Ն․ Փաշինյան․ «Կառավարությունը նախատեսում է խթանել ներդրումների ներգրավումը և առկա ներդրումային ծրագրերի ընդլայնումը»
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ` կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը՝ ներդրումային քաղաքականության խթանման ուղղությամբ անելիքների շուրջ: Քննարկումը ծավալվել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացմանը միտված քայլերի համատեքստում: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Քննարկվել են Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի՝ ANIF-ի կողմից ներդրումների ներգրավման և խթանման հնարավորությունները: ANIF-ի տնօրեն Դավիթ Փափազյանը ներկայացրել է արդյունաբերության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, թեթև արդյունաբերության ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի առաջարկներ՝ պետություն-մասնավոր (PPP) համագործակցության մեխանիզմի կիրառմամբ: Նա անդրադարձել է նաև ANIF-ի գործունեության ռազմավարությանը, նպատակներին և ներդրումային ծրագրերի կառավարման գործիքակազմին, առկա կարողություններին:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, որի շրջանակում քննարկվել են պետություն-մասնավոր գործընկերության սկզբունքի ներքո ծրագրերի իրականացման ընթացակարգերին, կառավարման ինստիտուցիոնալ շրջանակին, կիրառելի չափանիշներին, ռիսկերի գնահատման և կառավարման գործիքներին առնչվող հարցեր:
«Կառավարությունը նախատեսում է իր գործիքակազմով խթանել ինչպես նոր ներդրումների ներգրավումը, այնպես էլ առկա ներդրումային ծրագրերի ընդլայնումը և դրանով իսկ ապահովել տնտեսության զարգացումը», - ամփոփելով քննարկումը՝ նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ գույքագրել պետական այն ակտիվները, որտեղ կառավարման արդյունավետության բարձրացման խնդիր կա, նշել ոլորտները, որտեղ ներդրումների ներգրավման հեռանկարներ կան, և սեղմ ժամկետում ներկայացնել կոնկրետ պիլոտային ծրագրի տարբերակներ՝ հնարավոր արդյունքների և ռիսկերի գնահատմամբ:

Правительство планирует своим инструментарием стимулировать привлечение новых инвестиций и расширение существующих инвестиционных программ: Никол Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное совещание, в ходе которого были обсуждены шаги по стимуляции инвестиционной политики. Обсуждение проходило в контексте шагов по нейтрализации экономических последствий коронавируса.
Были обсуждены возможности привлечения и стимулирования инвестиций посредством Фонда государственных интересов Армении (ANIF). Директор ANIF Давид Папазян представил предложения по инвестиционным программам в сферах промышленности, здравоохранения, сельского хозяйства, туризма и легкой промышленности с использованием механизма сотрудничества государство-частный сектор (PPP). Он также коснулся стратегии, целей и инструментов управления инвестиционными программами ANIF, а также существующих возможностей.
Состоялся обмен мнениями, в рамках которого были обсуждены вопросы, связанные с процедурами реализации программ по принципу сотрудничества государство-частный сектор, институциональному кругу управления, стандартам, оценке рисков и инструментам управления.
“Правительство планирует использовать свои инструменты для стимуляции как привлечение новых инвестиций, так и расширение существующих инвестиционных программ, обеспечивая тем самым развитие экономики”, - подводя итоги обсуждения, отметил премьер-министр.
Никол Пашинян поручил ответственным лицам провести инвентаризацию государственных активов, по которым существует проблема повышения эффективности управления, обозначать сферы, в которых есть перспективы для привлечения инвестиций, и в короткие сроки представить конкретные варианты пилотных программ с оценкой возможных результатов и рисков.