Եվրոպայում հրացանը փոխարինել են հեռադիտակով
Թռչնատուրիզմը, ի տարբերություն տուրիզմի այլ տեսակների, համեմատաբար քիչ է ընդգրկված Հայաստանի տուրիստական գործակալությունների ծառայությունների ցանկում: Սակայն կա տուրիստների մի տեսակ, ովքեր պատրաստ են գալ Հայաստան, թանկ վճարել, անցնել սարեր ու ձորեր, միայն թե տեսնեն թռչնի այն տեսակը, որը չեն կարող տեսնել այլ տարածաշրջանում: Զբոսաշրջության այս ձեւը ծագել է Մեծ Բրիտանիայում:
Հայաստանում թռչնատուրիստները հիմնականում ուզում են տեսնել շիկապոչ քարաթռչնակին, ժայռային դրախտապանին, կիսաօձիքավոր ճանճորսին եւ այսպես շարունակ (մոտ 350 տարատեսակ): Իրականում այս թռչունների տեսքն ու երգեցողությունն այնքան գայթաղկիչ չեն, որքան նրանց անվանումները, սակայն թռչնատուրիստների հետաքրքրությունը սրանում չէ:
«Թռչնատուրիստների համար հետաքրքիր է տեսնել եւ կարողանալ ճանաչել հնարավորին չափ շատ թռչնատեսակներ: Այդ միջոցով նրանք ստուգում են իրենց գիտելիքների համակարգը: Նրանցից յուրաքանչյուրն ունի թռչունների ցանկ, որ ուզում է անպատճառ տեսնել: Մրցույթի մի ձեւ է: Իրենք մրցում են միմյանց միջեւ, թե ով որքան շատ թռչուն է տեսել, ով է հանդիպել ամենահազվագյուտ տեսակներին, ով որտեղ է տեսել: Ինձ ծանոթ է մի ընտանիք, որտեղ ամուսինը հատկապես շատ էր ուզում տեսնել մի տեսակ, որը տեսել էր նրա կինը»,- ասում է Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի «Հայաստանի թռչունները» նախագծի ավագ գիտաշխատող Կարեն Աղաբաբյանը:
Հայաստանում կան թռչնի այնպիսի տեսակներ, որոնք հանդիպում են միայն այստեղ: Թռչնատուրիստների համար սա լուրջ պատճառ է իրենց ամառային արձակուրդը կամ հանգստյան մի քանի օրը Հայաստանում անցկացնելու համար: Միակ խոչընդոտը ուղեկից գտնելն է: Հայաստանում թռչնատուրիստների համար ծառայություններ կարող են մատուցել միայն երկու-երեք թռչնագետ, իսկ պահանջարկն ավելի շատ է:
«Դեռեւս 2002 թվականին մենք պատրաստ էինք շրջաններում ուսուցանել տեղի բնակիչներից մի երկու հոգու, որպեսզի նրանք իրենց տարածքում կազմեին երթուղի եւ ուղեկցեին թռչնադիտողներին: Բայց նրանք այնքան էլ չհետաքրքրվեցին: Կարծում եմ' պարզապես չգիտակցեցին, որ այդ աշխատանքը կարող է ոչ միայն հետաքրքիր լինել, այլ նաեւ շատ լավ վարձատրվել: Հիմա մտադրություն ունեք Դիլիջանի եւ Մարտունու շրջաններում թռչնադիտողների ակումբներ ստեղծել: Գուցե սա կխթանի թռչնատուրիզմի զարգացումն այս շրջաններում»,- ասում է Կարեն Աղաբաբյանը:
«Հայաստանի թռչուններ» նախագծի գիտաշխատողի կարծիքով' թռչնատուրիզմի խոչընդոտներ կարող են լինել որսագողությունը, թունաքիմիկատների օգտագործումը եւ անտառահատումները: Այդ տիպի միջամտությունները խաթարում են թռչունների բնականոն կյանքը, փոխում նրանց համար բնորոշ միջավայրի պայմանները, եւ արդյունքում որոշ տարատեսակներ վերանում են տվյալ տարածաշրջանից:
Այս տարի Կարենն ուղեկցեց թռչնադիտողների մի խմբի (11 հոգի) Մեծ Բրիտանիայից, ովքեր եկել էին մեկ շաբաթով մի քանի թռչուն տեսնելու համար: Երթուղին սկսվեց Վրաստանից եւ վերջացավ Երեւանի պուրակներում, որտեղ նույնպես կան թռչնադիտողների համար հետաքրքիր տեսակներ: Մեկ շաբաթվա ընթացքում կարելի է տեսնել մոտ 200 տարատեսակ: Թռչնատուրիզմի համար առավել հարմար են գարնան վերջին եւ ամռան առաջին ամիսները: Ամենահետաքրքիր տարատեսակները բնադրվում են Արարատյան դաշտավայրում, Մեղրիի կամ Եղեգնաձորի կիսաանապատներում, Դիլիջանի անտառային գոտիներում:
