Տարոն Մարգարյանը կարգադրել է ապամոնտաժել Աբովյան-Իսահակյան գետնանցումի 6 տաղավար. քննարկում կկազմակերպվի՞
Այսօր Ազգային ժողովի «Ժառագություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը պաշտոնական գրություն է ուղարկել Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին' քաղաքապետարանում Աբովյան-Իսահակյան գետնանցումի խնդրով քննարկում կազմակերպելու առաջարկով: Ս. Սաֆարյանի նամակում մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի պարոն Մարգարյան,
Այսօր առավոտյան ես և «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը ահազանգի հիման վրա այցելեցինք Աբովյան-Իսահակյան գետնանցում, որտեղ գործող տաղավարների 6 վարձակալներ քաղաքապետարանի կողմից նախազգուշացվել էին իրենց տաղավարների հնարավոր հարկադիր ապամոնտաժման մասին:
Քաղաքապետարանի և գետնանցումի տարածքի նոր վարձակալների ներկայացուցիչները ժամանելուն պես տեղեկացրին, որ իրենց այցելության նպատակը նախկին վարձակալներին իրենց միջոցներով տաղավարները ապամոնտաժելու' քաղաքապետի կարգադրության մասին ծանուցելն է:
Վեց վարձակալները և նրանց ներկայացուցիչները առարկեցին այդ բանավոր պահանջի դեմ' նշելով, որ տարածքը աճուրդով մասնակի օտարելու, մասնակի վարձակալության տալու նախկին քաղաքապետերի որոշումների օրինականությունը վիճարկելու և իրենց իրավունքների խախտման մասին հայցեր են ներկայացրել դատարան, որոնցից մեկի դատական քննությունը պետք է լիներ այսօր, մյուսինը' մարտի 15-ին:
Ես առաջարկ եմ ներկայացրել թե 6 վարձակալներին, թե քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներին' քաղաքապետի հետ միասին հարցը քննարկելու, կողմերի դիրքորոշումներին ու առաջարկներին ծանոթանալու նպատակով' այդ կապակցությամբ հորդորելով ձեռնպահ մնալ հարկադիր բնույթի որևէ գործողությունից: Առաջարկն ընդունվել է բոլոր կողմերից:
Առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածով' դիմում եմ Ձեզ Երևանի քաղաքապետարանում Աբովյան-Իսահակյան գետնանցումի խնդրով քննարկում կազմակերպելու առաջարկով:
Քննարկմանը ներկա կլինեն ՀՀ Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը, պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը, 6 կրպակատերերի ներկայացուցիչներ:
Խնդրում եմ առաջիկայում կազմակերպել սույն քննարկումը և վերը նշված օրենքով սահմանված կարգով ոչ ուշ, քան քննարկումից երեք օր առաջ գրավոր տեղեկացնել հարցի քննարկման մասին»:

Тарон Маркарян распорядился демонтировать 6 павильонов в подземном переходе улиц Абовяна-Исаакяна: будет ли организовано обсуждение?
Руководитель парламентской фракции “Наследие” Степа Сафарян сегодня направил официальное письмо мэру Еревана Тарону Маркаряну с предложением организовать обсуждение по вопросу перехода на перекрестке улиц Абовяна-Исаакяна.
В письме С.Сафарян, в частности, отмечает, что шесть граждан, арендующих территории в подземном переходе, а также их представители возражают против демонтажа их павильонов, сообщая о том, что обратились в суд с исками, в которых оспоривают законность решений предыдущих мэрв о частичном отчуждении территории посредством аукциона и частичной сдаче ее в аренду, а также указывают на нарушение своих прав. Рассмотрение одного иска должно состояться сегодня, другого – 15 марта.
Степан Сафарян предложил провести обсуждение у мэра с целью ознакомления с позициями сторон, призвав в то же время воздержаться от каких-либо действий принудительного характера. Предложение, по словам депутата, было принято всеми сторонами.
“Обращаюсь к Вам с просьбой организовать в мэрии Еревана обсуждение по вопросу перехода на перекрестке улиц Абовяна-Исаакяна. В обсуждении будут участвовать руководитель фракции “Наследие” Национального Собрания РА Степа Сафарян, депутат Армен Мартиросян, представители 6-ти владельцев павильонов”,- говорится в письме С.Сафаряна.