Քոչարյանը նահանջում է
Եթե նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն անցնում է ինքնապաշտպանության, նշանակում է սպառված է համարում հարձակման բոլոր հնարավորությունները: Իսկ սա էլ իր հերթին նշանակում է, որ նրա ազդեցությունը քաղաքական գործընթացների եւ հատկապես իշխանության կայացրած որոշումների վրա հասել է նվազագույնի:
Քոչարյանին ուղղված առաջին հարվածը հասցվեց 2011 թ. փետրվարի 17-ին, երբ ստորագրվեց կոալիցիոն հուշագիրը, որով նախկին նախագահի քաղաքական հենարանը հանդիսացող «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն ընդունեց իր կապիտուլյացիան եւ համակերպվեց գործող նախագահին պարտադիր սատարելու` իրեն վերապահված դերի հետ:
Սակայն ամենաուժեղ հարվածը Քոչարյանին հասցվեց այս տարվա ապրիլի 20-ին, երբ դատաիրավական բարեփոխումների վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանը իրավապահ մարմիններին հանձնարարեց մանրակրկիտ կերպով եւ հանգամանորեն անդրադառնալ մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտմանը, որից հետո գործի քննությունը, կարելի է ասել, սկսվեց նորից: Սա քաղաքական չափազանց հետաքրքրական որոշում էր, որը միաժամանակ երկու թիրախի էր հարվածում. առաջին հերթին` այդպիսով Սերժ Սարգսյանը ցույց տվեց, որ ունի բավարար քաղաքական կամք եւ պատրաստ է կատարելու արմատական ընդդիմության երեք առանցքային պահանջներից թերեւս ամենակարեւորը: Բայց թաքնված թիրախը երկրորդ նախագահն էր:
Հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացի տապալումից, ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը փակուղի մտնելուց հետո Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ արտաքին ճնշումները ոչ միայն մեծացան, այլեւ որակապես այլ դրսեւորումներ ունեցան: Եթե անցած երեք տարիների ընթացքում միջազգային կառույցները, գերտերությունները սահմանափակվում էին միայն սպառնալիքներ հնչեցնելով, ապա ներկայումս անցել են դրանց գործադրմանը: Դադարեցվեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրով ֆինանսավորումը, ԱՄՆ դեսպանը բացահայտ կերպով սկսեց երկրում հեղափոխական տրամադրություններ հասունացնել, ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողները, Մարդու իրավունքների հանձնակատարը ավելի կոշտացրին իրենց գնահատականները Հայաստանում տիրող իրավիճակի մասին, մարդու իրավունքների, կոռուպցիայի մեծ չափերի մասին չափազանց կոշտ որակումներով զեկույցներ հրապարակվեցին: Դրան գումարած` երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական, հոգեբանական լրջագույն ճգնաժամային իրադրությունը: Այս ամենը Սերժ Սարգսյանին այլ ելք չէին թողնում, քան ընդառաջ գնալ արմատական ընդդիմության պահանջներին եւ նրանց հետ երկխոսության կամ գոնե քաղաքակիրթ գործարքի եզրեր որոնել, այսինքն` գոնե ներսում չեզոքացնել հնարավոր բունտի կամ ընդվզման հնարավորությունները: Եվ քանի որ հասարակական պահանջները գեներացնողը, քաղաքականացնողը հենց ՀԱԿ-ն էր, նախագահը ստիպված էր առաջնահերթորեն անդրադառնալ վերջինիս ներկայացրած երեք պահանջներին, մանավանդ որ դրանք հնարավորություն էին տալիս օրակարգից հանել շատ ավելի կարեւոր ու հրատապ, հանրության լայն շերտերի կենսական հետաքրքրություններին առնչվող խնդիրները:
Սակայն նա չէր կարող լայն թափով ձեռնարկել այս գործընթացը` անտեսելով այն հանգամանքը, որ դա անպայմանորեն հարվածելու է նախկին նախագահի` Ռոբերտ Քոչարյանի շահերին:
«Մարտի 1-ի» գործի վերանայման հանձնարարականը փաստացի լուծեց այդ շահերը եւ դրանով թելադրված` Քոչարյանի հնարավոր բացասական արձագանքը շրջափակելու խնդիրը: Եվ հիմա Քոչարյանը հայտնվել է յուրատեսակ աքցանի մեջ. իրեն իրավական պատասխանատվության ենթարկելու խնդիր դնող ընդդիմության հետ երկխոսությանն ուղղված նախաձեռնություններին ընդդիմանալու ցանկացած փորձի դեպքում «Մարտի 1-ի» գործը կարող է ամբողջությամբ շրջվել նրա դեմ: Մյուս կողմից` ԲՀԿ-ի քաղաքականապես լիկվիդացումը նրան զրկել է ներքին դիմադրություն առաջացնելու հնարավորությունից, եւ փաստացի այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ նա իսկապես հայտնվել է խաղից դուրս վիճակում ու ստիպված է կողքից հետեւել գործընթացներին:
Ահա այս իրողություններից դրդված` Քոչարյանն անցել է խորը ինքնապաշտպանության: Նրա մոտ սկսել է գործել մեղադրյալի այն ենթագիտակցական ռեակցիան, երբ զգալով, որ իրավիճակը փրկելու որեւէ տարբերակ չունի, սպառնում է իր հետ «տանել» նաեւ նախկին գործընկերներին: «Մեդիամաքս» լրատվական գործակալությանը տված Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցը հենց այս ենթատեքստն ու նպատակն ունի: Նա հիշեցնում է, որ ինքը պատասխանատվություն է կրում ոչ թե 2008-ի մարտի 1-ին Երեւանի կենտրոնում տեղի ունեցած բախումների ու արձանագրված 10 զոհերից առնվազն 4-ի սպանության համար, այլ միայնումիայն արտակարգ դրություն հայտարարելու: Եվ դա էլ` այն ժամանակվա ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի եւ, որ ավելի հատկանշական է, վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հետ միասին, որովհետեւ նրանց հետ խորհրդակցելուց հետո է կայացրել արտակարգ դրություն մտցնելու մասին որոշումը: Արդարացման է նման նաեւ նրա այն պնդումը, թե հրազենից կրակ արձակելու հրաման որեւէ մեկը չի տվել, ինչով փորձում է պատասխանել իրեն ուղղված այն մեղադրանքներին, թե առնվազն առանց նախագահի իմացության նման բան տեղի ունենալ չէր կարող:
Քոչարյանը փաստացի այդ հարցազրույցով փոխզիջումային լուծում է առաջարկում. ինքն այլեւս համակերպվում է «երիտաարդ թոշակառուի» ներկայիս կարգավիճակի հետ` հետագայում իշխանության գալու կամ գործող իշխանությունը ներսից քանդելու որեւէ հավակնություն չդրսեւորելով, չի ընդդիմանում իշխանություն-ՀԱԿ «երկխոսությանը», որի փոխարեն ընդամենը ակնկալում է իրեն քավության նոխազ չդարձնել: Քոչարյանը շատ լավ հասկանում է, որ ՀԱԿ-ի հիմնական խնդիրը հենց նրա նկատմամբ իրավական եւ քաղաքական հաշվեհարդար տեսնելն է, բայց վստահություն չունի, որ Սերժ Սարգսյանը կկարողանա պաշտպանել իր շահերը կամ առնվազն թույլ չտալ մոտենալու այս սահմանագծին: Պատահական չէ, որ նա այս հարցազրույցը տվեց ոչ թե «Մարտի 1-ի» գործը վերսկսելու հանձնարարականը տալուց անմիջապես հետո, այլ երբ մի կողմից ՀԱԿ-ն աստիճանաբար սկսեց բարձրացնել Սերժ Սարգսյանի` քոչարյանական «ժառանգությունից» ձերբազատվելու պահանջը, իսկ մյուս կողմից` դատարանը նոր ընթացք տվեց «Ժամանակ» թերթի դեմ Քոչարյանների ընտանիքի հայցի հիման վրա հանգուցալուծման հասնող դատավարությանը, նախագահականից հանվեցին Քոչարյանի պաշտոնավարման տարիներին տեղադրված երկու արձանները, իսկ մամուլում հանկարծ տեղեկություններ տարածվեցին «Սպայկա» ընկերության տնօրենի դեմ քրեական գործ հարուցելու մասին: Մի ընկերություն, որտեղ, ըստ որոշ տեղեկությունների, մասնաբաժին ունի նաեւ Քոչարյանների ընտանիքը: Այսինքն` նա խոսեց միայն այն ժամանակ, երբ իրեն մտահոգող շատ որոշակի ազդանշաններ ստացավ:
Կընդունե՞ն, արդյոք, Սերժ Սարգսյանն ու հատկապես Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը Քոչարյանի այս անուղղակի առաջարկը, պարզ կլինի առաջիկայում: Սակայն, պետք է նշել, որ Քոչարյանի առաջարկությունը բավականին գայթակղիչ է. ըստ էության, նա խոսում է այն մասին, որ պետք է բավարարվել ընդամենը կրակողներին եւ նրանց անմիջական հրամաններ տվողներին բացահայտելով, մանավանդ որ միջազգային կառույցներն էլ հասկացնում են, որ անգամ այդքանը բավարար կհամարեն: Գործող նախագահի համար սա միանգամայն ընդունելի տարբերակ է: Չի կարելի բացառել, որ նա «Մարտի 1-ի» գործի վերանայման հրահանգ տվել է հենց այդպիսի արդյունքներ ակնկալելով: Ինչ-որ իմաստով այն կբավարարի նաեւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, եթե նրան հստակ երաշխիքներ տրվեն, որ Քոչարյանի վերադարձը բացառվելու է առհավետ, եւ եթե արտահերթ ընտությունների կամ ոչ ստանդարտ լուծումների հետ կապված` իշխանության հետ որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու հնարավորություններ լինեն: Բայց շատ հնարավոր է, որ սա ընդամենը ժամանակավոր նահանջ է: Քոչարյանը, ինչպես պնդում են նաեւ ՀԱԿ-ում, նահանջող տեսակից չէ:

Если экс-президент РА Роберт Кочарян переходит в самооборону, значит все возможности для нападения он считает исчерпанными. А это, в свою очередь, означает, что его влияние на политические процессы и особенно на принимаемые властью решения достигло минимума.
Первый удар Кочаряну был нанесен 17 февраля 2011 г., когда был подписан коалиционный меморандум, которым партия “Процветающая Армения”, являющаяся политической опорой бывшего президента, признала свою капитуляцию и смирилась с отведенной ей функцией обязательной поддержки действующего президента.
Однако самый ощутимый удар был нанесен Кочаряну 20 апреля этого года, когда во время совещания по судебно-правовым реформам президент Серж Саргсян поручил правоохранительным органам вернуться к тщательному и обстоятельному изучению событий 1 марта 2008 г., после чего расследование дела, можно сказать, возобновилось. Это было чрезвычайно любопытное политическое решение, позволявшее поразить две мишени. Серж Саргсян в первую очередь показал, что может проявить достаточную политическую волю и готовность выполнить, пожалуй, самое важное из трех ключевых требований радикальной оппозиции. Однако скрытой мишенью был второй президент.
После провала процесса армяно-турецкого примирения и заведения в тупик процесса карабахского урегулирования, внешнее давление на власти Армении не только усилилось, но и получило качественно новые проявления. Если за прошедшие три года международные структуры и сверхдержавы ограничивались только озвучиванием угроз, то теперь они приступили к их реализации. Было прекращено финансирование по программе “Вызовы тысячелетия”, посол США в Армении начала открыто способствовать формированию в стране революционных настроений, содокладчики по вопросу Армении и Комиссар по правам человека ПАСЕ ужесточили свои оценки царящей в Армении ситуации, были опубликованы доклады с крайне жесткими формулировками о правах человека и высоком уровне коррупции. Прибавьте к этому существующий в стране серьезнейший социально-экономический и психологический кризис. Все это не оставило Сержу Саргсяну иного выхода, как пойти навстречу требованиям радикальной оппозиции и найти грани для диалога или заключения с ней цивилизованной сделки, то есть хотя бы нейтрализовать возможный бунт или протест внутри страны. И поскольку общественные требования генерирует и политизирует именно Армянский национальный конгресс, то президент вынужден был в первоочередном порядке коснуться выдвинутых АНК трех требований, тем более, что они давали возможность снять с повестки гораздо более важные и актуальные проблемы, представляющие жизненный интерес для широких слоев общества. Однако Серж Саргсян не мог иниицировать этот процесс с большим размахом, не учитывая того обстоятельства, что это может ударить по интересам экс-президента Роберта Кочаряна.
