Ադրբեջանական կողմը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է 180 անգամ․ իրադրությունն առաջնագծում
Ապրիլի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 180 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 3500 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, ապրիլի 21-ին` ժամը 13:07-ի սահմանում, ՊԲ հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների կողմից հարավային հատվածում խոցվել է Արցախի օդային սահմանը հատած, ադրբեջանական զինուժին պատկանող, ‹‹ORBITER›› տիպի անօդաչու թռչող սարքը:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկում Արցախի Հանրապետության օդային և ցամաքային սահմանների պաշտպանությունը վստահորեն իրականացնելու համար:

Сбит азербайджанский беспилотник “ORBITER”. Ситуация на передовой
В период с 19-го по 25 апреля на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня более 180 раз, произведя в направлении армянских позиций около 3500 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
Кроме вышеперечисленных нарушений, 21 апреля в 13:07 подразделения противовоздушной обороны Армии обороны сбили беспилотный летательный аппарат “ORBITER” вооруженных сил Азербайджана, который пересек воздушную границу Арцаха на южном участке.
Подразделения АО владеют оперативно-тактической ситуацией и предпринимают необходимые шаги по надежной обороне воздушных и сухопутных границ Республики Арцах.