Պատգամավորը բողոքում է օրենքի անկատարությունից. իր վերցրած վարկերը որպես եկամուտ են դիտարկում
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հերմինե Նաղդալյանը խորհրդարանի 11 կին պատգամավորներից ամենահարուստն է: Ըստ գույքի եւ եկամուտների նրա հայտարարագրի` 2009 թ. ունեցել է 823 մլն 732 հազ. դրամի, ինչպես նաեւ 466 հազար ԱՄՆ դոլարի եկամուտ: «Պարզապես ամեն ինչ ներկայացրել եմ, մյուսներից դրանով եմ տարբերվում»,- այսպես արձագանքեց Հերմինե Նաղդալյանն իր եկամուտի վերաբերյալ մեր հարցին:
Միայն դրամով Հերմինե Նաղդալյանը հայտարարագրել է իր տարեկան աշխատավարձը 218 անգամ գերազանցող գումար, գումարած` արտարժույթով ստացված եկամուտը: Պատգամավորի տարեկան աշխատավարձը 3 մլն 780 հազ. դրամ է: Որտեղի՞ց նրան այդքան գումար, երբ Սահմանադրությամբ արգելված է զբաղվել ձեռնարկատիրությամբ: «Դա մեր գործող օրենքի անկատարության հետ է կապված: Վարկով ստացած գումարները, որոնք հետո հետ են վճարվում, մեր օրենքով համարվում են եկամուտ եւ հայտարարագրում ներկայացվում են «եկամուտներ» տողում: Իսկ ծախսերն ու հետ մարումները հայտարարագրում չեն նշվում, դրա համար էլ չի երեւում: Եվ ստացվում է, որ գումարը զուտ եկամուտ է»,- պարզաբանում է Հերմինե Նաղդալյանը: Ըստ նրա` իր հայտարարագրած գումարային եկամուտների մեծ մասը` արտարժույթով եւ դրամով, գոյացել են տարբեր բանկերից կրեդիտ քարտերով ստացված վարկային գումարներից, որոնք նույն ամսում, արտոնյալ պայմաններով մարել է:
Այդ գումարները ներդրել է իր ընտանիքի սեփականությունը հանդիսացող տնտեսությունները զարգացնելու, աշխատողների աշխատավարձերը վճարելու եւ իրենց կենցաղային կարիքները հոգալու համար:
Սա չի նշանակում, որ Հերմինե Նաղդալյանը վարկերի շնորհիվ է ապրում եւ այլ եկամուտ չունի: Նա պատգամավորների շրջանում հայտնի է որպես «բիզնես լեդի»: Նրան են վերագրվում Սյունիքի մարզի մի շարք ձեռնարկություններ ու օբյեկտներ: Սիսիանի բնակիչները հերթով թվարկում են այն օբյեկտների ու ձեռնարկությունների անունները, որոնք պատկանում են Հերմինե Նաղդալյանին ու նրա ամուսնուն` Էջմիածնի հարկայինի պետ Դավիթ Բեգլարյանին: Թեեւ Հերմինե Նաղդալյանը հերքում է, սակայն մոտ 2 տարի առաջ նա խիստ լարված հարաբերություններ ուներ Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի հետ: Վեճի պատճառը դարձյալ բիզնեսն էր:
ՀՀ Սահմանադրություն, հոդված 65
Պատգամավորը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առեւտրային կազմակերպություններում, կատարել այլ վճարովի աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական եւ ստեղծագործական աշխատանքից:
Հ. Նաղդալյանին ու նրա ընտանիքին է պատկանում Սիսիանի բազալտի եւ գրանիտի քարերի մշակման ձեռնարկությունը, ինչպես նաեւ` քարի հանքը, ասֆալտի գործարանը, Սիսիանի նախկին ավտոպարկը` մոտ 30 ավտոմեքենաներով, որոնք բեռնափոխադրումներ են իրականացնում, հատկապես մոլիբդեն: Սիսիանցիներն ասում են, որ Հերմինե Նաղդալյանին է պատկանում Սիսիանի ոստիկանության հարեւանությամբ գտնվող «Իսրայել Օրի» ռեստորանային համալիրը: «Այդ ռեստորանն ավերակ վիճակում է, ես նոր եմ լսում, որ այն ինձ է պատկանում»,- արձագանքում է Հ. Նաղդալյանը:
