Ֆրանսիան կպատժի՞ Հայոց ցեղասպանությունը ուրացողներին
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը հոկտեմբերի 12-ին 106 «կողմ» եւ 19 «դեմ» ձայներով ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը հերքելու համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծը: Եթե այն վավերացվի խորհրդարանի վերին պալատում՝ Սենատում, իսկ Ֆրանսիայի նախագահը ստորագրի օրինագիծը, ապա Ֆրանսիայի տարածքում Հայոց ցեղասպանությունը հերքողները կենթարկվեն մինչեւ մեկ տարվա ազատազրկման եւ 45 հազար եվրո տուգանքի: Նշենք, որ Ֆրանսիայում գործում է օրենք, որով դատական հետապնդման են ենթարկվում նրանք, ովքեր հերքում են հրեական ողջակիզումը՝ Հոլոքոստը:
ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի եւ քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը համաձայն է, որ քաղաքական հաշվարկներն իրենց դերակատարությունն ունեցել են, բայց միայն այդ հաշվարկներով չէ, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովն ընդունել է նման օրինագիծ: Նա չի բացառում, որ Սենատը եւս կընդունի օրինագիծը, եւ այդ դեպքում Ֆրանսիայի նախագահը կստորագրի:
«Կա քաղաքական հաշվարկ ոչ անպայման հայերի վրա, այլ Թուրքիայի՝ Եվրամիության անդամակցության դեմ Ֆրանսիայում տիրող ընդհանուր մթնոլորտը նկատի առնելով, որտեղ բնակչության մեծամասնությունը դեմ է, որ Թուրքիան դառնա Եվրամիության անդամ: Նույնիսկ Ժակ Շիրակը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի անդամակցության դեպքում պետք է հանրաքվեով որոշվի Ֆրանսիայի կեցվածքը: Նկատի առնելով, որ քաղաքական այս հաշվարկը կա, չեմ բացառում, որ Սենատը եւս օրենքի ուժ տա Ազգային ժողովի օրինագծին: Կմնա, որ նախագահը ստորագրի: Եթե իսկապես չեն ուզում, արդեն Սենատում կխոչընդոտեն, բայց, կարծում եմ նաեւ, որ այսքանը թողնելուց հետո Սենատն էլ կհաստատի, որովհետեւ այլապես կնշանակի պարզապես Թուրքիային ինչ-որ տեղ ջղայնացնել՝ առանց իրական արդյունքի հասնելու»,-ասում է Մանոյանը:
Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ չի պաշտպանում 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրինագիծը: Ֆրանսիայի արտգործնախարարությունը հիշեցրել է, որ օրինագիծը դեռ պետք է քննարկվի Սենատում: «Սա երկարատեւ օրենսդրական գործընթացի միայն սկիզբն է: Յուրաքանչյուր փուլում կառավարությունն այդ օրինագծի առնչությամբ կշարունակի հայտարարել իր դիրքորոշման մասին»,-ասվում է Ֆրանսիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
Եվրամիությունը, որի օրենսդիր մարմինն ավելի վաղ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, քննադատել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի՝ ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար քրեական պատիժ սահմանող օրենքի ընդունումը: Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլի Ռենը հայտարարել է, որ այն «հակաարդյունավետ բնույթ» է կրում:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը եւս քննադատել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի օրինագիծը' նման որոշումների կայացումը բնորոշ համարելով բռնապետական վարչակարգերին: «Ազատ արտահայտվելու իրավունքի սահմանափակումը միայն խորացնում է հակասությունները եւ չի նպաստում բանավեճերի առաջընթացին»,-ասվում է կազմակերպության մամլո հաղորդագրության մեջ: Կազմակերպությունը խորհրդանշական է համարում, որ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի որոշումը կայացվել է հենց նույն օրը, երբ Նոբելյան մրցանակ շնորհվեց թուրք գրող Օրհան Փամուքին, ում Թուրքիայի իշխանությունները հետապնդել են Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող հայտարարությունների համար:
