Կառավարությունը քննարկել է գյուղատնտեսության ոլորտում ծրագրերի խթանմանն ուղղված կառավարության քայլերը
Կառավարությունում շարունակվում են կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների ծրագրի նախագծի շուրջ քննարկումները: Մասնավորապես, այսօրվա քննարկման ընթացքում անդրադարձ են կատարվել գյուղատնտեսության ոլորտի հետ կապված միջոցառումներին:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ քննարկումներին մասնակցել են կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև Ազգային ժողովի Տնտեսական, Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ՝ Բաբկեն Թունյանը, Վարազդատ Կարապետյանը, Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արտակ Մանուկյանը:
Մասնավորապես, նշվել է, որ ծրագրի նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի հետևանքով գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն ծավալող առանձին տնտեսավարողների մոտ կանխատեսվող ընթացիկ իրացվելիության հետ կապված ռիսկերի մեղմումը, սուբսիդավորման միջոցով նպաստել գյուղոլորտի տարբեր ճյուղերի խնդիրների լուծմանն ու հետագա զարգացմանը: Ծրագրի վերաբերյալ տեղի է ունեցել մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է՝ հաշվի առնելով այսօրվա քննարկումների արդյունքներն ու հնչեցված գաղափարները, վերջնական տեսքի բերել գյուղոլորտի հետ կապված նախագիծը և ներկայացնել կառավարության հաստատմանը:
Առողջապահության, սոցիալական և այլ ոլորտներին օժանդակություն ցուցաբերելու շուրջ քննարկումներն առաջիկա օրերին կառավարությունում կշարունակվեն:

Под председательством премьер-министра обсуждены шаги правительства по стимуляции программ в сфере сельского хозяйства
В правительстве под председательством премьер-министра Никола Пашиняна продолжаются обсуждения проекта программы мероприятий по устранению последствий коронавируса. В частности, сегодня в ходе обсуждения были затронуты связанные со сферой сельского хозяйства мероприятия.
В обсуждении приняли участие руководители представляющих экономический блок правительства ведомств, председатель Постоянной комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы Вараздат Карапетян, председатель Постоянной комиссия НС по экономическим вопросам Бабкен Тунян и вице-председатель Постоянной комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Артак Манукян.
В частности, было отмечено, что программа направлена на оказание помощи в смягчении текущих рисков ликвидности работающих в сфере сельского хозяйства некоторых хозяйствующих субъектов из-за коронавируса, содействие решению проблем различных секторов сельского хозяйства посредством субсидирования и дальнейшему развитию сферы. Состоялся заинтересованный обмен мнениями о программе, были представлены различные замечания и предложения.
Премьер-министр поручил ответственным лицам с учетом результатов сегодняшних обсуждений и озвученных идей доработать проект и представить его на утверждение правительства.
В ближайшие дни в правительстве будут продолжены обсуждения о предоставлении помощи медицинской, социальной и другим сферам.