«Քննիչներն ասում են, որ գյուղապետին կալանքի կվերցնեն»
«Քննիչները ասեցին, որ մի երկու-երեք օրից գյուղապետին կալանքի կվերցնեն, և որ գործը լրիվ նորմալ է ընթանում. մալադեց մեր քննիչներին, ասում են, որ էս գործը ոչ մի ձևով փոխել չի լինի, էս անչափահաս էրեխու հետ կատարված գործողություն է»,- այսօր «Հետքին» ասաց Գագիկը՝ հարթաշենցի 14-ամյա Կարինեի (անունը փոխված է) հորեղբայրը, երբ արդեն դուրս էր եկել ոստիկանության քննչական բաժնից:
Կարինեն այսօր ոստիկանության քննչական բաժնում հոգեբանի օգնությամբ ցուցմունք է տվել: «Ես ներսում չէի, որ լսեի՝ ինչ պատմեց. մենակ էրեխուն ու հոգեբանին ներս թողեցին: Բայց քննիչները ասեցին, որ մի երկու հոգի են մնացել, իրենց էլ լսեն, ու երևի էս երկու օրը էդ հարցերը կլուծվեն»,- ասում է Գագիկը:
«Հետքի» հետ զրույցում Սյունիքի մարզպետարանի «Ընտանիքի, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության» բաժնի պետ Նարինե Ավանեսյանը նշել էր, որ իրենք Կարինեի ծնողներին փաստաբան են առաջարկել, սակայն նրանք հրաժարվել են՝ ասելով, թե փաստաբան ունեն:
Այսօր Գագիկն ասաց, որ աղջիկը դեռևս փաստաբան չունի: Իսկ փաստաբանական ծառայություններից չօգտվելու պատճառը, նրա խոսքով, փաստի ակնհայտ լինելն է: «Մենք գործ չենք սարքում, որ փաստաբան ունենանք,- նշում է նա:- Մենք փաստը ունենք, դրա համար էլ փաստաբան չունենք»:
Աղջկա հարազատներն առայժմ գոհ են քննիչների աշխատանքից, բայց եթե գործի ընթացքը առաջացնի փաստաբանի ծառայություններից օգտվելու անհրաժեշտություն, ապա Կարինեն, հորեղբոր խոսքով, «փաստաբան էլ կունենա»:
Հիշեցնենք, որ մի քանի օր առաջ Սյունիքի մարզի Հարթաշեն համայնքի ղեկավար Ազատ Ղուկասյանը, ով գյուղի դպրոցում ֆիզկուլտուրա է դասավանդում, 8-րդ դասարանցիների դասին երկու դասարանի աշակերտներին տարել է մարզադահլիճ, իսկ 14-ամյա Կարինեին հանձնարարել է հետևել իրեն: Ինչպես պատմում է Կարինեի հորեղբայրը, իր զարմուհու դասընկերուհիներից մեկը բանալու անցքից նայել է և, տեսնելով Կարինեի հետ կատարվածը, օգնության է կանչել ուսուցիչներին: Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» հայտնել էին, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ «Ակնհայտ տասնվեց տարին չլրացած անձի նկատմամբ անառակաբարո գործողություններ կատարելու» հատկանիշներով: Ընթանում է նախաքննություն:

"Следователи говорят, что возьмут старосту под арест "
"Следователи сказали, что через 2-3 дня возьмут старосту под арест, и дело будет нормально расследоваться. Молодцы наши следователи. Они говорят, что это дело невозможно изменить, поскольку касается действия, совершенного в отношении несовершеннолетнего",- сообщил сегодня "Hetq"-у, вернувшись из следственного отдела полиции, Гагик, дядя 14-летней Карине (имя изменено) из села Арташен.
Сегодня Карине с помощью психолога давала показания в следственном отделе. "Меня там не было, и я не знаю, что она рассказала. В кабинет пустили только ребенка и психолога. Однако следователи сказали, что осталось выслушать двух человек, и уже в ближайшие два дня все вопросы будут решены",- отметил Гагик.
В беседе с "Hetq"-ом руководитель отдела по правам семьи, женщин и детей администрации Сюникской области Нарине Аванесян сказала, что они предложили родителям Карине адвоката, но те отказались, сославшись на то, что адвокат у них уже есть.
Сегодня Гагик сказал, что у девочки до сих пор нет адвоката. А причина, по которой они не хотят воспользоваться услугами защитника, состоит в "очевидности произошедшего".
Родные девочки пока довольны работой следователей, но если ход уголовного дела заставит нанять адвоката, то у Карине, по словам ее дяди, адвокат будет.
Напомним, что несколько дней назад руководитель общины Арташен Сюникской области Азат Гукасян, преподававший физкультуру в сельской школе, отвел учеников двух 8-х классов в спортзал, а 14-летней Карине поручил следовать за ним. По словам Гагика, одна из одноклассниц его племянницы через замочную скважину увидела, что происходит с Карине, и позвала на помощь учителей.
В пресс-службе полиции сообщили, что по данному факту возбуждено уголовное дело по статье "осуществление развратных действий в отношении лица, заведомо не достигшего 16-летнего возраста". Ведется следствие.