Անկարան առավել քան անհանգիստ եւ ջղային արձագանքեց' օրինագիծը որակելով «սեւ բիծ»: Թուրքիայի արտգործնախարար Աբդուլլահ Գյուլն ընդգծել է, որ այս անգամ իրադարձությունը մոռացության չի մատնվելու, ինչպես 2001 թվականին, երբ Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ օրինագիծ: Գյուլն ասել է, որ առաջիկա երեքշաբթի Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովը կգումարի հատուկ օրակարգով նիստ, որի ընթացքում կքննարկվեն Ֆրանսիայի հետ ամեն տեսակի երկկողմ շփումների սառեցման, բոլոր գործարքներում ֆրանսիական ընկերությունների նկատմամբ «կարմիր քարտի» կիրառման, ինչպես նաեւ երկկողմ ռազմական կապերի սառեցման հարցերը:
2001թ., երբ «Ֆրանսիան ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը» մեկ նախադասությամբ ֆրանսիական խորհրդարանը կայացրել էր որոշում, Թուրքիան սպառնում էր տնտեսական քայլերի դիմել, խզել որոշ տնտեսական պայմանագրեր, արգելել, որ ֆրանսիական ընկերությունները մասնակցեն աճուրդների, սակայն ընդամենը մի քանի ամիս անց ամեն ինչ վերականգնվել էր: Փաստորեն, հինգ տարի առաջ թուրքական սպառնալիքները մնացին լոկ սպառնալիքներ:
«Հիմա, երբ թուրքերը նորից են նույն սպառնալիքները տեղում, կարելի է ասել, որ դա Ֆրանսիայում անտեսվում է, եւ սա է, հավանաբար, որ Անկարային անհանգստացնում է եւ նյարդայնացնում: Միջազգային արձագանքն իսկապես աննախադեպ էր, 25 տարի հետեւում եմ Ցեղասպանության խնդրի միջազգային արծարծմանը, նման բան չեմ տեսել: Թուրքերը մեզ շատ են օգնել. իրենց աղմուկը մեր փոքր ճիգերն անգամ բազմապատկում է: Իսկ օրինագծի ընդունման օրը Թուրքիայի բախտն իրոք չէր բերել, որովհետեւ Ցեղասպանությունը այս կամ այն կերպ ընդունող, տաղանդավոր գրող Օրհան Փամուքը Նոբելյան մրցանակ ստացավ: Միջազգային լրատվամիջոցների համար այս երկուսը միասին դարձան օրվա խնդիր»,-ասում է Մանոյանը:
Օրհան Փամուքը երկու տարի առաջ շվեյցարական թերթերից մեկին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Թուրքիայում սպանվել է «1 միլիոն հայ եւ 30 հազար քուրդ», եւ ոչ ոք, իրենից բացի, համարձակություն չունի Թուրքիայում այդ մասին բարձրաձայնել, ինչի առնչությամբ գրողի դեմ քրեական գործ էր հարուցվել իր հայրենիքում:
Ի դեպ, Փամուքը եւս քննադատել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի օրինագիծը՝ ասելով, թե դա համահունչ չէ ֆրանսիական լիբերալիզմի ավանդույթներին:
Պաշտոնական Երեւանի արձագանքը
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանը արտաքին քաղաքականության օրակարգում 1998թ. դրել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը, սակայն, մյուս կողմից, Երեւանը հայտարարում է, որ դա նախապայման չէ Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցում:
«Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի որոշումը բնական շարունակությունն էր Ֆրանսիայի սկզբունքային եւ վճռական պաշտպանությանը մարդասիրական եւ պատմական իրավունքներին եւ արժեքներին: Այս որոշումը նաեւ բնական արձագանք էր հայերի ցեղասպանության հարցում Թուրքիայի պետության կողմից ինտենսիվ, պաշտոնական, ագրեսիվ ժխտողականությանը: Նման որոշում ընդունելը Ֆրանսիայի խորհրդարանի ինքնիշխան իրավունքն է, եւ դա հասկանալի է: Մեզ համար անհասկանալին Թուրքիայի կառավարության կողմից հասարակությանը ծայրահեղ հակազդեցության հրահրելն է, հատկապես այն դեպքում, երբ Թուրքիան ինքն օրենք ունի, որով քրեական պատիժ է սահմանում նրանց նկատմամբ, ովքեր ընդամենը օգտագործում են ցեղասպանություն բառը կամ համարձակվում են քննարկել այդ իրադարձությունները»,- հայտարարել է արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը:
Իսկ ահա Հայաստանի խորհրդարանը, տարված լինելով «կրիմինալի դեմ պայքարի ազգանվեր գործով» եւ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանին անձեռնմխելիությունից զրկել-չզրկելու «շոու»-ով, ընդհանրապես մոռացել էր, որ հենց իրենց ֆրանսիացի գործընկերներն են նախաձեռնել Հայոց ցեղասպանությունը ժխտողներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրինագիծը:
