Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ համապետական ընտրությունների վերաբերյալ
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 31-ին կայացած նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև․
2020 թ. մարտի 31-ին, համաձայն 2017 թ. համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրության,Արցախի Հանրապետությունում միաժամանակ կայացել են հերթական՝ վեցերորդ նախագահական և յոթերորդ խորհրդարանական ընտրությունները։
Հանրապետության իշխանությունների կողմից ստեղծվել են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, որպեսզի կայանան մրցակցային, ազատ և միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ: Արցախում կայանալիք ընտրություններն աննախադեպ ուշադրություն են գրավել. ավելի քան 140 միջազգային դիտորդ և շուրջ 40 օտարերկրյա լրագրող՝ 38 երկրներից, պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել ընտրություններին։ Ցավոք, նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածմամբ պայմանավորված տարբեր երկրների կողմից ձեռնարկվող կանխարգելիչ միջոցառումների, այդ թվում՝ ճամփորդության սահմանափակումների պատճառով հնարավոր չեղավ ապահովել միջազգային դիտորդների և օտարերկրյա լրագրողների մասնակցությունը։ Խորին երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր միջազգային դիտորդներին, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել՝ իրենց մասնակցությամբ սատարելու Արցախում այս կարևոր ժողովրդավարական գործընթացին։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցել են Արցախից և Հայաստանից ոչ կառավարական կազմակերպությունների շուրջ 950 ներկայացուցիչներ։
Ընտրություններն անցել են հանգիստ մթնոլորտում՝ ընտրողների ակտիվ մասնակցությամբ: Քվեարկությանը մասնակցել է ընտրողների ընդհանուր թվի 72,2 տոկոսը: Ըստ Արցախի Հանրապետության ԿԸՀ նախնական տվյալների՝ Ազգային ժողով են անցել 5 քաղաքական ուժեր։ Հարկ է նշել, որ պատգամավորական մանդատների համար պայքարել են 10 քաղաքական կուսակցություն և 2 կուսակցությունների դաշինք: Քանի որ, որ նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չի հավաքել ձայների ավելի քան 50%-ը, նշանակվել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ, որը տեղի կունենա օրենքով սահմանված ժամկետներում:
Քաղաքական բազմակարծության և թափանցիկ պայմաններում կայացած ընտրությունները հերթական անգամ ի ցույց դրեցին Արցախի Հանրապետության իշխանությունների վճռականությունը՝ ժողովրդավարական սկզբունքների հիման վրա հանրային կյանքի արդյունավետ կազմակերպման, պետական ինստիտուտների հետևողական կատարելագործման և հանրային վերահսկողության արդյունավետ մեխանիզմների ապահովման հարցում։
Համոզված ենք, որ ժողովրդավարական ավանդույթների ամրապնդումը և դրանց տարածումը ողջ Հարավային Կովկասում կարևոր ներդրում կդառնա տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և կանխատեսելիության ապահովման գործում, ինչպես նաև անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար՝ բացառապես խաղաղ միջոցներով:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ժողովրդի հետևողական ջանքերը պետք է աջակցություն ստանան միջազգային հանրության կողմից, քանզի ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդումը համընդհանուր բնույթ է կրում և հետևաբար հանդիսանում է ողջ համաշխարհային հանրության կոլեկտիվ պատասխանատվությունը։ Այս ճանապարհին արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հիմնարար միջազգային փաստաթղթերի դրույթների խախտում է:

Artsakh Foreign Ministry: Elections Upheld Principles of Transparency and Political Pluralism
On March 31, 2020, in accordance with the Constitution adopted at the national referendum in 2017, the sixth presidential and the seventh parliamentary elections were simultaneously held in the Republic of Artsakh.
The authorities of the Republic created all the necessary conditions for the elections to be held on a competitive and free basis and in line with international standards. The elections in Artsakh attracted unprecedented attention: over 140 international observers and about 40 foreign journalists from 38 countries expressed readiness to participate in them.
Unfortunately, due to the preventive measures in place in different countries, including restrictions on movement caused by the spread of the new coronavirus (COVID-19), the participation of international observers and foreign journalists was impossible. We express our deep gratitude to all international observers who expressed readiness to support this important democratic process in Artsakh by their participation. At the same time, around 950 representatives of non-governmental organizations from Artsakh and Armenia observed the elections.
The elections passed in a calm atmosphere, with the active participation of voters. The turnout made 72.2 percent of the total number of voters. According to the preliminary data of the Central Electoral Commission of the Republic of Artsakh, five political forces were elected to the National Assembly (Parliament). It should be noted that 10 political parties and 2 party alliances competed for parliamentary seats. Due to the fact that none of the presidential candidates took over 50% of the votes, the second round of the presidential elections is set to be held, which will take place within the time frame prescribed by the law.
The elections held in conditions of openness and political pluralism have once again demonstrated the determination of the authorities of the Republic of Artsakh in the effective organization of the public life based on the democratic principles, the consistent improvement of state institutions, and the provision of efficient mechanisms of public control.
We are convinced that the strengthening of democratic traditions and their spread throughout the South Caucasus will become an important contribution to ensuring peace, stability and predictability in the region, as well as create the necessary conditions for the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict by exclusively peaceful means.
The consistent efforts of the authorities and people of Artsakh should be supported by the international community, since the strengthening of democracy, human rights and the rule of law is universal and therefore is the collective responsibility of the entire world community. The creation of artificial obstacles on this path is a violation of the provisions of fundamental international human rights instruments.