Պարտքի պատճառով հոսանքազրկվել է բժշկական ծառայություններ մատուցող կենտրոնը. շտապօգնությամբ տեղափոխված հիվանդը մնացել է միջանցքում
Այսօր կեսօրին պարտքի պատճառով հոսանքազրկվել է «Ուլտրաիմիջինգ» ռադիոլոգիայի գիտամեթոդական կենտրոնը: Այն գտնվում է Պարույր Սևակի փողոցի 5/7 հասցեում: «Ուլտրաիմիջինգ»-ի տնօրինությունը «Հետք»-ին ահազանգեց, որ հոսանքազրկման պահին շտապօգնության մեքենայով ծանր հիվանդ էր տեղափոխվել կենտրոն, որը պատգարակով հայտնվել էր հոսանքազրկված կենտրոնի միջանցքում:
«Ուլտրաիմիջինգ»-ի բժշկական գծով տնօրեն Արամ Քոչարյանը պատմեց, որ իրենց կենտրոնը դժվարամատչելի հետազոտություններ է իրականացնում` «ԿՏ», «ՄՌՏ», «Դուպլեքս»: «Մեզ կարգադրված է, որ ընդունենք միայն շտապ հիվանդներ: Շտապօգնության հիվանդին բերել էին, մենք էլ պատրաստվում էինք օգնել, բուժօգնություն ցուցադրել, պիտի հետազոտեինք: Հիվանդին մտցրեցին շենք, պիտի գլխուղեղի հետազոտության անեին, հոսանքազրկեցին»,- պատմեց Արամ Քոչարյանը:
Փորձել են ՀԷՑ-ի հետ կապ հաստատել, սակայն հեռախոսահամարներին պատասխանող չի եղել:
Արամ Քոչարյանը պատմեց, որ ՀԷՑ-ի մատակարարած հոսանքի գումարի մեծ մասը կենտրոնը վճարել էր, մնացել էր 500 հազար դրամի չափով պարտք:
Կենտրոնը նաև մասնաճյուղ ունի Ախուրյանում, որի սպառած էլեկտրաէներգիայի ողջ գումարը վճարված է:
«Ուլտրաիմիջինգ» -ի տնօրինությունը 10 օր առաջ նամակով դիմել է ՀԷՑ-ին, որպեսզի պարտքերի մարման ժամկետը երկարաձգեն մինչև մարտի 31-ը, քանի որ կենտրոնը դոլարային վարկի ձևակերպման փուլում է եղել` պարտքերը մարելու նպատակով: Մինչ օրս որևէ պատասխան չեն ստացել ՀԷՑ-ից:
«Մենք անում ենք դժվարամատչելի, ծանր տեխնիկայով ախտորոշում, և տեխնիկան հիմա մեծ վտանգի տակ է, որովհետև ՄՌՏ նորագույն սարք է»,- նշեց Արամ Քոչարյանը:
Արամ Քոչարյանը տեղեկացրեց, որ երեկ դոլարային վարկ են վերցրել և ամբողջությամբ մարել հարկային պարտավորությունները, վճարել են 70 % աշխատակիցների աշխատավարձը, ոչ մի աշխատող աշխատանքից չի ազատվել և տուն չեն ուղարկել, մարտի 1-ից նոր աշխատակից է ընդունվել: «Ուլտրաիմիջինգը» նորից էր դիմել վարկի համար, որպեսզի մարեր էլեկտրաէներգիայի պարտքը: Այսօր վարկը պետք է հաստատվեր: Սակայն ժամը 12-ի սահմաններում էլեկտրաէներգիան անջատվել է:
ՀԷՑ-ի հասարակայնության և կորպորատիվ կապերի հետ դեպարտամենտի պետ Նատալյա Սարաջանյանը պարզաբանեց, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի` իրավիճակը ֆորս մաժոր ճանաչելու հայտարարությունը վերաբերում էր միայն քաղաքացիների պարտքերին, սակայն ՀԷՑ-ը կվերականգնի «Ուլտրաիմիջինգի» էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը: Նատալյա Սարաջյանը նշեց, իրենք նամակ չեն ստացել ընկերությունից: Թե ինչ հասցեով են ուղարկել, ուր են ուղարկել, իրենք տեղյակ չեն:
«Ելնելով իրավիճակից` եթե մարդիկ տվյալ օրը չեն կարող վճարել և ասում են, որ էսինչ օրը կվճարեն, մենք կգնանք զիջման: Հիմա կվերականգնենք կենտրոնի մատակարարումը, իրենք խոստացել են 31-ին վճարել, հուսով ենք, որ կվճարեն»,- ասաց Նատալյա Սարաջյանը:
Քիչ անց «Ուլտրաիմիջինգ» կենտրոնից տեղեկացանք, որ հոսանքի մատակարարումը վերականգնվել է, սակայն ոչ թե ՀԷՑ-ի բարի կամքի դրսևորման արդյունքում, այլ միայն վճարումը կատարելուց հետո: Կենտրոնի վարկավորումը կազմակերպվել է, և պարտքը մարվել:
Շտապօգնության մեքենայով կենտրոն բերված հիվանդին, մինչ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման վերականգնումը, տեղափոխել են այլ բժշկական կենտրոն:
«Ուլտրաիմիջինգ»-ի տնօրինությունն ասում է, որ ստեղծված իրավիճակը երկրի և ՀԷՑ-ի ղեկավարության, ինչպես նաև պարետի և հանրային ոլորտը կարգավորող հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի:

Electric Utility Cuts Power to Yerevan Medical Center for Non-Payment; Patient Left in Corridor
Electricity to Yerevan’s UltraImaging Radiology Scientific Center was cut at noon today because it owes the utility (Electricity Networks of Armenia-ENA) money.
The power cut left a patient, brought to the Center by ambulance, stranded on a stretcher in the hallway.
UltraImaging Medical Director Aram Kocharyan told Hetq that their center is conducting specialized CT and MRT examinations.
“We have been instructed to only admit emergency patients. The ambulance transported the patient and we were preparing to offer medical attention, a brain scan. The power was then cut,” Khachatryan told Hetq.
Center staff tried to get in touch with the ENA by phone, but no one answered.
Kocharyan said that the Center had paid a majority of its utility bill and that 500,000 drams ($1,000) remains outstanding.
The Center’s branch in Akhuryan has paid its total electric bill.
UltraImaging management sent a letter to the ENA ten days ago, requesting a payment extension until the end of March. The Center set to receive a dollar loan to pay its debt.
"We are using sophisticated diagnostic equipment. That equipment, the new MRT device, is now at risk,” Kocharyan said.
He said that the Center received a dollar loan yesterday and paid off its tax liabilities in full and 70% of employee wages. No workers have been laid off since March 1, Kocharyan claimed.
The loan, Kocharyan said, is set to be approved today.
ENA Head of Public and Corporate Relations Natalya Sarajanyan said a recent Public Services Regulatory Commission (PSRC) statement to extend utility payment deadlines only covers individuals. Nevertheless, Sarajanyan said power would be restored to Ultra Imaging. Sarajyan noted that the ENA did not receive a letter from the company.
“Depending on the situation, if people cannot pay on a certain day and say they will pay on another, we will make concessions. We’ll restore power to the Center. They have promised to pay by March 31. We hope they do,” said Sarajyan.
Shortly thereafter, power was restored. It wasn’t due to the goodwill of the ENA, but because the Center paid the remainder of its utility bill. The loan went through.
During the power cut, the stranded patient was rushed to another medical center.
UltraImaging management has called on the government, the ENA and the PSRC to pay special attention to the needs of hospitals and medical institutions during the current coronavirus emergency in Armenia.