Հայաստանի խորհրդարանի հոկտեմբերի 13-ի արտակարգ նիստի օրակարգում մեկ հարց էր՝ Հակոբ Հակոբյանի «շոուն»: Պատգամավորներից միայն Հմայակ Հովհաննիսյանն էր հիշել, թե մեկ օր առաջ ինչ որոշում են ընդունել իրենց ֆրանսիացի գործընկերները: Ճիշտ է, քիչ անց փոխխոսնակ Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել էր. «Ավելի լավ կլիներ խորհրդարանի նիստը սկսել ֆրանսիացի գործընկերներին ուղղված շնորհակալական դիմումով' Հայոց ցեղասպանության ուրացման համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու օրինագծի ընդունման համար»:
Պաշտոնական Բաքվի արձագանքը
«Մենք մեծ տարակուսանքով ու անհանգստությամբ ընդունեցինք հայերի ցեղասպանությունը ժխտելու համար պատիժ սահմանող օրինագծի շուրջ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում կայացած քվեարկությունը: Ցավոք, Հայաստանն ու նրա սփյուռքը խաղաղության ու կայունության գործում ավանդ ներդնելու փոխարեն շարունակում են խիստ ապակառուցողական դեր խաղալ տարածաշրջանում: Հաշվի առնելով, որ այդ նախաձեռնությունը հետագայում կարող է հաստատվել նաեւ Սենատում, մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիայի խորհրդարանին՝ այդ հարցին մոտենալ առավել զգուշավոր, անկողմնակալ ու հաշվեկշռված»,-նշվում է Ադրբեջանի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ:
«Այսօր Ֆրանսիայի խորհրդարանի կողմից հայերի ցեղասպանությունը ժխտելու համար պատիժ նախատեսող օրենքի ընդունումը մեկ անգամ եւս ապացուցում է, թե այդ երկիրը որքան հեռու է անաչառության եւ արդարության սկզբունքներից, եւ նրա կողմնակալ դիրքորոշումը թուրքերի նկատմամբ: ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ Ֆրանսիան օրեցօր կորցնում է վստահությունը, եւ այդ երկիրը այլեւս ոչ մի բարոյական իրավունք չունի շարունակելու միջնորդական առաքելությունը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում: Այս տեսանկյունից Ադրբեջանը պետք է հրաժարվի Ֆրանսիայի միջնորդական առաքելությունից եւ ապահովի Ֆրանսիայի հեռացումը Մինսկի խմբի գործունեությունից»,-ասվում է Ադրբեջանի մոտ 400 ոչ կառավարական կազմակերպությունների ազգային համաժողովի տարածած համատեղ հայտարարության մեջ:
Բաքվի ջղաձգությունը առավել քան հասկանալի է: Ադրբեջանական իշխանությունները ամեն կերպ փորձում են աջակցել իրենց թուրք ազգակիցներին, քանի որ հենց վերջիններս են 1993թ. ի վեր Հայաստանը շարունակում պահել շրջափակման մեջ՝ ի համերաշխություն ադրբեջանցի եղբայրների Լեռնային Ղարաբաղի հարցում: Բաքվում ակնհայտորեն կա այն մտահոգությունը, որ, ի վերջո, Թուրքիան կարող է տեղի տալ եվրոպական ճնշումներին եւ բացել Հայաստանի հետ սահմանը, Երեւանի հետ հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ:
Հնարավո՞ր է, արդյոք, Անկարան տեղի տա: Կիրո Մանոյանը կարծում է, որ Թուրքիան արագ եւ դրական պատասխան չի տա: «Սահմանի բացումը մեկ օրվա հարց չէ, Եվրախորհրդարանի որոշումներով թուրքերին հաճախ են այդ մասին հիշեցնում: Սահմանների բացումը հրատապ հարց է, բայց Թուրքիան արագ պատասխան չի տա մի քանի պատճառներով. նախ՝ որովհետեւ չի ուզենա թույլ երեւալ, երկրորդ՝ Թուրքիայում եկող տարի ընտրություններ են, որը ինչ-որ չափով նրանց կկաշկանդի, երրորդ՝ այն բուն պատճառը, որ սահմանը փակել են, այդ պատճառը չի վերացել. եթե Հայաստանի հետ սահմանը բացեն, պետք է նկատվեն դասալիք Ադրբեջանի նկատմամբ: Այդ վիճակից դուրս գալը այդքան էլ հեշտ չէ, եւ կասկածում եմ, որ Թուրքիան սահմանի բացման ուղղությամբ շուտ քայլերի կդիմի: Սահմանը բացելու առումով իրական ճնշումը պետք է լինի Ադրբեջանի վրա, ճիշտ է՝ Արեւմուտքը փորձում է հասկացնել, որ Ղարաբաղի հարցը կարգավորվելու դեպքում հաջորդ օրը հայ-թուրքական սահմանը կբացվի: Իմ կարծիքով՝ իրականությունը հակառակն է, սահմանի բացման դեպքում Ղարաբաղի հարցը կկարգավորվի»,-ասում է Մանոյանը:
Պոլսահայերի արձագանքը
Պոլսի հայոց պատրիարք Մեսրոպ արք. Մութաֆյանը մտահոգություն է հայտնել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի օրինագծի ընդունման առնչությամբ՝ նշելով, որ ֆրանսիացիները «սաբոտաժի ենթարկեցին» հայ-թուրքական երկխոսությունը: Հայոց պատրիարքն ասել է, որ Թուրքիայի հայերը «ուշադրությամբ եւ մտահոգությամբ» հետեւում են իրադարձությունների զարգացմանը եւ ակնկալում են «հասարակական կարծիքի առավել նրբանկատ վերաբերմունք» իրենց նկատմամբ՝ հաշվի առնելով, որ իրենք «ո՛չ սփյուռքահայ են, ո՛չ էլ Ֆրանսիայի քաղաքացի»: «Այդ օրինագծի առնչությամբ Թուրքիայի հայերն իրենց նկատմամբ լուրջ ճնշում են զգում: Այդ պատճառով Ստամբուլի նահանգապետարանին խնդրել ենք ապահովել եկեղեցու եւ ազգային դպրոցների անվտանգությունը»,-ասել է արք. Մութաֆյանը:
Իսկ ահա Ստամբուլի «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր, ազատ արտահայտվելու համար ներկայումս հետապնդման տակ գտնվող Հրանտ Դինքը հայտարարել է, որ Թուրքիան պետք է սառնասրտորեն ընդունի Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության հերքումը պատժող օրինագծի հաստատումը: Դինքն ասել է, որ Թուրքիան չպետք է զայրանա եւ մի կողմ նետի իր ներսում կատարելիք անհրաժեշտ ժողովրդավարական բարեփոխումները: «Հակառակը, Թուրքիան պետք է սառնասրտություն դրսեւորի եւ ավելի առաջ ընթանա: Իմ կարծիքով՝ կարեւոր է, որ ավելի շատ ջանքեր գործադրվեն Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերություններն ու երկխոսությունը զարգացնելու համար: Թուրք եւ հայ ժողովուրդներն իրար հետ երկխոսելու հիմքեր պետք է որոնեն»,-ասել է նա:
Թուրքիայում բնակվող մեր հայրենակիցների, առաջին հերթին' Պոլսի հայոց պատրիարքի կեցվածքը հասկանալ կարելի է: Հենց նրանք են նաեւ դառնում թուրքերի «աչքի փուշը», երբ որեւէ երկրի խորհրդարանում քննարկվում է Հայոց ցեղասպանության հարցը: Ընդհանրապես, Սփյուռքում բնակվող մեր հայրենակիցները առաջին հերթին տվյալ երկրի քաղաքացիներն են: Եվ այս առումով Թուրքիան բացառություն չէ: Օրինակ՝ 1993թ. հուլիսին, երբ ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում հայկական ուժերը գրավեցին Աղդամը, Իրանի կրոնապետ այաթոլլա Ալի Խամենեին ոչ միայն ինքը դատապարտեց «հայկական ագրեսիան», այլեւ նրա ճնշման տակ իսլամական հանրապետությունում գործող հայկական եկեղեցու երեք թեմերի առաջնորդները եւս դատապարտեցին հայկական ուժերի գործողությունները:

Reactions to the Genocide Bill Approved by the National Assembly of France
On October 12, 2006 the National Assembly of France adopted a bill that would make it a crime to deny the Armenian Genocide with 106 votes “for” and 19 “against”. If the bill is ratified by the higher chamber, the Senate, and is signed by the president of the French Republic, those who deny the fact of the Armenian Genocide in France will face up to five years of imprisonment or a fine in the amount of 45,000 Euros. It should be remembered that there is a law in France envisaging criminal liability for denying the Holocaust.
Political affairs director of the Hay Dat office of the Armenian Revolutionary Federation – Dashnaktsutiun (ARF) Kiro Manoyan accepted that political calculations had played a role here but it was not only because of these calculations that the National Assembly of France adopted the bill. He didn't rule out that the Senate too would pass the bill and that in such event the French president would sign it into law.