Տուրիզմի այս տեսակը զարգացնելու համար «Հայաստանի թռչուններ» նախագծի շրջանակում տպագրվեց երեք գիրք Հայաստանի թռչունների մասին: Դրանցից երկուսը ուղեցույցներ են, երրորդը գիտական բնույթ ունի: Այդ թեմայով կազմակերպվում են նաեւ 9-ամսյա դասընթացներ ցանկացողների համար:

Binoculars Are Replacing Shotguns
Though it may not be among the service offered by most Armenian tour agencies, there is a type of tourism that caters to those who are ready to come to Armenia and climb hills and mountains to see species of birds that don't exist anywhere else in the world. Bird tourism, which originated in Great Britain, is growing in Armenia.
Bird tourists in Armenia hope to see the Red-tailed Wheatear, the Semi-collared Flycatcher, and some 350 other species. The plumage and songs of these birds may not be as spectacular as their names suggest, but that doesn't bother the birdwatchers.
"For bird watchers it is interesting to see and recognize as many species as they can. This is how they gauge their level of knowledge. They have a list of birds that they want to see. It's a sort of competition. They compete with each other on who has seen more birds, who has encountered the most rare species, and where. I know one family where the husband was jealous because he wanted to see one of the species that his wife had already seen,” said Karen Aghababyan, senior researcher at the American University of Armenia's Birds of Armenia Project.
Armenia has species of birds that are unique, and for bird watchers this is a valid reason to spend their vacations here. The only obstacle is finding a guide. There are only two or three guides in Armenia that can provide services to birdwatchers, but the demand is much greater than that.
"By 2002 we were ready to train at least two people from the regions, so that they could plan a tour in their area and guide bird watchers. But they weren't interested. I don't think they realized that this work could have been not only very interesting, but also very monetarily rewarding. Now we plan to create bird watching clubs in Dilijan and Martuni. Maybe this will jumpstart the development of bird tourism in these regions, " Aghababyan said.
As he explains it, there are several potential obstacles to the development of bird tourism in Armenia. These are illegal hunting, the use of pesticides, and logging. These practices destroy birds' habitats and threaten their way of life, and as a result some species disappear.
This year Karen Aghababyan guided one group of eleven birdwatchers from Great Britain who had come here for a week to see several species of birds. The tour started in Georgia and ended in the parks of Yerevan, which also have species that interest birdwatchers. In one week they managed to see over 200 species. The last month of spring and the beginning of summer are especially good for bird tourism. The most interesting species live in the Ararat plain, in the semi-desert areas of Meghri and Yeghegnadzor and in the forests of Dilijan.
To help develop this type of tourism, the Birds of Armenia Project has published three books, two of them guide books and the third with a scientific focus. They also offer nine-month courses for anyone who is interested in learning more about Armenia's birds.