80 տարի է պետք բոլոր դպրոցները կառուցելու համար
Մատաղիսը Լեռնային Ղարաբաղի հյուսիս-արեւելքում է։ Սահմանամերձ գյուղ է։ Պատերազմի ընթացքում անցել է ադրբեջանցիների ձեռքը, հայաթափվել ու հիմնովին ավերվել։ Մատաղիսի համայնքի ղեկավար Արթուր Մեժլումյանն ասում է, թե ազատագրումից հետո բնակչությունը մոտ երեք անգամ պակասել է, մինչդեռ գյուղը կարեւոր նշանակություն ունի Ղարաբաղի համար։ Եւ այդ պատճառով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Տորոնտոյի (Կանադա) տեղական մարմինը ստանձնել է գյուղի դպրոցի շինարարության ծրագիրը։
Հիմնադրամի Տորոնտոյի տեղական մարմնի ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանն ասում է, որ Մատաղիսի ընտրությունն առաջին հերթին պայմանավորված է գյուղի սահմանամերձ լինելով։ «Մեզ համար Արցախի ապագան շատ կարեւոր է, իսկ Արցախի ապագան երեխաներն են»։
Տորոնտոյի տեղական մարմինը Ղարաբաղում երեսունից ավելի ծրագիր է իրականացրել։ Սա կանադահայերի կառուցած երրորդ դպրոցն է։ Առաջինը Ստեփանակերտի ֆիզիկամաթեմատիկական գիշերօթիկն էր՝ կառուցված Ֆրանսիայի եւ Արգենտինայի հայության մասնակցությամբ, երկրորդը՝ Շոշի դպրոցը։
«Մենք որեւիցե բան կիսատ չենք թողնում,- ասում է Մկրտիչ Մկրտիչյանը։- Երբ հարյուրեն-հարյուր շինությունն ավարտի, կահույքը պիտի ուղարկենք, եւ կահույքին հետ անմիջապես հետո' կոմպյուտորներ, եւ պիտի ըլլա կոմպյուտորի սենյակ։ Եվ, ուրեմն, ամեն կահույքով, ամեն կոմպյուտորներով պիտի դառնա արդիական մի դպրոց»։
Մատաղիսի դպրոցի շինարարության համար գումար հանգանակելիս տեղական մարմինը Տորոնտո է հրավիրել Արցախի մեծ բարեկամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին։ Բարոնուհին սիրով համաձայնել եւ մասնակցել է Տորոնտոյի հայերի կազմակերպած դրամահավաքին։ Եւ հիմա այնպես է ստացվել, որ թեեւ դպրոցի շենքը լիովին պատրաստ չէ շահագործման, բայց մատաղիսցիները պատեհություն ունեցան հյուրընկալելու եւ՛ բարոնուհի Քոքսին, եւ՛ Տորոնտոյի տեղական մարմնի ներկայացուցիչներին։
Մատաղիսում Քերոլայն Քոքսը հյուր չէ։ Շատերի համար նա հարազատ մարդ է, որովհետեւ մատաղիսցիների կողքին է եղել եւ՛ բռնագաղթի ծանր օրերին, եւ՛ գյուղի ազատագրումից հետո, եւ՛ հիմա, երբ կարեւոր մի քայլ է արվում գյուղի զարգացման ուղղությամբ։
Նա Մատաղիսի հետ կապված շատ հուշեր ունի, բայց ամենատպավորիչը 1993-ին փոքրիկ Գեղամի գրած բանաստեղծությունն է, որի անգլերեն թարգմանությունը բարոնուհին կարդաց ներկաների համար։
Մինչեւ Նոր տարի Մատաղիսի դպրոցը պատրաստ կլինի եւ կընդունի գյուղի 67 աշակերտներին։
Համայնքի ղեկավար Արթուր Մեժլումյանը վստահ է, որ դրանից հետո աշակերտների թիվը մեծանալու է։ «Հաշվի առնելով, որ դպրոցի վիճակը նորմալ չի, սպաների մեծամասնությունը ընտանիքներին չի տեղափոխում այստեղ։ Հիմա նոր դպրոցը, որ կառուցվում ա, սպաներն արդեն իրանց ընտանիքները կբերեն, եւ նորմալ աճը կզարգանա»։
Մատաղիսի դպրոցի շինարարության ավարտից հետո Տորոնտոյի տեղական մարմնի ֆինանսավորմամբ դպրոցական շենք կկառուցվի նաեւ Մարտակերտի շրջանի Վերին Հոռաթաղ գյուղում։ Շարունակական այս ծրագրերը նաեւ աշխատատեղեր են ապահովում ղարաբաղցիների համար, ինչը պակաս կարեւոր չէ։ «Մենք, օրինակ, այս դպրոցը կառուցելով 80-100 հոգիի աշխատանք ենք ստեղծել։ Եւ նկատելով, որ մենք հաջորդ դպրոցը այս ավարտած հաջորդ օրը պիտի սկսինք կառուցել, 80-100 հոգին պիտի շարունակի իրենց գործերը մի ուրիշ տեղ անել։ Ուրեմն, մենք այս ամենի մասին չենք մտածում, բայց Հիմնադրամը այդ գործն ալ անուղղակի կերպով իրականացնում է»,- ասում է Մկրտիչ Մկրտիչյանը եւ կոչ անում աշխարհասփյուռ հայությանն ավելի առատաձեռն լինել։ «…Որովհետեւ չենք կարող ամեն մի տարի մեկ դպրոց բանալ, ութանասուն տարի կտեւի Արցախի բոլոր դպրոցները ավարտել։ Ոչ մի մարդ չի սպասի ութանասուն տարի իր երեխան դպրոց ղրկելու համար»։

