Վարակակիրների վերաբերյալ համապարփակ տվյալներ Առողջապահության նախարարությունը չի տրամադրում
«Հետքը» մարտի 13-ին տեղեկատվության հարցում էր ուղարկել Առողջապահության նախարարություն՝ խնդրելով մանրամասնել կորոնավիրուսով վարակված անձանց ժողովրդագրական պատկերը՝ սեռը, տարիքը, բնակության վայրը (ոչ հասցեն):
Նախարարությունը տասը օր անց պատասխանել է հարցմանը՝ նշելով. «Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված քաղաքացիների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները այս պահին քարտեզագրման փուլում են»։
Առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Լիլիթ Բաբախանյանից փորձեցինք ճշտել, թե ի՞նչ է նշանակում վերոնշյալ ձևակերպումը և ե՞րբ կկարողանան տրամադրել հարցվող տեղեկատվությունը։
Ստորև վերարտադրված է Լիլիթ Բաբախանյանի հետ խոսակցությունը.
- Այն տվյալները, որ դուք հիմա ուզում եք, հիմա քարտեզագրվում է, նախարարն էլ ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ դա հանրային կերևա։ Այն, ինչ պատասխանել եմ, այդքանն է պատասխանը։
- Մենք հասկանում ենք, որ աշխատանքը շատ է, բայց ուզում ենք իմանալ հանրային ի՞նչ կերևա՝ ըստ սեռի, տարիքի, բնակության վայրի տվյալներ կդրվե՞ն։
- Չունեմ այդպիսի ինֆորմացիա, բայց գիտեմ, որ քարտեզագրվում է, որ ավելի շատ ինֆորմացիա կարողանանք տրամադրել։ Բնականաբար, այնպիսի տվյալներ, որոնք չնույնականացվեն անձի հետ։ Եթե նայեք էջը, որտեղ մենք ինֆորմացիան հրապարակում ենք, առաջ ավելի սուղ էր, հետո սկսեց ընդարձակվել, այսինքն՝ փուլ առ փուլ ավելի շատացնում ենք ինֆորմացիան։
- Այսինքն՝ տվյալները հավաքագրվում են, թիմ կա, որ աշխատում է բազայի վրա։
- Իհարկե, հավաքագրվում են։ Ինչպե՞ս կարող է չունենանք, եթե մարդու հետ ենք գործ ունենում։
- Եթե հավաքագրվում են, ո՞րն է դժվարությունը, որ այդ բազայից ներբեռնեք տվյալները և պատասխանեք մեր հարցմանը։ Մենք նույնպես լարված աշխատում ենք, և հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրելը պակաս կարևոր չէ։
- Ճիշտ եք, բայց այս պահին քանի որ քարտեզագրվում է, այս տեղեկատվությունը հասանելի չէ։
- Ուղղակի անհասկանալի է, թե ինչն է խնդիրը, եթե ունեք բազայում…
- Խնդիր չկա, հիմա ընթացքի մեջ են աշխատանքները, կարվի, կտանք։
- Ե՞րբ կտաք։ Որովհետև տասը օր պահել եք հարցումը։
- Երբ որ ավարտվի։ Անկեղծ ասած՝ ես կարող էի երկարացնել [ժամկետը,-խմբ.], բայց չեմ երկարացրել, որովհետև ուզում եմ ավելի շուտ պատասխանել։
- Արտակարգ դրության սահմանափակումները տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը չեն սահմանափակում։ Տեղեկատվություն ստանալու օրենքը փոփոխության չի ենթարկվել։
- Ճիշտ եք, մյուս անգամ կերկարացնեմ ժամկետը։
- Օրենքով սահմանված կարգով երկարացրեք, բայց դրա արդյունքում տեղեկատվությունը պետք է տրամադրեք։ Որովհետև եթե լրագրողներին տեղեկատվություն չեք տրամադրում, ինչ-որ առումով խոչընդոտում եք մեր աշխատանքը։
- Տրամադրել եմ տեղեկատվություն։
- Ձեր տրամադրած տեղեկատվության մեջ որևէ թիվ չկա։
- Դա դեռ պրոցեսի մեջ է։ Չկա, ինչ ասեմ։
- Սա նշանակում է, որ Դուք երկարաձգում եք պատասխանը։
- Ես չեմ երկարաձգում, ես պատասխանել եմ, որ պրոցեսի մեջ է։
- Ի՞նչ եք առաջարկում, այս իրավիճակում համագործակցային աշխատո՞ւմ ենք, թե՞ ստիպված պիտի հանրությանը տեղեկացնենք, որ նախարարությունը տեղեկատվություն չի տալիս՝ օրենքով սահմանված կարգով։
- Ի՞նչ ասեմ, դա ձեր իրավունքն է, ես կարո՞ղ եմ որևէ բան ասել։
Նախարարությանը հարցեր էինք ուղղել նաև մեկուսացման և թեստավորման կարգի վերաբերյալ, որոնց մասին տեղեկատվություն տրամադրվել է։
«Հետքն» այսօր երկրորդ անգամ է տեղեկատվության հարցում ուղարկելու պարետատուն՝ ակնկալելով իրացնել լրատվամիջոցի տեղեկատվություն ստանալու իր իրավունքը։

The Armenian Ministry of Health says it is still compiling demographic information on those who have tested positive for Covid-19.
On March 13, Hetq wrote to the ministry asking for a demographic breakdown of those infected in the country; their gender, age and place of residence (not their address).
We received the following from the ministry ten days later. It reads, “Demographic data regarding citizens confirmed to have the coronavirus disease is still being collated.”
Hetq then contacted Ministry of Health Spokesperson Lilit Babakhanyan for clarification.
The conversation was as follows.
- The data that you want now is being charted. At the press conference, the minister said it will be made public. That’s my answer.
- We understand that there is a lot of work to do, but we want to know what information will be made public, their gender, age, place of residence?
- I do not have such information, but I know that it is being charted to provide more information. Of course, it is data that does not identify the person. If you look at the page where we publish information, it was scarce before, and then it expanded. We’re increased information in stages.
- You’re saying the data is being collated? Is there a team working on the database?
- Of course, they’re collecting. We’re working with people.
- If they are collecting, what is the difficulty in downloading data from this database and answering our query? We also work hard and providing information to the public is no less important.
- You are right, but now it is being collated. This information is not available.
- What’s the problem if you have a database…
- No problem. The work is in progress. We will do it, we will.
"When will you provide it?" You sat on our request for ten days.
"When it's done." To be honest, I could extend [the timeframe, edit], but I didn't extend it because I want to respond sooner.
- Emergency restrictions do not limit the right to information. The law on access to information has not changed.
- You're right, I'll extend the deadline next time.
- Extend it in accordance with the law, but as a result you must provide information. Because if you do not provide information to journalists, you are in some way hampering our work.
- I have provided information.
- There are no numbers in the information you provided.
- It's still being processed. There is nothing I can say.
- This means that you are delaying any answer.
"I don't delay it. I replied that it was being processed."
- What do you suggest? Do we work cooperatively in this situation or must we inform the public that the ministry does not provide information in the manner prescribed by law?
"What can I say, it's your right. Can I say anything?"
P.S. Hetq also asked the ministry about isolation and testing procedures, about which information was provided.
For the second time today, Hetq has sent its request for information to the State of Emergency Command, expecting to exercise its media right to receive information.