80 տարի է պետք բոլոր դպրոցները կառուցելու համար
Մատաղիսը Լեռնային Ղարաբաղի հյուսիս-արեւելքում է։ Սահմանամերձ գյուղ է։ Պատերազմի ընթացքում անցել է ադրբեջանցիների ձեռքը, հայաթափվել ու հիմնովին ավերվել։ Մատաղիսի համայնքի ղեկավար Արթուր Մեժլումյանն ասում է, թե ազատագրումից հետո բնակչությունը մոտ երեք անգամ պակասել է, մինչդեռ գյուղը կարեւոր նշանակություն ունի Ղարաբաղի համար։ Եւ այդ պատճառով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Տորոնտոյի (Կանադա) տեղական մարմինը ստանձնել է գյուղի դպրոցի շինարարության ծրագիրը։
Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանն ասում է, որ Մատաղիսի ընտրությունն առաջին հերթին պայմանավորված է գյուղի սահմանամերձ լինելով։ «Մեզ համար Արցախի ապագան շատ կարեւոր է, իսկ Արցախի ապագան երեխաներն են»։
Տորոնտոյի տեղական մարմինը Ղարաբաղում երեսունից ավելի ծրագիր է իրականացրել։ Սա կանադահայերի կառուցած երրորդ դպրոցն է։ Առաջինը Ստեփանակերտի ֆիզիկամաթեմատիկական գիշերօթիկն էր՝ կառուցված Ֆրանսիայի եւ Արգենտինայի հայության մասնակցությամբ, երկրորդը՝ Շոշի դպրոցը։
«Մենք որեւիցե բան կիսատ չենք թողնում,- ասում է Մկրտիչ Մկրտիչյանը։- Երբ հարյուրեն-հարյուր շինությունն ավարտի, կահույքը պիտի ուղարկենք, եւ կահույքին հետ անմիջապես հետո' կոմպյուտորներ, եւ պիտի ըլլա կոմպյուտորի սենյակ։ Եվ, ուրեմն, ամեն կահույքով, ամեն կոմպյուտորներով պիտի դառնա արդիական մի դպրոց»։
Մատաղիսի դպրոցի շինարարության համար գումար հանգանակելիս տեղական մարմինը Տորոնտո է հրավիրել Արցախի մեծ բարեկամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին։ Բարոնուհին սիրով համաձայնել եւ մասնակցել է Տորոնտոյի հայերի կազմակերպած դրամահավաքին։ Եւ հիմա այնպես է ստացվել, որ թեեւ դպրոցի շենքը լիովին պատրաստ չէ շահագործման, բայց մատաղիսցիները պատեհություն ունեցան հյուրընկալելու եւ՛ բարոնուհի Քոքսին, եւ՛ Տորոնտոյի տեղական մարմնի ներկայացուցիչներին։
Մատաղիսում Քերոլայն Քոքսը հյուր չէ։ Շատերի համար նա հարազատ մարդ է, որովհետեւ մատաղիսցիների կողքին է եղել եւ՛ բռնագաղթի ծանր օրերին, եւ՛ գյուղի ազատագրումից հետո, եւ՛ հիմա, երբ կարեւոր մի քայլ է արվում գյուղի զարգացման ուղղությամբ։
Նա Մատաղիսի հետ կապված շատ հուշեր ունի, բայց ամենատպավորիչը 1993-ին փոքրիկ Գեղամի գրած բանաստեղծությունն է, որի անգլերեն թարգմանությունը բարոնուհին կարդաց ներկաների համար։
Մինչեւ Նոր տարի Մատաղիսի դպրոցը պատրաստ կլինի եւ կընդունի գյուղի 67 աշակերտներին։
Համայնքի ղեկավար Արթուր Մեժլումյանը վստահ է, որ դրանից հետո աշակերտների թիվը մեծանալու է։ «Հաշվի առնելով, որ դպրոցի վիճակը նորմալ չի, սպաների մեծամասնությունը ընտանիքներին չի տեղափոխում այստեղ։ Հիմա նոր դպրոցը, որ կառուցվում ա, սպաներն արդեն իրանց ընտանիքները կբերեն, եւ նորմալ աճը կզարգանա»։
Մատաղիսի դպրոցի շինարարության ավարտից հետո Տորոնտոյի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ դպրոցական շենք կկառուցվի նաեւ Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ գյուղում։ Շարունակական այս ծրագրերը նաեւ աշխատատեղեր են ապահովում ղարաբաղցիների համար, ինչը պակաս կարեւոր չէ։ «Մենք, օրինակ, այս դպրոցը կառուցելով 80-100 հոգիի աշխատանք ենք ստեղծել։ Եւ նկատելով, որ մենք հաջորդ դպրոցը այս ավարտած հաջորդ օրը պիտի սկսինք կառուցել, 80-100 հոգին պիտի շարունակի իրենց գործերը մի ուրիշ տեղ անել։ Ուրեմն, մենք այս ամենի մասին չենք մտածում, բայց Հիմնադրամը այդ գործն ալ անուղղակի կերպով իրականացնում է»,- ասում է Մկրտիչ Մկրտիչյանը եւ կոչ անում աշխարհասփյուռ հայությանն ավելի առատաձեռն լինել։ «…Որովհետեւ չենք կարող ամեն մի տարի մեկ դպրոց բանալ, ութանասուն տարի կտեւի Արցախի բոլոր դպրոցները ավարտել։ Ոչ մի մարդ չի սպասի ութանասուն տարի իր երեխան դպրոց ղրկելու համար»։

Rebuilding All the Schools Will Take 80 Years at This Rate