80 лет нужно, чтоб отстроить все школы
Матагис “дислоцирован” на северо-востоке Нагорного Карабаха. Село это, - приграничное. Во время войны село побывало в “плену” у азербайджанцев и было полностью разрушено. По словам председателя местной общины Артура Межлумяна, после освобождения Матагиса, население села, чуть ли не втрое сократилось.
Матахис имеет важное стратегическое значение для Карабаха, и поэтому, местный орган Общеармянского фонда “Айастан” в Торонто (Канада), решил взять на себя обязательство по строительству сельской школы.
Глава местного органа фонда в Торонто Мкртич Мкртчян говорит, что они остановили свой выбор на Матахисе, так как село приграничное.
“ Будущее Арцаха для нас очень важно, а будущее это - дети”.
Эта структура реализовала более 30-и программ в Карабахе. Школа в Матахисе третья, построенная на средства армянской общины Канады. Первая, – интернат с физико-математическим уклоном в Степанакерте, построенная при участии общин Франции и Аргентины, вторая, – школа в селе Шош. “Мы всегда доводим все до конца, - говорит Мкртич Мкртчян, - по окончании строительства решим вопрос мебели, после этого оборудуем компьютерами. Школа будет соответствовать всем требованиям”.
Для участия в мероприятиях, по сбору пожертвований на строительство школы в Матахисе, местный орган фонда в Торонто пригласил известную в Карабахе благотворительницу баронессу Керолайн Кокс. Леди Кокс с удовольствием приняла приглашение. И сегодня, получилось так, что еще до сдачи в эксплуатацию здания школы, матахисцы принимали дорогих гостей, - баронессу Керолайн Кокс и представителей местного органа Общеармянского фонда “Айастан” в Торонто.
В Матахисе леди Кокс чувствует себя как дома. Для многих здесь она родной человек, так как и во время депортации, и после освобождения села, и сейчас, когда предпринимаются шаги, направленные на развитие Матахиса, она здесь, рядом. У нее много воспоминаний связанных с Матахисом, но самое яркое, пожалуй, связано со стихотворением маленького Гегама, которое было написано им в далеком, уже, 1993-ем году. Баронесса продекламировала для присутствующих английскую версию этого произведения.
К Новому Году школа примет своих 67-и учеников. Глава администрации села, Артур Межлумян уверен, что количество учеников вскоре увеличится. “Из-за отсутствия нормальных условий в школе, многие офицеры не привозили сюда свои семьи. Сейчас, строится новая школа, и они уже могут привезти свои семьи в Матахис”.
После сдачи в эксплуатацию здания школы в Матахисе, при финансировании, опять же, местного органа Общеармянского фонда “Айастан” в Торонто, начнется подобное строительство в селе Верин Оратах Мардакертского района.
Долгосрочная программа строительства школ обеспечивает карабахцам и рабочие места, что тоже немаловажно. “Строя эту школу мы обеспечили работой 80-100 человек. Причем, на следующий день после окончания стройки, начнется строительство в другом селе, и эти 80-100 человек, опять же, будут задействованы в ходе работ. Мы об этом не задумывались, но Общеармянский фонд “Айастан” фактически, косвенно решает и эту проблему, - говорит Мкртич Мкртчян, призывая армян всего мира быть более щедрыми, - если мы будем строить одну школу в год, то нужно 80 лет чтоб отстроить все. Никто не будет ждать 80 лет, чтоб отправить своего ребенка в школу”.