Ն․ Փաշինյան. «Մեր նպատակը կապիտալ ծախսերի խթանման միջոցով նոր աշխատատեղերի ստեղծումն է»
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի են ունեցել խորհրդակցություններ, որոնց ընթացքում քննարկվել են կրթության, էներգետիկայի, ճանապարհաշինության ուղղություններով կապիտալ և դեռևս տարիներ առաջ ներգրավված վարկային ծրագրերի իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Ն․ Փաշինյանը նախ անդրադարձել է կորոնավիրուսի հետ կապված խնդրին, այնուհետև կապիտալ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ կառավարության քայլերին: «Ցավոք, կորոնավիրուսի համավարակը տարածվում է ամբողջ աշխարհում: Այս պահի դրությամբ աշխարհում կա 1 մլն 119 հազար կորոնավիրուսի հաստատված դեպք, արձանագրվել է 59 հազար 245 մահ և 229 հազար 338 մարդ առողջացել է»,- նշել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանում ներկայում կա 770 դրական ախտորոշված դեպք, արձանագրվել է 7 մահ: Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ մեր երկրում 43 մարդ առողջացել է Ö ‡ 720-ը գտնվում է բուժման փուլում, սակայն նրանց մեծամասնությունը՝ ավելի քան 500 մարդ, ըստ էության, որևէ բուժում չի ստանում, որովհետև նույնիսկ ջերմություն չունեն:
«Կորոնավիրուսի համաճարակն ամբողջ աշխարհում բերել է տնտեսական և սոցիալական բարդություններ և կառավարությունների ամենամեծ մարտահրավերն այդ բարդություններից բխող անհրաժեշտ որոշումներ կայացնելն է և քաղաքականություն վարելը: Մենք, իհարկե, արդեն ընդունել ենք հակաճգաժամային 9 միջոցառում, որից 5-ն ունի զուտ սոցիալական բնույթ, իսկ 4-ը՝ տնտեսական աջակցության, բայց մենք նաև հասկանում ենք, որ այդ միջոցառումները համադարմանի նշանակություն չեն կարող ունենալ: Եվ ըստ էության, ցավոք, չենք կարող պնդել, որ այս պահի դրությամբ կարողացել ենք տեղորոշել բոլոր այն քաղաքացիներին, ովքեր այս պայմաններում ունեն աջակցության կարիք:
Իհարկե, մենք կշարունակենք միջոցառումների մշակումը, աշխատում ենք ամենօրյա ռեժիմով: Ըստ էության, կառավարության աշխատանքը վերածվել է հակաճգնաժամային օպերատիվ շտաբի գործունեության, բայց կարևոր է արձանագրել, թե ընդհանուր առմամբ որն է մեր պատկերացումը սոցիալ-տնտեսական դժվարությունների հաղթահարման վերաբերյալ: Մենք այսօր կենտրոնանում ենք հետևյալ խնդիրը լուծելու վրա՝ հենց այն պահից սկսած, երբ դրա լուծումը համաճարակային առումով կդառնա հնարավոր, խոսքն աշխատատեղերի ստեղծման մասին է: Գիտենք, որ կորոնավիրուսի բերած հետևանքների պատճառով աշխատաշուկայում շատ լուրջ փոփոխություններ են տեղի ունենալու, և կառավարությունը պետք է խթանի նոր աշխատատեղերի ստեղծումը: Ո՞րն է այն գործիքը, որով կառավարությունը կարող է խթանել այդ գործիքը՝ աշխատատեղերի ստեղծումը, դա մեր պատկերացմամբ առաջնային իմաստով կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրականացումն է և կապիտալ ծախսերի ծավալների հնարավոր մեծացումը: Եվ այսօր, ըստ էության, կառավարության աշխատանքը բաժանվել է երկու հիմնական մասի. առաջին մասը, իհարկե, պարետատան գործունեությունն է, որի առաջ դրված է խնդիր, ըստ էության, երբեմն իրար հակասող խնդիրներ, առաջինը վարակի հետագա տարածումը կանխելն է կամ վարակի տարածումը հսկողության տակ առնելը, և երկրորդ խնդիրը՝ օր առաջ պայմաններ ստեղծելը, որպեսզի ավելի ու ավելի հիմնարկներ և ձեռնարկություններ հնարավորություն ունենան աշխատել և ավելի շատ տնտեսական գործունեության դաշտ բացվի, որը, իհարկե, իր հերթին չբերի