“There is a political consideration, not necessarily vis-à-vis Armenians but Turks, if one takes into account the general attitude against Turkey's membership in the European Union in France, where the majority of the population opposes it. Even President Jacque Chirac stated that the issue of Turkey's membership in the EU must be put to a referendum in France. Bearing in mind that such a political consideration exists, I don't rule out that the Senate too will approve the bill. Only the president's signature will remain. And if they indeed don't want to make it a law they will prevent the Senate from passing the bill. But, I think that after going through all these stages the Senate will pass it, otherwise it would mean that it was intended just to make Turkey nervous without any tangible result,” Manoyan said.
The French government announced that it didn't support the bill making the denial of the Genocide of Armenians in the Ottoman Turkey in the early twentieth century a crime. The French Foreign Ministry noted that the bill still had to be considered by the Senate. “It is just the beginning of a lengthy legislative process. The government will continue to announce its attitude toward the bill at every stage of the process,” the statement by the Foreign Ministry read.
The European Union, whose legislature had earlier recognized the Armenian Genocide, criticized the French Parliament for adopting the bill. The European Union's Commissioner for Enlargement, Olli Rehn, said that the bill was “counterproductive”.
Reporters Without Borders has also condemned the adoption of the bill, saying that the act was incompatible with France's fundamental values, starting with freedom of expression. “It seems to us that this legalistic concept of history will be much more likely to stoke up antagonism rather than promote debate,” the statement read. Reporters Without Borders stressed it was “particularly symbolic that this vote should have been held on the same day of the awarding of the Nobel Prize for literature to Orhan Pamuk, who was himself taken to court by the Turkish authorities for having raised the issue of this genocide.”
Ankara reacted more than unhappy and nervously, calling the bill a “black spot”. Foreign Minister Abdullah Gul of Turkey said that this event would not fall into oblivion as was the case in 2001 when the French Parliament adopted a law recognizing the Armenian Genocide. Turkey's Parliament backed last Tuesday a declaration condemning the French National Assembly's approval of the bill. “Naturally, approval of the draft by the French Parliament will inflict irreparable damage on political, economic and military relations between Turkey and France,” the declaration said.
In 2001 when the French Parliament recognized the Genocide, Turkey threatened to apply economic sanctions, revise trade agreements, and prevent French companies from participating in tenders, but just one month later all relations were restored. The Turkish threats of five years ago remained just threats.
“Now, when Turks are again making the same threats one might say that France is ignoring them and this is what perhaps makes Ankara unhappy and nervous. The international reaction was indeed unprecedented; I have dealt with the issue of international recognition of the Genocide for 25 years but I have never seen such a reaction. Turks have helped us a lot – the clamor raised by them has multiplied our even modest efforts. And the day the bill was approved was indeed unlucky for Turkey because gifted writer Orhan Pamuk, who has, in some way or another, recognized the Armenian Genocide, was awarded the Nobel Prize for literature. For the international mass media these two events together became the news of the day,” Manoyan said.
Two years ago in an interview with a Swiss newspaper, Orhan Pamuk stated that “a million of Armenians and 30,000 Kurds” were killed in Turkey and no one except for him dared to raise the issue in Turkey. For this statement criminal proceeding were instituted against the writer in his home country.
Incidentally, Orhan Pamuk has also criticized the adoption of the bill by the French Parliament saying that it “flouted France's tradition of liberal and critical thinking”.
The Reaction of official Yerevan
As is known, the issue of the international recognition of the Armenian Genocide is on Armenia's foreign policy agenda but, on the other hand, Yerevan declares that it is not a precondition for establishing diplomatic relations with Turkey.
“The approval of the bill by the French National Assembly is a natural continuation of France's principled and consistent defense of human and historic rights and values. This decision is also a natural reaction to the intensive, aggressive and official denialism of the Armenian Genocide by the Turkish state. They have undertaken a premeditated, planned assault on the truth. To adopt such a decision is the French Parliament's sovereign right and is understandable. What we don't understand is the Turkish government's instigation of extremist public reactions, especially while Turkey itself has a law that does exactly the same thing and punishes those who even use the term genocide or venture to discuss those events,” Foreign Minister Vartan Oskanian stated.
At the same time the Armenian Parliament, preoccupied with the “sacred cause” of fighting against criminals in power and with participating in the televised show about whether to deprive parliament member Hakob Hakobyan of parliamentary immunity or not, completely ignored the initiative by their French colleagues.