Պատգամավորն ասում է, որ գործարար բառի բովանդակությունը իր հետ չի կարող կապ ունենալ, քանի որ ինքն ուղղակիորեն գործարարությամբ չի զբաղվում, սակայն հաստատում է, որ իր ընտանիքին պատկանում է որոշակի սեփականություն, ինչպես նաեւ ձեռնարկություններում արժեթղթեր եւ բաժնեմասեր:
«Մենք ունենք Սիսիանի տարածաշրջանում հայտնի քարհանքը, կամ գրագետ լեզվով ասած` բազալտի վերամշակման արտադրամասը եւ Սիսիանի բեռնաուղեւորատար ավտոտրանսպորտային ձեռնարկությունը, որը զբաղվում է բեռնատար եւ ուղեւորատար փոխադրումներով: Մնացած ամեն ինչը, որ ասում են, թե ես ունեմ, դրանք բարի ցանկություններ եւ մաղթանքներ են, այդպես եմ ընդունում»,- ասում է Հերմինե Նաղդալյանը:
Պատգամավորը հերքում է, որ ասֆալտի գործարան ունի, իսկ քարի վերամշակման ձեռնարկության համար քարը գնում է, քանի որ քարի հանք եւս չունի: «Սիսիանում 2 ասֆալտի գործարան կա, որոնք պատկանում են տարբեր մարդկանց, եւ այնտեղ երրորդ գործարան դնելը տրամաբանությանը մոտ չէ»,- բացատրում է Հերմինե Նաղդալյանը:
Պատգամավորը 2009 թ. ձեռք է բերել նաեւ 3 անշարժ գույք` 2 շենք-շինություն եւ մեկ հողամաս: Այս առնչությամբ Հերմինե Նաղդալյանն ասաց, որ 2 բնակարանները գտնվում են Աջափնյակ համայնքի Գեւորգ Չաուշ 14/3 հասցեում: Բնակարանները գտնվում են անավարտ բնակելի շենքում, իսկ այն գնել են կոոպերատիվից: Տիկին Նաղդալյանի ասելով` բնակարանները գնել է աղջիկների համար` որպես օժիտ:
Նշենք, որ վերը նշված հասցեի անավարտ 13 հարկանի շենքում բնակարաններ գնած քաղաքացիները վերջերս մեծ աղմուկ էին բարձրացրել: Նրանք բողոքում էին, որ իրենց գնած բնակարանները «Նորաշեն 2007» սպառողական կոոպերատիվը վերավաճառել է այլ մարդկանց, որոնց թվում է նաեւ պատգամավորի ամուսինը` Դավիթ Բեգլարյանը: Ըստ քաղաքացիների` նա այդ շենքում գնել է 14 բնակարան: Իսկ 2009-ին ձեռք բերված հողամասի առնչությամբ պատգամավորը պարզաբանեց, որ այն գտնվում է Երեւան-Էջմիածին մայրուղու հարեւանությամբ եւ իրենց է պատկանել դեռեւս խորհրդային տարիներից, պարզապես նոր են գրանցման ձեւակերպումներն արել:
Հերմինե Նաղդալյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչպես է վերաբերվում գործարարների առկայությանը խորհրդարանում: Ըստ նրա` գործարարությամբ զբաղվող պատգամավորները շատ ժամանակ են կորցնում իրենց անձնական բիզնեսով զբաղվելու համար եւ քիչ ժամանակ են տրամադրում պատգամավորական եւ քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելուն:
«Սա քաղաքական որոշման խնդիր է: Վերջին տարիներին խոսվել է, որ հնարավորինս կրճատվի գործարարների մուտքն Ազգային ժողով: Կարծում եմ` ժողովրդավարական համակարգի կայացման ճանապարհին սա էլ է գործընթաց, որ քայլ առ քայլ կատարվում է»,- պատասխանում է պատգամավորը` մոռանալով, որ երկրի հիմնական օրենքով` Սահմանադրությամբ, պատգամավորին արգելված է զբաղվել բիզնեսով:
Հերմինե Նաղդալյանի կարծիքով, ժամանակին գործարարների մուտքը խորհրդարան վատ արդյունք չի տվել, նույնիսկ հակառակը` դրական է եղել, որովհետեւ շատ գործարար պատգամավորներ իրենց տնտեսագիտական գիտելիքները ծառայեցրել են օրենքների կատարելագործմանը, ավելի լուրջ եւ խորապես ուսումնասիրված առաջարկներ են ներկայացրել ԱԺ:
«Չեմ ուզում գործարար պիտակը վատ ձեւով ներկայացվի, որովհետեւ գործարար պատգամավորները բավականին ներդրում են ունեցել քաղաքական դաշտի կայացման եւ օրենքների կատարելագործման համար: Բայց, այնուամենայնիվ, ժամանակի շունչ եւ թելադրանք կա: Ամեն ինչում փորձում ենք ծայրահեղության մեջ ընկնել: Կայացած ժողովրդավարական երրներում էլ այնպես չէ, որ մարդուն ասում են` դու իրավունք չունես արժեթուղթ, բաժնեմաս ունենալու, եւ որեւէ գործարանի բաժնեմաս չի կարող լինել քո ընտանիքի սեփականությունը»,- ավելացնում է Նաղդալյանը:
Երբ հարցրինք, թե գործարար պատգամավորները կոնկրետ ի՞նչ ներդրում են ունեցել օրենսդրական բարեփոխումների ոլորտում, երբ ամբողջ տարվա ընթացքում ընդամենը մի քանի նիստի են մասնակցում, Հերմինե Նաղդալյանն ասաց, թե դա իմ դիտարկումն է եւ չի ցանկանում «ծանրանալ դրա վրա»: Սակայն նշեց, որ պրոֆեսիոնալ Ազգային ժողովի կայացման գործընթացն առաջ է գնում, եւ շատ խնդիրներ առաջիկայում կլուծվեն:
«Երբ ասում ենք, որ գործարարները քաղաքականության մեջ քիչ լինեն, առաջին հերթին խոսում ենք պրոֆեսիոնալ քաղաքականությամբ զբաղվելու մասին, հետո այն նեգատիվ երեւույթների, որոնք կոռուպցիոն ռիսկեր են պարունակում: Ժամանակի խնդիր է, կգա մի պահ, որ կունենանք մի քաղաքական մարմին, որտեղ կլինեն պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչներ»,- ավելացնում է ոչ պակաս գործարար պատգամավոր Հերմինե Նաղդալյանը:

Эрмине Нагдалян жалуется на несовершенство закона: взятые депутатом кредиты рассматриваются как доход
Депутат Национального Собрания, член парламентской фракции Республиканской партии Армении Эрмине Нагдалян самая богатая из 11 депутатов-женщин. Согласно ее декларации об имуществе и доходах, в 2009 г. доход госпожи Нагдалян составил 823 млн 732 тыс.драмов и 466 тыс. долларов США. “Я представила все, и этим отличаюсь от остальных”,- ответила Эрмине Нагдалян на наш вопрос о ее доходах. В драмах депутат задекларировала сумму, которая в 218 раз превышает ее годовую зарплату, помимо этого у нее есть доходы в валюте. Годовая зарплата депутата составляет 3 млн 780 тыс.драмов. Откуда у депутата НС столько денег, если по Конституции ей запрещено заниматься предпринимательством? “Это связано с несовершенством нашего законодательства. Кредитные суммы, которые потом возвращаются, согласно закону, считаются доходом и указываются в декларации в графе “доходы”. А расходы и погашение кредитов не указываются, поэтому не видны”,- пояснила Эрмине Нагдалян. По ее словам, большая часть задекларированной ею суммы – как в драмах, так и в валюте – образовалась от кредитов, взятых в различных банках. Эти суммы она погасила в том же месяце на льготных условиях.
Взятые кредиты госпожа Нагдалян потратила на развитие бизнеса, являющегося собственностью ее семьи, на выплату зарплаты, на бытовые нужды.