համաճարակի նոր բռնկման: Բոլորս հասկանում ենք, որ սա բավականին բարդ խնդիր է լուծելու համար: Նաև սա է պատճառը, որ կառավարությունն արտակարգ դրություն հայտարարեց և արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մեջ կատարեց որոշակի փոփոխություներ՝ այս խնդրի լուծումն ինչ-որ չափով ավելի իրատեսական դարձնելու համար»,- նշել է վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ երկրորդ ուղղությունը, որով գործադիրն աշխատում է՝ սոցիալական, տնտեսական աջակցության միջոցառումների ձևակերպումը, մշակումն ու ընդունումն է, կապիտալ ծախսերի խթանումը: Վարչապետը հիշեցրել է, որ կոնկրետ ուղղություններով կապիտալ ծախսերի խթանման պատասխանատուներ են նախարարները, գերատեսչությունների ղեկավարները և նկատել. «Հայաստանում քրոնիկ կերպով միշտ եղել է կապիտալ ծախսի թերակատարման պրակտիկա, բայց նոր իրավիճակում՝ համաճարակային պայմաններում, կապիտալ ծախսերի արդյունավետ իրագործումը և դրա հնարավոր շրջանակի ու ներդրման ծավալների ընդլայնումն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում, որովհետև, ըստ էության, այս նոր պայմաններում մենք գնահատում ենք, որ կապիտալ ծախսերի չկատարման ամեն տոկոս վերաբերում է կոնկրետ մարդկանց, ընտանիքների, որոնք աշխատանք չունեն և աշխատավարձ չեն ստանում: Հետևաբար, տնտեսական ուղղությամբ մեր խնդիրը հենց կապիտալ ծախսերի խթանման միջոցով նոր աշխատատեղերի ստեղծումն է, որն իր հետևից կստեղծի նոր համակարգ, նոր աշխատատեղեր, նոր աշխատող ձեռնարկություններ: Եվ սա պետք է լինի մեր կառավարության առաջնահերթությունը՝ տնտեսական ճգնաժամային իրավիճակը հաղթահարելու գործում: Մենք, ըստ էության, աշխատում ենք ամենօրյա ռեժիմով: Մեր հիմնական աշխատանքի ուղղությունները սրանք են, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ երկու ուղղությունները լինեն արդյունավետ, որովհետև դրանք նաև փոխկապակցված են իրար հետ: Մեկի արդյունավետությունն, իհարկե, կբարձրացնի նաև մյուսի արդյունավետությունը»,- ասել է վարչապետը:
Նշելով, որ քննարկման առարկա է նաև վարկային ծրագրերի կատարման ընթացքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ ներկա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում կան մոտ 1 մլրդ 300 մլն դոլարի վարկային միջոցներ, որոնք ծախսված չեն և սպասում են իրենց ծախսմանը: Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի այդ ծախսերը լինեն արդյունավետ ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև սոցիալական առումով, որպեսզի այս ծախսերի խթանման միջոցով հնարավոր լինի ստեղծել նոր աշխատատեղեր: «Իհարկե, նաև այդ ծախսերի օպտիմալացման որոշակի խնդիր ենք մեր առաջ դրել այն իմաստով, որ այն նախագծերը, որոնք իրատեսական չեն, դրանց ճիշտ պլանավորման արդյունքում մենք կարող ենք նոր միջոցներ ներգրավել և նոր ծրագրեր իրականցնել, որոնք ավելի կընդլայնեն մեր տնտեսական ներուժը, աշխատաշուկայում նոր աշխատատեղերի ստեղծման պոտենցիալը և այդպես շարունակ:
Այնուամենայնիվ կարևոր արձանագրումը հետևյալն է. գիտենք, որ արտակարգ սահմանափակումները երկարաձգել ենք 10 օրով, որը լրանում է հաջորդ կիրակի: Մենք համոզված ենք, որ այս սահմանված ժամկետում որքան ճշգրիտ, բարձր, կարգապահությամբ պահենք սահմանափակման ռեժիմը, այնքան ավելի արագ մուտք կգործենք պակաս սահմանափակումների ռեժիմ և այնքան ավելի շուտ հնարավորություն կունենանք վերադառնալ բնականոն կյանքի: Եվ ես ուզում եմ մեր երկրի բոլոր քաղաքացիներին կոչ անել, խնդրել, որպեսզի նրանք հնարավոր ճշգրտությամբ պահեն Պարետատան սահմանած սահմանափակումները՝ իհարկե, ևս մեկ անգամ ներողություն խնդրելով բոլոր այն սահմանափակումների համար, որ մենք ուղղակի ստիպված ենք կիրառել: Պարզապես չենք կարող չկիրառել: Հակառակ դեպքում՝ դրանով հարվածի տակ կդնենք մեր հազարավոր քաղաքացիների, ովքեր կարող են զոհ գնալ կորոնավիրուսին: Սա, իհարկե, ճգնաժամային պահ է, բացառիկ պահ և պահանջում է, որ մենք մեր ուժերն իսկապես կենտրոնացնենք հանրային միասնականության վրա, փոխադարձ հարգանքի և ըմբռնման նոր որակ և մակարդակ ապահովենք: Եվ սա է այն պարտադիր նախապայմանը, որը մեզ պիտի օգնի օր առաջ, ժամ առաջ, րոպե առաջ հաղթահարել այս ճգնաժամը»,- նշել է վարչապետը:
Այնուհետև պատասխանատուներն ըստ ոլորտների անդրադարձել են վերը նշված ծրագրերի իրականացման ընթացքին: Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրով նախորդ տարվանից սկսած արդեն իսկ իրականացվել են ծախսերի 75-80 տոկոսը, որով ընթացքի մեջ են մի շարք ավագ դպրոցների վերանորոգման և նոր գույքով համալրման աշխատանքները: Նույն ծրագրով ընթացքի մեջ են ավագ դպրոցներում և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ֆիզիկայի, քիմիայի, և կենսաբանության լաբորատորիաների հիմնման աշխատանքները: Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել տարբեր համայնքներում 22 մոդուլային դպրոցների կառուցման ծրագրին, մարզային ուսումնական հաստատություններում հեռավար կրթության գործիքի շարունակական ներդրման ուղղությամբ աշխատանքներին: Պատասխանատուները ներկայացրել են այլ ուղղություններով կապիտալ ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում՝ մարզադահլիճների և այլ ենթակառուցվածքային նախագծերի հետ կապված:
Էներգետիկայի ոլորտի վերաբերյալ ներկայացվել են Հայաստան-Վրաստան, Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի, «Էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիության» ծրագրի, «Հաղթանակ», «Չարենցավան-3», «Վանաձոր-1», «Զովունի» ենթակայանների կառուցման ուղղութամբ իրականացվող աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրի կատարմանը:
Ճանապարհաշինական ծրագրերի իրականացման պատասխանատուները ներկայացրել են Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու Աշտարակ-Թալին, Թալին-Լանջիկ, Լանջիկ-Գյումրի, Ագարակ-Քաջարան հատվածների կառուցման ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում՝ շինարարական, նախագծանախահաշվային և մրցույթների կազմակերպման ուղղություններով: Զեկուցվել են նաև ընթացքի մեջ գտնվող կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարելավման ծրագրով, Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ավտոճանապարհի, ինչպես նաև Երևանի ճանապարհների վերակառուցման և վերանորոգման ընթացքի մեջ գտնվող աշխատանքները:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է վերը նշված ծրագրերով շինաշխատանքների հետ կապված մրցույթները հայտարարել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում և ապահովել դրանց որակյալ իրականացումը սահմանված ժամկետներում:

Наша цель - создание новых рабочих мест посредством стимуляции капитальных расходов: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялись совещания, в ходе которых были обсуждены капитальные расходы в сферах образования, энергетики, дорожного строительства, а также процесс реализации привлеченных еще много лет назад кредитных программ.
