Զոհրաբ Մնացականյան. «Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով, զիջումներ չեն եղել եւ չեն լինելու»
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ապրիլի 21-ին, Ա. Մ. Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության ֆոնդի ներկայացուցիչների հետ կայացած կլոր սեղան քննարկման ժամանակ, հայտնել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման տարբերակը, որը նախորդ տարի Մոսկվայում առաջարկվել էր Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ, ակտիվորեն քննարկվում է։ Վերջինս ենթադրում է հակամարտության փուլային կարգավորում։
Այսօր՝ ապրիլի 21-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է Լավրովի հայտարարությանը։
«Այս երկու տարիների ընթացքում մեր կառավարությունը, վարչապետ Փաշինյանը, մենք եղել ենք առավել քան թափանցիկ։ Մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները հայտնել ենք շատ պարզ ձևով։ Այդ մեկնաբանության մեջ եղել են հղումներ բազմաթիվ փաստաթղթերի։ Նման մոտեցումներ ի հայտ են եկել 2014, 2016 թվականին, և այդ մոտեցումներն ընդունելի չեն եղել հայկական կողմերի համար։ 2018-ից ի վեր քննարկումերը սահմանափակվել են առանձին տարրերի շուրջ՝ կողմերի մոտեցումների քննարկման, գնատահման վերաբերյալ: 2014 թվականին առաջարկված տարբերակն այսօր բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ»,- ասաց Մնացականյանը։
Մնացականյանը նշել է, որ հայկական երկու կողմերի համար էլ առաջնայինը բանակցային գործընթացում անվտանգության բաղադրիչն է։ «Որևէ հայկական կողմ չի կարող վերանայել դա՝ վտանգի տակ դնելով Արցախի բնակչության անվտանգությունը։ Որևէ կերպ անհնար է ենթադրել, որ հայկական կողմերից որևէ մեկը կարող է գնալ զիջումների, որոնք կարող են վտանգի տակ դնել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,- նշել է Մնացականյանը։
Զոհրաբ Մնացականյանը հիշեցրել է, որ տեղի ունեցող բանակցությունների հիմնական սկզբունքներից մեկը ինքնորոշման իրավունքն է, որը հայկական կողմերի համար առաջնայինն է տեղի ունեցող բանակցություններում։ «Դա մենք կոչել ենք անվտանգություն եւ ստատուս: Ինքնորոշման իրավունքի արտահայտումը նշանակում է ստատուսի հստակեցում՝ ազատ կամարտահայտության իրավունք առանց սահմանափակումների: Խաղաղ կարգավորումը հնարավոր է փոխզիջումների միջոցով, զիջումներ չեն եղել եւ չեն լինելու: Հայկական կողմերը չեն ստանձնելու որեւէ նման մոտեցում, որ ենթադրի անվտանգության, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար սպառնալիք ստեղծել, առավել եւս այն պայմաններում, որ այդ սպառնալիքը մնում է ռեալ եւ էքզիստենցիալ»:
Մնացականյանը նշել է. «Փոխզիջումները պետք է լինեն համաչափ, որի մեջ հայկական կողմերը տեսնում են անվտանգության եւ ստատուսի տարրերի լիարժեք արտահայտում: Սա եղել է հայկական կողմի մոտեցումը, մնացել է հայկական կողմի մոտեցումն այս երկու տարվա ընթացքում, մենք առավել քան հստակ խոսել ենք սրա մասին: Եթե որեւէ մեկը ենթադրում է, որ մենք բանակցությունների ժամանակ կարող ենք մի բան անել, մի այլ բան խոսել հասարակության հետ, խորապես սխավում է: Նման բան չի եղել եւ չի լինելու: Նման բան տրամաբանորեն չի կարող լինել, քանի որ Հայաստանի որեւէ ներկայացուցիչ չի կարող նման բան անել՝ անկախ ամեն ինչից»:
Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ գործընթացը չունի որևէ այլընտրանք, քան խաղաղ կարգավորումը։ Հայկական կողմերը վճռականորեն պաշտպանելու են իրենց ժողովրդին, իրենց անվտանգությունը։ Բացի դրանից, հայկական կողմերը հավատարիմ են մնալու այս սկզբունքին ու շարունակելու են պնդել այն։

Armenian FM Mnatsakanyan: Principle of Self-Determination is a Priority in Karabakh Talks
During an April 21 roundtable discussion with representatives of the Gorchakov Public Diplomacy Fund, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that a formula to settle the Nagorno Karabakh conflict, which was proposed at the meeting of the Foreign Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan in Moscow last year, is being actively discussed.
The formula envisages a step-by-step settlement of the conflict.
Today, during a press conference on April 21 in Yerevan, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan referred to Lavrov's statement.
"During these two years, our government, Prime Minister Pashinyan, we have been more than transparent. We have expressed our positions and approaches in a very clear way. There were references to many documents in that comment. Such approaches appeared in 2014 and 2016, and those approaches were not acceptable for the Armenian side. Since 2018, discussions have been limited to individual elements, referring to a discussion of the parties' approaches and evaluation. The version proposed in 2014 is not a document on the negotiating table today,” Mnatsakanyan said.
Mnatsakanyan noted that the security component in the negotiation process is a priority for the two Armenian sides.
"No Armenian side cannot reconsider it, thus endangering the security of the people of Artsakh. It is impossible to assume that any of the Armenian parties can make concessions that could endanger the security of the people of Artsakh,” Mnatsakanyan said.
Mnatsakanyan recalled that one of the main principles of the ongoing negotiations is the right to self-determination, which is a priority for the Armenian parties in the ongoing negotiations.
"We called it security and status. The expression of the right to self-determination means the clarification of the status - the right to free will without restrictions. Peaceful settlement is possible through compromises. There have been no concessions and there will be none. The Armenian sides will not take any approach that would imply a security threat to the people of Nagorno-Karabakh, especially given that this threat remains real and existential.”
Mnatsakanyan said that compromises must be proportionate and that they encompass the full expression of security and status elements.
“This has been the approach of the Armenian side during these past two years. We have spoken about this more than clearly. If anyone assumes that we can do something else during the negotiations, talk to the public about something else, they are quite wrong. There has never been and will never be such a thing. Such a thing is not logical, because no representative of Armenia can do such a thing,” Mnatsakanyan said.