Կառավարությունը կավելացնի ասպիրանտներին և դոկտորանտներին տրվող կրթաթոշակի չափը
Ասպիրանտներին և դոկտորանտներին տրվող կրթաթոշակի չափը կավելանա 35,000 դրամով։ Որոշումն ընդունվեց Կառավարության ապրիլի 23-ի նիստում։
Առաջարկվող փոփոխությունների արդյունքում հայագիտական ուղղվածությամբ մասնագիտությունների համար կրթաթոշակը կկազմի 65000 դրամ, բնագիտական և այլ մասնագիտությունների` 60000 դրամ, տնտեսագիտական և իրավաբանական մասնագիտությունների` 55000 դրամ, ինչպես նաև դոկտորանտներին` 65000 դրամ:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի սեպտեմբերի 1-ից։
Ըստ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի՝ որոշման նախագծի ընդունմամբ կրթաթոշակի բարձրացումը կնպաստի հետբուհական կրթական ծրագրում ընդգրկվածությանը, երիտասարդ մասնագետների հետազոտական, գիտական գործունեության ապահովմանը, ինչպես նաև՝ սոցիալական կարիքներից բխող կյանքի որակի բարելավմանը:
«Նախորդ տարի Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ են նախատեսվել նաև 2020-2022 թվականների միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում առկա ուսուցմամբ ասպիրանտների և դոկտորանտների կրթաթոշակները բարձրացնելու համար»,- նշեց նախարարը։
Ներկայիս կրթաթոշակի չափերը կազմում են հայագիտական ուղղվածությամբ մասնագիտություններով` 30,000 դրամ, բնագիտական և այլ մասնագիտություններով` 25,000 դրամ, տնտեսագիտական և իրավաբանական մասնագիտություններով` 20,000 դրամ, ինչպես նաև դոկտորանտներինը` 30,000 դրամ:

Повысятся стипендии аспирантов и докторантов
Размер стипендий аспирантов и докторантов увеличится на 35,000 драмов. Такое решение было принято на заседании правительства 23 апреля.
В результате предлагаемых изменений для специальностей арменоведческого направления стипендия составит 65000 вместо 30,000 драмов, для специальностей, связанных с естественными и другими науками, - 60000 драмов вместо 25,000 драмов, связанных с экономикой и юриспруденцией – 55,000 драмов вместо 20,000 драмов. Стипендия докторантов повысится с 30,000 до 65,000 драмов.
Решение вступит в силу с 1 сентября. По словам министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна, повышение стипендий будет способствовать вовлечению в поствузовские образовательные программы, обеспечению молодых специалистов иследовательской и научной деятельностью, а также улучшению их качества жизни.