Премьер-министр сначала коснулся вопроса о коронавирусе, а затем шагов правительства по реализации капитальных программ. “К сожалению, эпидемия коронавируса распространяется по всему миру. На данный момент в мире зарегистрировано 1 млн 119 тыс случаев заражения коронавирусом, 59 тыс 245 случаев смерти и 229 тыс 338 случаев выздоровления”, - отметил премьер-министр, добавив, что в настоящее время в Армении 770 случаев заражения и 7 случаев смерти. Никол Пашинян сообщил, что в нашей стране выздоровело 43 человека, 720 находятся на лечении, но большинство из них - более 500 человек, фактически не получают лечения, потому что у них нет даже высокой температуры.
“Эпидемия коронавируса привела к экономическим и социальным осложнениям во всем мире, и самой большой проблемой для правительств является принятие необходимых решений и проведение соответствующей политики. Конечно, мы уже приняли 9 антикризисных мер, 5 из которых носят чисто социальный характер, а 4 направлены на поддержку экономики, но мы также понимаем, что эти меры не могут стать панацеей от всех проблем. И, к сожалению, мы не можем утверждать, что на данный момент мы смогли определить всех граждан, которые нуждаются в поддержке в этих условиях.
Конечно, мы продолжим разработку мер, мы работаем в ежедневном режиме. По сути, работа правительства превратилась в деятельность антикризисного оперативного штаба, но в целом важно зафиксировать наше общее восприятие преодоления социально-экономических трудностей. Сегодня мы сосредоточены на решении - с того момента, когда ее решение станет возможным в эпидемическом плане - следующей проблемы: создании рабочих мест. Мы знаем, что на рынке труда произойдут очень серьезные изменения из-за последствий коронавируса, и правительство должно способствовать созданию новых рабочих мест. Каков инструмент, с помощью которого правительство может продвигать этот процесс - создание рабочих мест? По нашему мнению, это прежде всего эффективная реализация капитальных затрат и их возможное увеличение. И сегодня, по сути, работа правительства делится на две основные части. Первая часть, конечно, - это деятельность комендатуры, перед которой поставлены задачи, по сути, порой противоречащие друг другу: первая задача - это предотвращение или контролирование дальнейшего распространения инфекции, и вторая задача - создание условий для того, чтобы все больше учреждений и предприятий имели возможность работать, и открывалось больше пространства для экономической деятельности, что, конечно же, не должно привести к новой вспышке эпидемии. Мы все понимаем, что это сложная задача. В том числе и поэтому правительство объявило чрезвычайное положение и внесло некоторые изменения в правовой режим чрезвычайного положения, чтобы сделать решение этой проблемы более реалистичным”, - отметил премьер-министр.
По словам главы правительства, вторым направлением работы исполнительной власти является формулировка, разработка и принятие мер социальной и экономической поддержки, стимулирование капитальных затрат. Премьер-министр напомнил, что за стимулирование капитальных затрат по конкретным направлениям ответственны министры, руководители ведомств, и заметил: “В Армении хронически наблюдалась практика недовыполнения капитальных расходов, но в новых реалиях, в условиях эпидемии эффективная реализация капитальных расходов, увеличение объема и охвата получает исключительное значение, так как, по сути, в этих новых условиях мы считаем, что каждый процент недовыполненных капитальных расходов касается конкретных людей, семей, которые не имеют работы и не получают зарплату.
