Կյանքի հոգսերից հեռու փոքրիկ աշխարհ
Կես դարից մի քիչ պակաս այն եղել է հադրութցի մի քանի սերնդի ամենասիրելի վայրը։ Մի քիչ պակասը պատերազմի տարիներն են։
Հետո կրկին վերաբացվել է։
Այս անգամ' արդեն պատերազմի ահավոր դեմքը տեսած երեխաների հոգեկան աշխարհը վերականգնելու համար։
Կենտրոնի տնօրեն Վերա Ահարոնյանն ասում է, թե սկզբում պատերազմի ազդեցությունն իսկապես զգալի է եղել։
«Երեխաները գալիս էին մռայլ, չհարդարված, չսանրված, բայց մենք մեր առջեւ խնդիր դրեցինք ստեղծել մի փոքրիկ աշխարհ, որտեղ նրանք չեն զգա կյանքի դժվարությունները»։
Ուսուցումն այստեղ անվճար է։ Կառավարությունը կենտրոնին տարեկան յոթ միլիոն դրամ է հատկացնում, այսինքն՝ մոտավորապես 17 հազար ամերիկյան դոլար։ Այս բավական համեստ գումարով կենտրոնում գործում է 25 խմբակ։ Թեեւ տարածքը փոքր է, հարմարությունները՝ սուղ, բայց մանկական ստեղծագործության կենտրոնը միակն է եւ չի կարող մերժել ցանկացողներին։ Տնօրենն ասում է, թե ոչ միայն չեն մերժում ցանկացողներին, այլեւ իրենք են փնտրում ու գտնում օժտվածներին, որպեսզի օգնեն «նրանց դրսեւորելու բնատուր ունակությունները», եւ ամենակարեւորը՝ փորձում են բովանդակալի դարձնել նրանց ժամանակը։
Պարի, կերպարվեստի, շյուղագործության, գորգագործության եւ այլ խմբակներում անցած տարի ուսանել է 336 երեխա։ Այս տարի սաների թիվը զգալիորեն աճել է։ Ուսումնական տարվա սկզբին խմբակներին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել մոտ չորս հարյուր երեխա։
Կերպարվեստի խմբակի ղեկավար Էրիկ Ալավերդյանն ինքնուս նկարիչ է։ Մանկության տարիներին հաճախել է կենտրոն, նվիրվել նկարչությանը, պատերազմի պատճառով, սակայն, չի կարողացել շարունակել ուսումը։ Ինքն իր, նաւե այս երեխաների մասին ասում է. «Ով ձգտում ունի նկարիչ դառնալու, եթե իրա մեջ կա, ձգտելու ա, մենք ուղղակի օգնում ենք, որ էդ էրեխու մեջի էդ արվեստը կատարելագործվի»։
Շյուղագործության խմբակը ղեկավարում է Նարինե Գրիգորյանը։ Նարինեն ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետը։
Վերադառնալով Հադրութ՝ մասնագիտությանը համապատասխան աշխատանք չի գտել ու որոշել է երեխաներին փոխանցել իր տատից սովորած արհեստը։
«Էդ աշխատանքը ոնց որ սիրել եմ, սովորել եմ տատիկից, հիմա էլ որպես պրոֆեսիոնալ գործող երեխաներին եմ սովորեցնում»,- ասում է Նարինեն, ով իր առջեւ նպատակ է դրել փոխանցել ավանդական ձեւերն ու նախշերը։ «Էդ հին բաները երեխաներին սովորեցնում եմ, որ չմոռանան մեր հին հայկականը»,- ասում է Նարինեն։
Կենտրոնը փորձում է երեխաներին կապել հին արհեստների ու գեղեցիկ արվեստների հետ, բայց շատերի համար այս շփումը կարող է նաեւ դրամ վաստակելու միջոց լինել։ Նարինե Գրիգորյանն ասում է, թե այս տարի անպայման ցուցահանդես վաճառք են անելու, որ տեսնեն իրենց աշխատանքի շոշափելի արդյունքը։

Маленький мир вдали от суеты
Детско-юношеский творческий центр Гадрута имеет 50-летнюю историю. Чуть меньше полувека он был одним из излюбленных уголков нескольких поколений. “Чуть меньше” – это годы войны, после которой центр вновь начал действовать, для того чтоб восстановить душевный покой детей, которым пришлось увидеть неприглядное лицо войны.
Директор центра Вера Ааронян говорит, что вначале воздействие войны ощущалось сильнее: дети приходили мрачные и неухоженные. ‘‘Мы поставили перед собой задачу – создать маленький мир, в котором ребенок не чувствовал бы жизненных невзгод''.
Обучение здесь бесплатное. Правительство выделяет на нужды центра 7 млн. драмов (около 17 тысяч долларов США) в год. На эту, довольно скромную сумму, здесь функционируют 25 кружков. Другого, подобного центра в Гадруте нет, и по этому, несмотря на отсутствие удобств и нехватку помещений, здесь никому не отказывают. Более того, по словам директора, работники центра сами выискивают одаренных детей, чтоб помочь им “проявить способности, которыми их наградила природа”. “И самое главное мы пытаемся сделать содержательным их времяпровождение”.
В кружках танцев, изобразительного искусства, ковроткачества, вязания и других, в прошлом году обучалось 336 детей. Сегодня, количество детей значительно увеличилось. В начале учебного года, около 400 детей выразили желание посещать кружки.
Руководитель кружка изобразительного искусства Эрик Алавердян – художник-самоучка. В детстве, он тоже посещал кружок изобразительного искусства, посвятил себя живописи, однако война помешала продолжить образование.
О себе и о детях занимающихся в кружке он говорит, что “если кто-то одарен и хочет стать художником, то будет стремиться к этому, мы же, всего лишь, содействуем совершенствованию чувства искусства в нем”.
Кружком вязания руководит Наринэ Григорян. Она юрист по образованию. Выпускница Государственного Ереванского Университета, приехав в Гадрут, по окончании учебы, не смогла устроиться на работу по специальности, и поэтому, решила передать детям секреты мастерства, которые переняла у своей бабушки.
“Кажется, полюбила я эту работу. Научившись у бабушки, теперь я как профессионал обучаю детей”, - говорит Наринэ, цель которой научить подрастающее поколение выводить традиционные орнаменты. “Я учу их этим старым вещам, чтоб не забылось наше армянское искусство вязания ”.
В центре пытаются приобщить детей к традиционным ремеслам и к изящным искусствам, но для многих обучение может стать также и источником дохода.
По словам Наринэ, в этом году, центр обязательно устроит выставку-продажу, чтоб дети смогли получить и материальную оценку своей работы.