Քննարկվել է փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ կառավարման և զարգացման հայեցակարգը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» փակ բաժնետիրական ընկերության կառավարման և զարգացման հայեցակարգի շուրջ։ Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է ամփոփ վերլուծություն՝ «Հայփոստ» ՓԲԸ գործառույթների, մատուցվող՝ փոստային, ինչպես նաև հանրային և ֆինանսական ծառայությունների շրջանակի, դրանց ծավալների ու ցուցանիշների վերաբերյալ։ Նախարարն անդրադարձել է փոստային օպերատորի կառավարման մոդելին, առկա միջազգային փորձին, ներկայացրել այս նպատակով 2019 թ. նոյեմբերին վարչապետի որոշմամբ ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքները:
Թեմայի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն։ Քննարկման առարկա են դարձել «Հայփոստ» ՓԲԸ հետագա կառավարման մոդելին, մատուցվող ծառայությունների շրջանակին, անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների զարգացմանը, արդիականացմանը, թվային օրակարգի առաջմղմանը վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, հանձնարարել է առաջիկայում ներկայացնել «Հայփոստ» ՓԲԸ կառավարման մոդելի ընտրության կոնկրետ տարբերակներ՝ հաշվի առնելով քննարկված հարցերի շրջանակը և ներկայացված առաջարկները:

Обсуждена концепция управления и развития национального оператора почтовой связи - ЗАО “Айпост”
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого была обсуждена концепция управления и развития национального оператора почтовой связи - ЗАО “Айпост”.
Министр высокотехнологической промышленности Акоп Аршакян представил сводный анализ o функциях ЗАО “Айпост”, почтовых услугах, а также рамках государственных и финансовых услуг, их объемах и показателях. Министр коснулся модели управления почтового оператора, существующего международного опыта, представил результаты исследования межведомственной комиссии, созданной с этой целью решением премьер-министра в ноябре 2019 года.
Состоялся обмен мнениями по теме. Были обсуждены вопросы, связанные с моделью дальнейшего управления ЗАО “Айпост”, рамками предоставляемых услуг, развитием необходимой инфраструктуры, модернизацией, продвижением цифровой повестки дня.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр поручил в ближайшее время представить конкретные варианты выбора модели управления ЗАО “Айпост” с учетом обсужденных вопросов и представленных предложений.