Քննարկվել է մի քանի ոլորտներում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը
Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են պետական կառավարման համակարգում, առողջապահության և աշխատանքի ու սոցիալական ոլորտներում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետ աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Մասնավորապես, զեկուցվել է, որ 2016 թվականից ընթացքի մեջ գտնվող Պետական հատվածի արդիականացման 3-րդ վարկային ծրագրի նպատակն է էլեկտրոնային կառավարման համակարգի, ինչպես նաև թվայնացման գործիքների ներդրումը պետական կառավարման ոլորտում, ինչը կնպաստի վերջինիս արդյունավետության բարձրացմանը: Ծրագիրը նախատեսվում է ավարտել 2022 թվականին: 21 մլն դոլար վարկային միջոցից տեղաբաշխվել է 11 մլն դոլարը, իսկ ընթացիկ տարում նախատեսվում է իրականացնել 8,3 մլն դոլարի ծրագիր:
Առողջապահության ոլորտում «Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման ծրագրով» իրականացվում են բժշկական կենտրոնների կառուցման, տեխնիկական միջոցների համալրման, պոլիկլինիկաներում սքրինինգային հետազոտությունների իրականացաման միջոցառումներ: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է առաջիկայում ամփոփել Մարտունու բժշկական կենտրոնի կառուցման մրցույթը, որից հետո շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի ոլորտում գործող վարկային ծրագրի շրջանակում հանրապետությունում կառուցվում են ինտեգրված կենտրոններ:
Արդեն իսկ կառուցվել է նման 27 կենտրոն, 11-ի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Եվս 25 կենտրոն կկառուցվի մինչ 2023 թվականը:
Ն․ Փաշինյանը կարևորել է վարկային ծրագրերի արդյունավետ և ժամանակին իրականացումը ու տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

Обсужден процесс реализации кредитных программ в нескольких сферах
В ходе совещания под председательством премьер-министра Никола Пашиняна был обсужден процесс реализации кредитных программ в системе государственного управления, здравоохранения и социальной сфере.
В частности, было доложено, что цель 3-й кредитной программы по модернизации государственного сектора, находящейся в процессе реализации с 2016 года, - внедрение системы электронного управления, а также инструментов оцифровки в сфере государственного управления, что будет способствовать повышению эффективности последнего. Программу планируется завершить в 2022 году. Из кредита в 21 млн долларов распределено 11 млн долларов, а в текущем году планируется реализовать программу на 8,3 млн долларов.
В рамках Программы профилактики и контроля заболеваний в сфере здравоохранения осуществляются мероприятия по строительству медицинских центров, пополнению технических средств, проведению скрининговых исследований в поликлиниках. В рамках программы планируется в ближайшее время подвести итоги конкурса на строительство медицинского центра Мартуни, после чего начнутся строительные работы.
В рамках реализуемой в сфере труда и социальных вопросов кредитной программы в республике строятся интегрированные центры. Уже построено 27 подобных центров, работы по строительству 11 центров находятся в процессе. Еще 25 центров будут построены до 2023 года.
Премьер-министр отметил важность эффективной реализации кредитных программ и дал конкретные поручения.