On the agenda of the October 13, 2006 extraordinary session of the parliament of Armenia was one question – the Hakob Hakobyan case. Only parliament member Hmayak Hovhannissyan remembered the decision adopted by the French parliamentarians the day before. Later the vice-speaker of the parliament, Vahan Hovhannisyan, told reporters that “it would have been better to begin the parliament session by expressing our gratitude to our French colleagues for adopting the bill making a crime the denial of the Armenian Genocide.”
The Reaction of Official Baku
“It is with great surprise and concern that we followed development of the deliberations of the French Parliament's lower house and ensuing vote on the legislation to make denial of the so-called ‘Armenian genocide' illegal in France. Unfortunately, Armenia and its Diaspora continue to play a very destructive role in the ongoing developments in the region, instead of contributing to peace and stability.
”With full understanding that this initiative needs to be ratified by the Senate, we urge the French Parliament to apply a more careful, impartial, and balanced approach,” the statement by the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan read.
“The approval by the French Parliament of the bill making the denial of the so-called ‘Armenian genocide' illegal once again proves how far that country is from the principles of justice and impartiality and its bias toward the Turks. A co-chairman of the OSCE Minsk Group, France is losing its credibility from day to day and that country has no moral right to continue its mediating mission in the process of the Karabakh conflict settlement. From this standpoint, Azerbaijan must reject French mediation and ensure the withdrawal of France from the Minsk Group,” read the statement by the national assembly of 400 Azerbaijani NGOs.
Baku's nervousness is more understandable. The Azerbaijani authorities are trying to support their Turkish brethrens by all means since the latter has blockaded Armenia since 1993 in solidarity with Azerbaijan in the Nagorno Karabakh conflict. There are apparently concerns in Baku that after all Turkey might give in to pressure from the European Union and establish diplomatic relations with Yerevan.
Is it possible that Ankara might give in? Kiro Manoyan thinks that Turkey will not provide a positive answer anytime soon. “The opening of the border is not a one-day action and the decisions by the European parliament often remind Turkey about that. The opening of borders is an urgent matter, but Turkey will not respond soon for several reasons: first, because it won't want to seem weak; second, there are general elections in Turkey next year and this will bind them to some extent; third, the very reason why the border was closed is still there – if they open the border with Armenia, Azerbaijan will consider them deserters. It is not so easy to get out this situation and I doubt that Turkey will take steps toward opening the border soon. Real pressure should be exerted upon Azerbaijan for the border opening, though the West is trying to make it understood that the day after the Karabakh conflict is settled the Turkish-Armenian border will be opened. In my opinion the truth is the opposite – if the border is opened the Karabakh conflict will be settled,” Manoyan said.
The Reaction of Istanbul Armenians
The Armenian patriarch of Istanbul, Archbishop Mesrop Mutafyan, expressed his concerns about the approval of the bill on the Genocide denial by the French Parliament saying that the French “have sabotaged the Armenian-Turkish dialogue”. The patriarch said that Turkish-Armenians are following the developments with “attention and concern” and are expecting “a more delicate public attitude” toward them since they are neither Diaspora-Armenians nor citizens of France. “The Armenians of Turkey are feeling serious pressure upon them in relation to the French bill. For this reason we have asked the Istanbul Municipality to provide for the security of the Church and the national schools,” the patriarch said.
As for the editor-in-chief of the Istanbul Akos newspaper, Hrant Dink, who is currently being persecuted for freely expressing himself, he stated that Turkey should accept the approval of the bill coolly. Dink said that Turkey should not get agitated and put the necessary democratic reforms aside. “On the contrary, Turkey should show composure and move forward. In my opinion more efforts are to be exerted for the development of dialogue and relations between Turkey and Armenia. The Turkish and the Armenian peoples should look for grounds for talking to each other,” he said.
The attitude of our compatriots residing in Turkey and, first of all that of the Istanbul patriarch should be understood. It is they who become the “mote in the eye” of Turks when in the parliament of any country the issue of the Armenian Genocide is discussed. In general, our compatriots from the Diaspora are, first of all, citizens of the country in question. And, from this standpoint, Turkey is not an exception. For example, in July of 1993, when in the course of the Karabakh war the Armenian forces captured Aghdam, not only did the religious leader of Iran, Ayatollah Ali Khamenei, condemn the “Armenian aggression” but also under his personal pressure the leaders of three dioceses of the Armenian Church in the Islamic Republic were forced to condemn the actions by the Armenian forces.