Նիկոլ Փաշինյան. «Հակաճգնաժամային միջոցառումների կարևոր բաղադրիչ պետք է լինի մարդկանց հեռանկարներ ցույց տալը»
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը՝ կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման հակաճգնաժամային միջոցառումների վերաբերյալ:
Վարչապետին զեկուցվել է արդեն իսկ հաստատված սոցիալական ծրագրերի իրականացման ընթացքի մասին. 7-րդ միջոցառման շրջանակում այսօրվանից արդեն սկսվել է նախատեսված ֆինանսական աջակցության տրամադրումը, 8-րդ միջոցառման շահառուների ցուցակները վերջնական ճշգրտման փուլում են, 9-րդ և 10-րդ միջոցառումների կիրառման կարգերը մշակման փուլում են, և արագ շրջանառումից ու հաստատումից հետո հաջորդ շաբաթվանից այս ծրագրերը ևս կսկսեն գործել: Նշվել է, որ տնտեսական օժանդակության միջոցառումները ևս ակտիվ ընթացքի մեջ են, և տնտեսվարողների կողմից ներկայացված հայտերի քանակը վկայում է ծրագրերի դրական դինամիկայի մասին:
Այնուհետև անդրադարձ է եղել ներդրումային քաղաքականության խթանման նպատակով մշակված միջոցառումների նախագծերին: Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են պետություն-մասնավոր գործընկերությամբ ներդրումային ծրագրերի իրականացման մեխանիզմներին, երաշխիքային և ռիսկայնության գնահատման գործիքներին, կապիտալի շուկաների զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցերը և այդ առնչությամբ ներկայացված գաղափարները:
Վարչապետը նշել է, որ ներկա իրավիճակում ներդրումային քաղաքականության խթանման միջոցառումները պետք է դիտարկել երկարաժամկետ արդյունք ապահովելու կտրվածքով: «Այդ ծրագրերը պետք է միտված լինեն ոչ միայն ներդրողին խրախուսելուն, այլև տնտեսական աճին, ենթակառուցվածքների զարգացմանը, բիզնես մտածողության փոփոխությանը: Հակաճգնաժամային միջոցառումների կարևոր բաղադրիչ պետք է լինի մարդկանց հեռանկարներ ցույց տալը, ներկայացնելը, թե ինչ հնարավորություններ կարող են ստեղծվել», - նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է լրամշակել նախագիծը՝ հաշվի առնելով հնչած առաջարկները և ներկայացնել քննարկման:
Խորհրդակցությանը քննարկման առարկա են դարձել նաև պետական գույքի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը միտված գաղափարները:

Важным компонентом антикризисных мероприятий должно быть представление людям перспектив: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось очередное обсуждение антикризисных мероприятий по нейтрализации последствий коронавируса.
Премьер-министру доложили о ходе реализации уже утвержденных социальных программ։ в рамках 7-го мероприятия с сегодняшнего дня уже началось предоставление предусмотренного финансового содействия, списки бенефициаров 8-го мероприятия находятся на стадии окончательного уточнения, порядки применения 9-го и 10-го мероприятий находятся на стадии разработки, и после быстрой циркуляции и утверждения со следующей недели эти программы также начнут действовать. Было отмечено, что мероприятия по экономической помощи также находятся в активном процессе, и количество заявок, представленных хозяйствующими субъектами, свидетельствует о положительной динамике программ.
Затем были затронуты проекты мероприятий, разработанных с целью стимулирования инвестиционной политики. В ходе обмена мнениями были обсуждены механизмы реализации инвестиционных программ по принципу сотрудничества между государством и частным сектором, инструменты оценки рисков и гарантий, перспективы развития рынков капитала и представленные в этой связи идеи.
Премьер-министр отметил, что в нынешней ситуации мероприятия по стимулированию инвестиционной политики следует рассматривать в плане обеспечения долгосрочного результата. “Эти программы должны быть направлены не только на поощрение инвестора, но и на экономический рост, развитие инфраструктур, изменение бизнес-мышления. Важным компонентом антикризисных мероприятий должно быть представление людям перспектив, представление того, какие возможности могут быть созданы”, - заметил Никол Пашин ян. Глава правительства поручил доработать проект с учетом прозвучавших предложений и представить его на обсуждение.
В ходе совещания были также обсуждены идеи, направленные на повышение эффективности управления государственным имуществом.