Mataghis is a village located near the northeast border of Nagorno Karabakh. It was occupied during the war by the Azerbaijanis, who emptied the village of Armenians and leveled it. Arthur Mejlumyan, the head of the village administration in Mataghis, said that the population after independence was three times smaller than before, although the village was of great importance to Karabakh.
This is why the Toronto office of the Armenia Fund has undertaken the construction of the village school.
Mkrtich Mkrtichyan, head of the Toronto office of the Fund, said that the primary criterion used for selecting Mataghis had been its proximity to the border.
“The future of Artsakh is very important to us, and the future of Artsakh is in its children.”
The Toronto office has implemented more than thirty projects in Karabakh. This is the third school built by Canadian-Armenians. The first was the Physics and Mathematics Boarding School in Stepanakert, constructed with the participation of the Armenian communities of France and Argentina as well. The second was the school in Shosh. “We never leave anything half-done,” said Mkrtich Mkrtichyan, “When the construction is 100% complete, we will send the furniture, immediately after which we will supply computers and set up a computer room. The furniture and computers will ensure that it becomes a modern school.”
While fundraising for the construction of the school in Mataghis, the Toronto office invited Baroness Caroline Cox, a “great friend of Artsakh”, to Toronto. The baroness gladly accepted the invitation and participated in fundraising with the Toronto office. Although the school is not yet complete, the residents of Mataghis have already had the fortune to host both Baroness Cox and representatives of the Toronto office.
Caroline Cox is not considered a guest at Mataghis. She is a familiar face to many and was at their side when the fled during the war, after the village was liberated, and now, when an important step is being taken to develop the village. She has many memories linked to Mataghis, but the most vivid remains a poem written by little Gegham in 1993, an English translation of which the baroness read to those present.
The school in Mataghis will be completed before the New Year and will open its doors to the village's 67 schoolchildren.
Community leader Arthur Mejlumyan was certain that the number of students would grow in the future. “Because we don't have a good school at this point, most of the army officers working here do not bring their families with them. When the new school is ready, they'll move their families here and the school will develop.”
After the construction of the school is completed, the Toronto office of the Hayastan Fund will also construct a school in Verin Horatagh, a village in the Martakert provincial region. These continuing projects also provide Karabakh Armenians with jobs, which is another very important contribution. “We created 80-100 jobs while building this school, for example. And because we will start building the next school the very day after this one is completed, those 80-100 people will continue working in another part of Karabakh. We sometimes don't notice this, but this is also an indirect benefit granted by the fund,” said Mkrtich Mkrtichyan, at the same time calling on Armenians from all over the world to be more generous in their contributions. “We cannot open just one school each year; it would take 80 years to rebuild all the schools in Artsakh. Nobody would wait 80 years to send their child to school.”