Это не означает, что Эрмине Нагдалян живет за счет кредитов и не имеет других источников дохода. В парламенте она известна как бизнес-леди. Нагдалян приписывают ряд предприятий и объектов в Сюникской области. Жители Сисиана перечисляют названия тех объектов и предприятий, которые принадлежат депутату и ее мужу – начальнику наловой службы Эчмиадзина Давиду Бегларяну. И хотя Эрмине Нагдалян отрицает этот факт, однако 2 года назад у нее были крайне напряженные отношения с губернатором Сюника Суриком Хачатряном. Причиной конфликта опять был бизнес.
Конституция РА, статья 65
Депутат не может заниматься предпринимательской деятельностью, занимать должность в государственных органах, органах местного самоуправления или коммерческих организациях, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой.
В Сисиане Эрмине Нагдалян и ее семье принадлежат предприятие по обработке базальта и гранита, каменоломня, асфальтовый завод, бывший автопарк на 30 грузовиков, которые осуществляют грузоперевозки, в частности, перевозят молибден. Сисианцы говорят, что Нагдалян принадлежит также ресторанный комплекс “Исраел Ори” по соседству с полицией. “Этот ресторан находится в полуразрушенном состоянии. Я только сейчас узнала, что он принадлежит мне”,- заявила депутат. Она заверила, что сама бизнесом не занимается, но потвердила, что ее семье принадлежит определенная собственность, а также акции и ценные бумаги предприятий. “В Сисиане мы владеем каменоломней, иными словами, цехом по обработке базальта, а также автотранспортным предприятием, которое занимается грузовыми и пассажирскими перевозками. Вся остальная собственность, которую приписывают мне, как говорится, из области благих пожеланий. Во всяком случае я так это воспринимаю”,- говорит Эрмине Нагдалян.
Депутат отрицает наличие у нее асфальтового завода. Что касается предприятия по обработке камня, то камень приходится покупать, так как у них нет каменоломни. “В Сисиане уже есть 2 асфальтовых завода, которые принадлежат разным людям, и открывать третий не имеет смысла”,- объяснила госпожа Нагдалян.
В 2009-ом она приобрела 2 квартиры и один земельный участок. Обе квартиры находятся в недостроенном жилом здании по адресу Геворка Чауша, 14/3. Жилье, по словам нашей собеседницы, приобретено для дочерей в качестве приданого. Отметим, что граждане, купившие квартиры в расположенном по указанному адресу 13-этажном здании недавно подняли большой шум. Они жаловались на то, что приобретенные ими квартиры потребительский кооператив “Норашен 2007” продал другим людям, в том числе супругу депутата Давиду Бегларяну. По словам граждан, в этом доме он купил 14 квартир. Относительно приобретенного в 2009 г. земельного участка Эрмине Нагдалян сообщила, что он находится возле автотрассы Ереван-Эчмиадзин и принадлежал им еще с советского времени, просто документы на землю оформили только сейчас.
Мы поинтересовались, как госпожа Нагдалян относится к присутствию в парламенте предпринимателей. По ее словам, депутаты, занимающиеся предпринимательством, много времени тратят на свой личный бизнес и меньше времени уделяют депутатской и политической деятельности. “В последнее время говорится о необходимости сократить число предпринимателей в Национальном Собрании. Думаю, на пути становления демократической системы этот процесс будет осуществляться шаг за шагом”,- отметила депутат, забыв о том, что, согласно Конституции страны, депутатам запрещено заниматься бизнесом.
По мнению Эрмине Нагдалян, в свое время появление предпринимателей в парламенте сыграло положительную роль, так как они использовали свои знания в области экономики для разработки законов. Депутаты-предприниматели внесли достаточный вклад в становление политического поля, отметила госпожа Нагдалян. Когда мы спросили, конкретно какой вклад вносят бизнесмены-предприниматели в законодательную сферу, если в течение всего года присутствуют лишь на нескольких заседаниях, Эрмине Нагдалян сказала, что не хочет концентрироваться на этом вопросе, добавив, что процесс создания профессионального парламента осуществляется, многие вопросы будут решены в ближайшем будущем.
“Когда мы говорим о том, что в профессиональной политике должно быть мало предпринимателей, мы в первую очередь имеем в виду занятие профессиональной политикой и только потом те негативные явления, которые содержат коррупционные риски. Придет время, когда у нас будет политический орган, состоящий из профессиональных политиков”,- отметила в заключении депутат-предприниматель Эрмине Нагдалян.