Տնկարանային տնտեսությունների կարողությունների ընդլայնման կարևորությունը անտառածածկը մինչև 2050թ. -ը կրկնապատկելու Հայաստանի հանձնառության համար
«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնի համատեղ ջանքերով հոկտեմբերին անցկացված «Գագաթնաժողով հանուն անտառների. գլոբալ ջանքերը և Հայաստանը» խորագրով անդրանիկ համաժողովի ընթացքում քննարկված հիմնական թեման վերաբերում էր մինչև 2050 թվականը երկրի անտառածածկի կրկնապատկման հանձնառությանը: Ավելի վաղ, հավակնոտ այս նախաձեռնության մասին հայտարարվել էր կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ փարիզյան համաձայնագրի շրջանակում:
Համաժողովի ընթացքում հնչեցին տարբեր կարծիքներ և տեսակետներ այն մասին, թե որքան տարածքներ և տնկիներ անհրաժեշտ կլինեն Հայաստանի անտառածածկը 20 տոկոսի հասցնելու համար: Ըստ մոտավոր հաշվարկների՝ առաջիկա 30 տարվա ընթացքում ծրագրի իրականացման համար կպահանջվի ավելի քան 500 միլիոն տնկի, այդ թվում՝ նաև այն անտառների ռեսուրսները, որոնք վերականգնվում են բնական վերաճի միջոցով: Այդքան մեծ թվով ծառերի պահանջարկը և տնկարանային տնտեսությունների կարողությունների առկայության հիմնահարցը համաժողովի արդիական թեմաներից էին, ուստի նիստերից մեկը կրում էր «Տնկարանային տնտեսություններ և առևտրային նպատակով անտառտնտեսություններ. Հայաստանի հնարավորությունները» խորագիրը:
ՀՀ Անտառային կոմիտեի ղեկավարի խորհրդական. Ռուբեն Պետրոսյանը նշեց, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ն իր տրամադրության տակ ունի մեկ ջերմոց և երեք տնկարան, որոնք միասին արտադրում են 800000-ից մինչև մեկ միլիոն տնկի: Ընդհանուր առմամբ գագաթնաժողովի ընթացքում մասնակիցների միջև հարցուպատասխանների ձևաչափով քննարկումների արդյունքում պարզ դարձավ, որ Հայաստանն իր նպատակների իրագործման համար ներկայումս չունի անտառտնտեսությունների կարողությունների բավարար մակարդակ, և որ գործընկերային հարաբերությունները շատ կարևոր են անտառվերականգնման աշխատանքներում:
ՀԱԱՀ-ի դասախոս Հասմիկ Խուրշուդյանը շեշտեց ծառերի երկարատև կենսունակության ապահովման համար որակյալ տնկանյութի, ինչպես նաև համապատասխան ծառատեսակների առկայության կարևորությունը՝ խուսափելու համար միակազմ անտառներից, որոնք չունեն առողջ էկոհամակարգեր ստեղծելու համար անհրաժեշտ դիմացկունությունն ու կենսաբազմազանությունը: Նա նաև ավելացրեց, որ տնկումներ կատարելիս պարտադիր է հաշվի առնել տվյալ կլիմայական գոտու՝ մասնավորապես բարձր լեռնային գոտիների առանձնահատկությունները՝ միաժամանակ ընդգծելով Հայաստանի բնակլիմայական պայմաններին հարմարեցված ծառատեսակների ձեռքբերման կարևորությունը: Բանախոսներից մեկ ուրիշը՝ գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածու Սամվել Թամոյանը նշեց, որ տվյալ տեղանքի բնակլիմայական պայմաններին հարմարեցված տնկիներ ապահովելու համար ավելի նպատակահարմար են փոքր և իրարից հեռու գտնվող տնկարանների ռեսուրսների կիրառումը:
«Էյ Թի Փի»-ի ծրագրերի համակարգող Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց Հիմնադրամի 25-ամյա գործունեության ընթացքում կատարած աշխատանքներից մի քանի օրինակներ: Անդրադառնալով տնկարանների կարողությունների հիմնահարցին՝ պարոն Հարությունյանը նշեց, որ «Էյ Թի Փի»-ն Հայաստանում հիմնել է 4 ջերմոց և 4 տնկարան: Տնկարաններից երկուսը գտնվում են Երևանին կից մարզերում, իսկ մյուս երկուսը՝ Լոռու և Վայոց Ձորի մարզերում: Տարբեր կլիմայական գոտիներում տնկարանների ստեղծումը պայմանավորված է հիմնականում ծառերի բարձր կպչողականության ապահովմաբ: Ներկայումս Հիմնադրամն իր տնկարաններում ունի բազմացման փուլում գտնվող շուրջ 4 միլիոն տնկի, որոնցից 1 միլիոնը կվերատնկվեն մոտ ապագայում: Նա նաև նշեց, որ «Էյ Թի Փի»-ն ունի ընդարձակվելու հավակնոտ ծրագրեր, հատկապես թաղարների մեջ աճեցվող տնկիների ջերմատնային արտադրության ուղղությամբ:
Այս քննարկմանը մասնակցած բանախոսների թվում էին Գիտությունների ազգային ակադեմիայի բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Անահիտ Ղուկասյանը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը:
Միլիոնավոր սոճու ծառեր ներկրելու վերաբերյալ բազմիցս հնչող հակասական կարծիքները պայմանավորված են երկրում ոչ բավարար քանակի տնկիներ ունենալու հետ: Ի պատասխան՝ «Էյ Թի Փի»-ն հունվարին թողարկեց տեղեկագիր, որում նշված էին այս խնդրին վերաբերող որոշ առաջարկություններ և խորհուրդներ: Մասնավորապես նրանում տեղ էին գտել ոչ բնիկ ծառատեսակների ներկրման և տնկման դեմ ուղղված հիմնավորված փաստարկներ, և փոխարենը խառն անտառներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը, որոնք հնարավորություն կընձեռեն ունենալ առողջ անտառներ, և տնկումներ իրականացնել ոչ միայն թաղարներում աճեցվող տնկիների միջոցով:
Ի թիվս տնկարանային տնտեսությունների կարողությունների ընդլայնմանը՝ քննարկումների ժամանակ նշվեց նաև ոլորտի մասնագետների վերապատրաստման հիմնահարցը: Այս առումով, «Էյ Թի Փի»-ի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի միջև ստորագրվել է գործընկերության նոր համաձայնագիր, որը հնարավորություն կընձեռի համատեղ ուժերով իրագործելի լուծումներ գտնել կարողությունների զարգացման խնդրի շուրջ: Համալսարանի ուսանողները «Էյ Թի Փի»-ի տնկարաններում և ջերմոցներում կանցկացնեն գործնական աշխատանքներ և դաշտային ուսումնասիրություններ: Ավելին, ՄԱԶԾ-ի աջակցությամբ ներկայումս իրականացում է փորձնական ծրագիր:
«Անտառագիտությանը նվիրված գագաթնաժողովի մասնակիցները միահամուռ համաձայնեցին, որ լրացուցիչ տնկարանների հիմնումը Հայաստանի անտառվերականգնման 30-ամյա ծրագրի հաջող իրականացման գրավականն է: Ակնհայտ է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի, «Էյ Թի Փի»-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի գործող տնկարանները չեն կարող արտադրել բավարար քանակությամբ տնկանյութ: Ուստի, համապատասխան մարմինները նախ և առաջ պետք է հստակ տեղեկություններ տրամադրեն առկա տնկման տարածքների չափերի և դրանց գտնվելու վայրի մասին, որպեսզի մենք տրամադրենք տվյալ տեղամասերի աճման պայմաններին հարմարեցված ծառատեսակներ»,- նշեց Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը:
«Ներկայումս Հայաստանը չունի ինչպես բավարար քանակությամբ որակյալ տնկիներ, այնպես էլ անհրաժեշտ տեսականի: Ավելին, Հայաստանն ունի սերմերի պահպանման ընդամենը մեկ փոքր գենային բանկ, ուստի, տարիներ անց, որոշ տեսակներ իսպառ կանհետանան: Հետևաբար, մենք պետք է ստեղծենք նոր գենային բանկ և փորձարարական լաբորատորիաներ, քանի որ որակյալ սերմերի առկայության դեպքում կստանանք նաև որակյալ ծառեր», - ավելացրեց տիկին Փափելյանը:
Լուսանկարում ցուցադրված է «Էյ Թի Փի»-ի տնկարաններից մեկում կիրառվող ոռոգման կաթիլային համակարգը (լուսանկարը՝ Անի Մելքոնյանի):

Expansion of Nursery Capacity is Crucial to Meet Armenia’s Goal to Double Its Forest Cover by 2050
A major topic of discussion at “Forest Summit: Global Action and Armenia” held in October and co-hosted by Armenia Tree Project and American University of Armenia Acopian Center for the Environment was Armenia’s goal to double its forest cover by 2050. This ambitious goal was announced as part of Armenia’s commitment to the Paris Agreement on Climate Change.
