Սոցիալական աջակցության շահառուների շրջանակը կընդլայնվի
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվում են ամենօրյա ռեժիմով քննարկումները՝ կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման ուղղությամբ անելիքների վերաբերյալ։ Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Այսօր կայացել է հերթական խորհրդակցությունը, որի ընթացքում ամփոփվել են կառավարության հաստատած միջոցառումների ամենօրյա մոնիթորինգի միջանկյալ արդյունքները։ Զեկուցվել է տնտեսական և սոցիալական օժանդակության ծրագրերի ընթացքի մասին, ներկայացվել են որոշ միջոցառումների բարելավման առաջարկներ։ Այս համատեքստում Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանն անդրադարձել է 3-րդ միջոցառմանը և նշել, որ ներկայացվող հայտերի մի մասը չի բավարարվում, քանի որ դրանք չեն համապատասխանում հաստատված չափորոշիչներին՝ կան ոլորտային, նաև շրջանառության անհամապատասխանություն, հարկային պարտավորությունների ժամկետանց կատարում, հաճախակի տեխնիկական խնդիրներ: Հաշվի առնելով նմանատիպ դիմումների թիվը՝ խորհրդակցությանը քննարկման առարկա է դարձնել միջոցառման որոշ չափորոշիչների փոփոխության հարցը:
Վարչապետը նշել է, որ քանի որ կորոնավիրուսային վարակի տարածմամբ պայմանավորված՝ նախատեսվում է Հայաստանի Հանրապետությունում երկարաձգել արտակարգ դրության ռեժիմը, և կառավարությունը նպատակ ունի աջակցել բիզնեսի՝ հնարավորինս լայն շրջանակի, պետք է անհրաժեշտության դեպքում՝ ընդառաջել գործարար համայնքին, ընդլայնել աջակցության գործիքակազմը։ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շահագրգիռ գերատեսչություններին՝ համատեղ աշխատել և ներկայացնել համապատասխան փոփոխությունների նախագիծ։
Հաջորդիվ ներկայացվել են սոցիալական օժանդակության շրջանակի ընդլայնման նպատակով մշակված միջոցառումների առաջարկները։ Քննարկումը ծավալվել է նոր թիրախային խմբերի ներգրավման, ռեսուրսների հասցեականության ապահովման, աջակցության նոր ուղղությունների շուրջ:
Ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը՝ վարչապետը հանձնարարել է վերջնական տեսքի բերել միջոցառումների նախագծերը և դրանց կիրառման կարգերը ՝ հաշվի առնելով հնչած առաջարկները:

Будут расширены рамки бенефициаров социальной помощи
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве продолжаются ежедневные обсуждения дальнейших шагов по ликвидации последствий коронавируса.
Сегодня состоялось очередное совещание, в ходе которого были подведены промежуточные итоги ежедневного мониторинга утвержденных правительством мероприятий. Было доложено о ходе реализации программ экономической и социальной помощи, были представлены предложения по улучшению некоторых мероприятий. В этом контексте министр экономики Тигран Хачатрян коснулся 3-го мероприятия и отметил, что часть представляемых заявок не удовлетворяется, поскольку они не соответствуют утвержденным критериям: есть отраслевые несоответствия, а также несоответствия в плане объемов оборота, просроченные налоговые обязательства, частые технические проблемы. С учетом количества подобных заявок на совещании был обсужден вопрос изменения некоторых критериев мероприятия.
Премьер-министр отметил, что поскольку в связи с распространением коронавирусной инфекции в Армении планируется продлить режим чрезвычайного положения, и правительство имеет целью содействовать как можно более широкому кругу предпринимателей, в случае необходимости необходимо пойти навстречу предпринимательскому сообществу, расширить инструментарий оказываемой помощи. Никол Пашинян поручил заинтересованным ведомствам совместно работать и представить проект соответствующих изменений.
Затем были представлены предложения мероприятий, разработанных с целью расширения рамок социальной помощи. Были обсуждены вопросы привлечения новых целевых групп, обеспечения адресности ресурсов, новых направлений поддержки.
Подводя итоги обмена мнениями, премьер-министр поручил привести в окончательный вид проекты мероприятий и порядок их применения с учетом озвученных предложений.