15 օր առաջ եւ չգիտի, թե նորից ե՞րբ կարող է նման «ճոխություն» թույլ տալ. Ազոխում ջուրը պակաս է, իսկ տոննան հազար դրամով վաճառվող ջրից Նունեն գնելու հնարավորություն եւ ցանկություն չունի, քանի որ չի հասկանում, թե ինչո՞ւ է Աստծո բարիքը վաճառվում։

“Не знаю как быть? Что делать, насчет шестого,”- думает жительница села Азох, 33-летняя Нунэ Погосян. “Шестой” – причина сомнений Нунэ, это ребенок. Не желанный и долгожданный, а призванный обеспечить остальным ее детям крышу над головой. У Нунэ четыре дочки и один сын. Живут на грани нищеты. Глава семьи, Юра Алавердян, инвалид второй группы, принимал участие в войне, был неоднократно ранен. Оба безработные. Семья из семи человек живет на пособие детей в 20 тысяч драмов. Еще до получения пособия успевают наделать долгов в местном магазине.
До переезда в Азох Алавердяны жили по найму, в Степанакерте. Из-за несвоевременной уплаты денег, хозяин попросил их освободить квартиру. Семья оказалась в буквальном смысле на улице. Уже 8 лет живут в Азохе, в отчем доме Нунэ, где проживает и семья ее брата. “Им тоже сложно жить, никто не помогает. Мы должны уйти, но куда, не знаю.”
Чтоб прокормить пятерых детей маленького участка и нескольких кур недостаточно. Нунэ неоднократно обращалась в соответствующие инстанции, с просьбой выделить ее семье квартиру, но ответа не получала. Согласно действующему в Карабахе законодательству, многодетной считается семья где есть 6 детей, и только в этом случае государство обязано обеспечить такую семью жильем. В этом причина того, что Нунэ задумывается о рождении шестого ребенка. “Сегодня мы никому не нужны, вздыхает она,- интересно, тот кто писал этот закон, родил бы шестерых детей?”
Дети, практически голые бегают около источника. Нунэ не припомнит, когда в последний раз покупала одежду для детей. “Что дают, то и одевают. Хлеб не всегда покупаю, куда там одежду...”
В последний раз она купала детей дней 15 назад, и не знает, когда еще сможет позволить себе такую роскошь. В Азохе воды мало, а 1000 драмов за тонну, она не в состоянии платить, да и не понимает, почему божий дар продают за деньги.