Various estimates were cited during the Forest Summit about the land area and number of seedlings needed to double the forest cover to 20 percent of Armenia’s territory. It is estimated that more than 500 million seedlings will be needed over the next 30 years, in addition to allowing some forested areas to recover through natural regeneration. With numbers so large, the availability of tree seedlings and nursery capacity is a topic of great interest, so one of the panels addressed “Nurseries and Commercial Forestry: Prospects in Armenia.”
Ruben Petrosyan, advisor to the Ministry of Environment’s Forest Committee, explained that Hayantar has one greenhouse and three nurseries under cultivation, which have a total of 800,000 to one million seedlings under cultivation. Overall it was acknowledged that the current nursery capacity is inadequate to achieve Armenia’s goals, and that partnerships will be critical to the success of the reforestation effort.
Hasmik Khurshudyan of the National Agrarian University emphasized the importance of seedling quality to ensure the highest long-term survival rates, and having an adequate variety of tree species available to avoid planting monoculture forests that lack the resilience and biodiversity needed for a healthy ecosystem. Not all seedlings are suitable for all regions, especially for high mountainous zones, so she highlighted the importance of finding new sources of seeds in Armenia’s native forests. Samvel Tamoyan, a PhD candidate at the National Agrarian University, recommended that nurseries should be small and decentralized, in order to provide seedlings that are adapted to local conditions.
Finally, ATP’s Operations Manager Arthur Harutyunyan shared insights from the organization’s work over the past 25 years. Regarding the issue of nursery capacity, Mr. Harutyunyan pointed out that ATP has established four greenhouses and four nurseries in Armenia. Two are located in Central Armenia, one is in the north in Lori, and the fourth is south in Vayots Dzor. The locations were chosen to be near the areas where the trees would be planted, to ensure the highest survival rates. ATP currently has four million seedlings under cultivation, of which one million will be planted in the near future. He also indicated that ATP has ambitious plans for expansion, especially with greenhouse production of seedlings planted in containers.
Other speakers in this panel were Anahit Ghukasyan, director of the Institute of Botany at the National Academy of Sciences, and Ruben Khachatryan, founder of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
The controversial idea to importing millions of pine seedlings has been under discussion in Armenia, since the number of available seedlings is insufficient. In response, ATP published a position paper in January with several recommendations. These included a strong argument against importing and planting non-native seedlings, a recommendation to plant mixed species forests in order to allow a more healthy forest to evolve, and alternative ways of reforesting that don’t solely rely upon container plantings.
In addition to expanding nursery capacity, training specialists was a major theme that came up in this panel. In response, ATP and the National Agrarian University announced a new partnership this year to address this capacity building issue. Students at the university will conduct internships and field research at ATP’s nurseries and greenhouses. A pilot program is being supported by UNDP Armenia.
“The Forest Summit panelists agreed that development of additional nurseries is key to the success of Armenia’s 30-year reforestation program,” noted Executive Director Jeanmarie Papelian. “The current nurseries operated by Hayantar, ATP, and FPWC can’t produce enough seedlings. However, Armenia must first determine how much land is available to plant and where it is located, so we know how many seedlings are needed and which varieties of trees are best suited for the local ecosystem.”
“At present, Armenia does not have a sufficient quantity of high quality seedlings, nor is an acceptable variety available,” added Ms. Papelian. “Armenia also has only one small seed bank, so in some years there are no seeds available for certain species. Therefore, we need a new national seed bank and seed testing laboratories, since healthier seeds will produce healthier trees.”
PHOTO CAPTION: Experts at the Forest Summit agreed that Armenia needs to expand its network of tree nurseries; this photo shows state-of-the-art drip irrigation being utilized at one of ATP’s village nurseries (Photo by Ani Melkonyan)