Աննա Նաղդալյան. «2018թ.-ից ի վեր Հայաստանը չի վարում բանակցություններ, որոնք հիմնված կլինեն փուլային կարգավորման վրա»
ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել է ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» թերթի հարցին։ Ստորեւ՝ պարբերականի հարցն ու խոսնակի պատասխանը։
Վերջին օրերին տարբեր անդրադարձներ են կատարվել ԼՂ խաղաղ կարգավորման շուրջ, որոնցում նշվել է կարգավորման փուլային մոտեցման մասին։ Խնդրում ենք պարզաբանել՝ արդյո՞ք 2019թ. ապրիլի 15-ի հանդիպմանը քննարկվել են ինչ-որ փաստաթղթեր, որոնք ենթադրում են ղարաբաղյան կարգավորման փուլային տարբերակ: Դրա վերաբերյալ ի՞նչ դիրքորոշում է արտահայտել հայկական կողմը: Ո՞րն է Հայաստանի ներկայիս դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
2019թ. ապրիլի 15-ի հանդիպման արդյունքները ձևակերպվել են ՀՀ-ի, ՌԴ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ուրվագծում է բանակցությունների շրջանակը և չի ներառում որևէ հղում կամ նույնիսկ ակնարկ կարգավորման փուլային տարբերակի մասին:
Հայկական կողմերի համար ընդունելի չէ կարգավորման որևէ տարբերակ, որը չի նախատեսում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի առանց որևէ սահմանափակման իրականացումը և կարող է վտանգել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։
Հայաստանի համար ընդունելի չեն դեռևս մինչև 2018թ. ներկայացված և ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման փուլային տարբերակ ենթադրող առաջարկները: Ավելին, 2018թ.-ից ի վեր Հայաստանը չի վարում բանակցություններ, որոնք հիմնված կլինեն փուլային կարգավորման վրա:
Հայաստանն ունի հստակ տեսլական հավասարակշռված, փոխզիջումների և հավասարարժեք հանձնառությունների վրա հիմնված այն մոտեցումների վերաբերյալ, որոնք հնարավոր կդարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար և տևական կարգավորումը:

Armenian Foreign Ministry Spokesperson Anna Naghdalyan, responding to a query sent by the Russian Kommersant newspaper, stated that Armenia will never agree to a solution to the Karabakh conflict that does not guarantee the self-determination of the people of Artsakh.
Here’s the full question and response according to the Armenian Ministry of Foreign Affairs.
Q - In recent days, various references have been made to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, in which the phased approach to the settlement has been mentioned. Please clarify whether documents were discussed at the April 15, 2019 meeting which envisage a step-by-step version of the Karabakh settlement. What is the position of the Armenian side on this? What is Armenia's current position on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict?
A - Results of the April 15, 2019 meeting were outlined in a joint statement by the Foreign Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan and the OSCE Minsk Group Co-Chairs, which outlines the scope of the talks and does not include any reference or even a hint of a step-by-step version of the settlement.
It is not acceptable for the Armenian parties to implement a solution that does not envisage the implementation of Artsakh's right to self-determination without any restrictions and may endanger the security of the people of Artsakh.
Proposals for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, envisaging a step-by-step approach, made before 2018 are not acceptable. Moreover, since 2018, Armenia has not held talks based on a step-by-step settlement.
Armenia has a clear vision of balanced, compromise-based approaches that will enable a just and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.