Դատարանը հաշվի չառավ բժշկուհու «գերազանց գնահատականները» և քրեական գործը կարճելու որոշումը վերացրեց
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արամ Հովսեփյանը մարտի 2-ին, քննելով Փշատավան գյուղի բնակիչ Սայադ Սեդրակյանի դիմում-բողոքը, վերացրել է մարզի դատախազ Ա. Գաբրիելյանի՝ քրեական գործի մասը կարճելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2011թ. դեկտեմբերի 16-ի որոշումը:
Հիշեցնենք, որ 2011թ. հունվարի 1-ին՝ ժամը 22:30-ին, «սուր լարինգոտրախեիդ 1-2-րդ աստիճան» ախտորոշմամբ «Արմավիրի բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի մանկական բաժանմունք էր ընդունվել Արմավիրի մարզի Փշատավան գյուղի 3.5 տարեկան բնակիչ Արտաշես Սեդրակյանը: Երեխայի վիճակի վատացման պայմաններում հաջորդ օրը՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, Արտաշեսին կլինիկական մահով տեղափոխել են Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոն: Երեխայի շնչառության և սրտի կանգն արձանագրվել էր դեռևս Երևան հասցնելու ճանապարհին: Բժշկական կենտրոնում վերակենդանացման միջոցառումներից հետո երեխային վերակենդանացրել էին, սակայն 4 օր անգիտակից վիճակում մնալուց հետո նա մահացել էր: «Արմավիրի ԲԿ»-ի բժիշկների դեմ հարուցվել էր քրեական գործ:
Նշանակված դատաբժշկական և հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությամբ ապացուցվել էր, որ Արտաշես Սեդրակյանին ցուցաբերած բուժօգնության ընթացքում «Արմավիր ԲԿ» ՓԲԸ-ի բժիշկներ Արմենուհի Հարությունյանը, Աննա Առուշանյանը, մանկական բաժանմունքի վարիչ Գառնիկ Դավթյանը, ռեանիմատոլոգ Կարեն Անտոնյանն արել են բժշկական սխալներ, որոնք էլ հանգեցրել են հիվանդ երեխայի մահվանը:
Երեխայի հայրը՝ Սայադ Սեդրակյանը, հիմնականում մեղադրում է բուժող բժշկուհի Արմենուհի Հարությունյանին: Բժշկուհու նկատմամբ նախաքննական մարմինը հարուցել էր քրեական գործ՝ Քր. օր.-ի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ կամ մարդու իմունային անբավարարության վարակի հարուցիչով վարակում):
Սակայն, Արմավիրի մարզի դատախազի տեղակալ Ա. Գաբրիելյանը 2011թ. դեկտեմբերի 16-ին, հաշվի առնելով, որ Արմենուհի Հարությունյանի կատարած արարքը միջին ծանրության է և կատարվել է առաջին անգամ, նրա մասով քրեական գործը կարճել էր և քրեական հետապնդումը դադարեցրել՝ հիմք ընդունելով իրադրության փոփոխությունը:
Որպես «իրադրության փոփոխություն»՝ դատախազը նշել էր Արմենուհի Հարությունյանի կեսնագրությունից «փայլուն» տվյալներ, թե նա բժշկական համալսարանն ավարտել է գերազանց գնահատականներով, հիվանդների նկատմամբ եղել է հոգատար ու բարեխիղճ:
Մահացած երեխայի հայրը դատախազի որոշումը բողոքարկել էր վերադասության կարգով, նույնիսկ գլխավոր դատախազություն, սակայն մնացել էր անփոփոխ: Մինչդեռ, դատարանը հիմնավոր համարեց, որ նշված բժիշկի դեմ հարուցված գործի կարճումն անհիմն է՝ «նկատի ունենալով, որ որոշման մեջ նշված հանգամանքները բավարար չեն նման հանցանք կատարած անձին հանրության համար արդեն վտանգավոր չհամարելու, առավել ևս՝ նրա արարքը ոչ վտանգավոր դիտելու համար»:

Суд не учел "отличные оценки" врача и отменил решение о прекращении уголовного дела
Судья суда общей юрисдикции Армавирской области Арам Овсепян, рассмотрев 2 марта жалобу жителя села Пшатаван Саяда Седракяна, отменил решение прокурора области А.Габриеляна от 16 декабря 2011 г. о прекращении уголовного дела и уголовного преследования.
Напомним, что 1 января 2011 г. в детское отделение ЗАО "Армавирский мдецентр" с диагнозом острый ларинготрахеит 1-2 степени поступил 3,5-летний Арташес Седракян. На следующий день около 11.30, когда состояние ребенка ухудшилось, его решили перевезти в ереванский медицинский центр "Сурб Аствацацин". По дороге мальчик перенес клиническую смерть. Благодаря реанимационным мероприятиям в ереванском медцентре ребенок вернулся к жизни, но, пробыв 4 дня в бессознательном состоянии, умер. В отношении врачей армавирской больницы возбудили уголовное дело.
Судмедэкспертиза посчитала доказанным, что в процессе оказания медицинской помощи Арташесу Седракяну врачи ЗАО "Армавирский МЦ" Арменуи Арутюнян, Анна Арушанян, заведующий детским отделением Гарник Давтян, реаниматолог Карен Антонян допустили врачебные ошибки, которые и привели к смерти больного ребенка.
В произошедшем отец мальчика Саяд Седракаян обвиняет в основном лечащего врача Арменуи Арутюнян. Орган предварительного следствия возбудил против врача уголовное дело по ч.2 ст.130 УК РА (невыполнение или ненадлежащее выполнение профессиональных обязанностей лицами, оказывающими медицинскую помощь и обслуживание, вызвавшее по неосторожности смерть больного или заражение ВИЧ).
Однако 16 декабря 2011 г. заместитель прокурора Армавирской области А.Габриелян, учитывая, что Арменуи Арутюнян впервые совершила поступок, причем поступок средней тяжести, а также изменение ситуации, прекратил уголовное преследование по ее части.
Под "измиенением ситуации" прокурор имел в виду "блестящие" данные из биографии врача, в частности то, что она с отличием окончила медицинский университет и проявляла к больным заботливое и добросовестное отношение.
Отец умершего ребенка обжаловал решение прокурора в вышестоящих инстанциях, вплоть до генпрокуратуры. Однако решение осталось неизменным. Между тем суд, "учитывая, что указанных в решении обстоятельств недостаточно для того, чтобы совершившее подобный поступок лицо не считалось опасным для общества, а тем более рассматривать его поступок как неопасный", счел необоснованным решение о прекращении уголовного дела против врача Арменуи Арутюнян.