Следовательно, наша задача в экономической сфере - создавать новые рабочие места путем стимулирования капитальных затрат, что приведет к созданию новой системы, новых рабочих мест, новых работающих предприятий. И это должно стать приоритетом нашего правительства в преодолении экономического кризиса. Мы, по сути, работаем в ежедневном режиме. Это основные направления нашей работы, и мы должны сделать все возможное, чтобы эти два направления были эффективными, поскольку они взаимосвязаны. Эффективность одного, конечно, повысит эффективность другого”, - сказал премьер-министр.
Отметив, что нужно также обсудить процесс осуществления кредитных программ, Никол Пашинян добавил, что в настоящее время в Республике Армения насчитывается 1,3 млрд долларов кредитных средств, которые не использованы и ожидают реализации. Премьер-министр отметил, что правительство должно сделать все возможное, чтобы эти расходы были эффективными не только в экономическом, но и социальном аспекте, чтобы посредством этих расходов возможно было создать новые рабочие места.
“Конечно, мы поставили перед собой задачу оптимизировать эти затраты в том смысле, что проекты, которые не являются реалистичными, в результате правильного планирования, мы можем привлекать новые средства и реализовывать новые программы, которые еще больше расширят наш экономический потенциал и создадут новые рабочие места на рынке труда и т.д.
Тем не менее, важно отметить следующее: известно, что мы продлили чрезвычайные ограничения на 10 дней, которые истекают в следующее воскресенье. Мы уверены, что чем точнее, жестче и дисциплинированнее будем соблюдать режим ограничений в течение этого периода, тем быстрее мы сможем войти в менее ограничительный режим и тем быстрее мы сможем вернуться к нормальной жизни. И я хочу призвать всех граждан нашей страны как можно точнее соблюдать установленные комендатурой ограничения. Конечно, еще раз я прошу прощения за все ограничения, которые мы просто вынуждены применить. Мы просто не можем не применять их. В противном случае, мы поставим под удар тысячи наших граждан, которые могут стать жертвами коронавируса. Это, конечно, кризисный момент, исключительный момент, и он требует, чтобы мы действительно сосредоточили свои усилия на общественной солидарности, взаимном уважении и понимании. И это то обязательное условие, которое поможет нам преодолеть этот кризис как можно скорее”, - сказал премьер-министр.
Затем ответственные лица по сферам коснулись реализации вышеперечисленных программ. В частности, было доложено, что в рамках кредитной программы “Улучшение образования” с прошлого года 75-80% расходов уже осуществлены, в рамках программы проводится ремонт и пополнение новым инвентарем ряда средних школ. В рамках той же программы ведется работа по созданию лабораторий физики, химии и биологии в старших школах и высших учебных заведениях.
Затем была затронута программа строительства 22 модульных школ в разных общинах, работа по внедрению инструмента дистанционного обучения в областных учебных заведениях. Ответственные лица представили ход реализации капитальных проектов в других сферах, в том числе проектирования спортивных залов и другие инфраструктурные проекты.
В связи с программами энергетической сферы были представлены работы по строительству высоковольтных линий электропередач Армения-Грузия, Иран-Армения, работы по строительству подстанций “Надежность электроснабжения”, “Победа”, “Чаренцаван-3”, “Ванадзор-1” и “Зовуни”. Был также затронут процесс реализации Программы финансового оздоровления энергосистемы.
Ответственные за проекты дорожного строительства лица представили информацию о ходе строительства участков Аштарак-Талин, Талин-Ланджик, Ланджик-Гюмри, Агарак-Каджаран автомобильной дороги Север-Юг, в том числе по части строительства, проектирования и организации тендеров. Было доложено также о реализуемой Программе строительства дорог жизненно важного значения, пограничной автомагистрали Ванадзор-Алаверди-Грузия, а также о текущих работах по реконструкции и ремонту дорог Еревана.
Премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам в максимально сжатые сроки объявить тендеры на строительные работы по вышеуказанным программам и обеспечить их качественную реализацию в установленные сроки.