Распоряжение о пересмотре дела “1 марта” фактически решило вопрос блокирования интересов Кочаряна и продиктованную этим его возможную негативную реакцию. В результате Кочарян оказался в своеобразных тисках: при любой попытке воспротивиться инициативам по установлению диалога с оппозицией, требующей привлечения его к правовой ответственности, дело “1 марта” может полностью обернуться против него. С другой стороны, политическая ликвидация партии “Процветающая Армения” лишила экс-президента возможности оказывать внутреннее сопротивление. И сегодня фактически сложилась ситуация, когда он действительно оказался в положении вне игры и вынужден следить за процессами со стороны.
Именно под давлением этих реалий Кочарян перешел к глубокой самообороне. У него начала проявляться подсознательная реакция обвиняемого, который, чувствуя, что не имеет возможностей спасти ситуацию, угрожает повести с собой “ко дну” и бывших партнеров. Именно этот подтекст и эту цель преследует интервью Роберта Кочаряна агентству “Медиамакс”. Экс-президент напоминает о том, что несет ответственность не за столкновения и убийство по меньшей мере четырех из десяти человек, совершенные 1 марта 2008 г. в центре Еревана, а только за объявление чрезвычайного положения, причем вместе с тогдашним спикером парламента Тиграном Торосяном и, что более примечательно, тогде еще премьер-министром Сержем Саргсяном, поскольку решение о введение ЧП он принял после совещания с ними. На оправдание похоже и утверждение Кочаряна о том, что никто не отдавал приказ стрелять из огнестрельного оружия. Тем самым он пытается ответить на адресуемые ему обвинения в том, без ведома президента ничего подобного произойти не могло.
Этим интервью Кочарян фактически предлагает компромиссное решение: он мирится со своим нынешним статусом “молодого пенсионера”, не проявляет никаких претензий на приход к власти в дальнейшем или развал действующей власти изнутри, не противится “диалогу” власти-АНК, а взамен ожидает только одного – чтобы его не сделали козлом отпущения. Кочарян хорошо понимает, что основная задача АНК состоит в правовой и политической расправе с ним, но не уверен, что Серж Саргсян сможет защитить его интересы или хотя бы не позволить приблизиться к этой черте.
Неслучайно, это интервью Роберт Кочарян дал не сразу после поручения о возобновлении дела “1 марта”, а тогда, когда, с одной стороны, АНК начал постепенно выдвигать требование о том, чтобы Серж Саргсян дистанцировался от кочаряновского “наследия”, а с другой – суд дал новый ход находившемуся уже на завершающей стадии судебному процессу по иску семьи Кочарянов против газеты “Жаманак”, в резиденции президента были демонтированы установленные в период правления Кочаряна две скульптуры, а в прессе вдруг появились сведения о возбуждении уголовного дела против директора компании “Спайка”, в которой, согласно некоторым данным, свою долю имеет также семья Кочарянов. То есть экс-президент заговорил только тогда, когда получил тревожные для себя сигналы.
Примут ли Серж Саргсян и особенно Левон Тер-Петросян это косвенное предложение Кочаряна, станет ясно в ближайшее время. Однако следует отметить, что предложение Кочаряна довольно соблазнительно. Он, по сути, предлагает удовлетвориться лишь выявлением тех, кто стрелял и непосредственно отдавал приказы, тем более, что и международные структуры дают понять, что этого будет достаточно. Для действующего президента это довольно приемлемый вариант. Нельзя исключать, что распоряжение о пересмотре дела “1 марта” он отдал, ожидая именно таких результатов. В каком-то смысле это устроит и Левона Тер-Петросяна, если ему будут даны четкие гарантии того, что возвращение Кочаряна полностью исключено, и если появятся возможности достичь определенных договоренностей с властями, связанных с внеочередными выборами или нестандартными решениями. Но вполне возможно, что это всего лишь временное отступление. Кочарян, как утверждают также в АНК, не из тех, кто отступает.