Վարչապետ. «Պարետատունը սահմանելու է անվտանգության այն նվազագույն կանոնները, որոնց պայմաններում կգործեն տնտեսական բոլոր ընկերությունները»
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել կորոնավիրուսի հետևանքների չեզոքացման հակաճգնաժամային քաղաքականությանը վերաբերող հերթական խորհրդակցությունը։
Մինչ քննարկումն սկսելը վարչապետը նշել է.
«Կորոնավիրուսային ճգնաժամի մեկնարկից ի վեր, ինչպես աշխարհի շատ երկրներում, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորս կարծել ենք, որ մեզ կհաջողվի արագ, օպերատիվ միջոցներով հասնել կոնկրետ խնդիրների լուծման, որովհետև հույս ենք ունեցել, որ կորոնավիրուսը կարճաժամկետ և, համենայն դեպս, տեսանելի ապագայում լուծվող խնդիր է: Եկել է ժամանակը՝ խոստովանելու, որ մենք առնվազն առաջիկա մեկ տարին պիտի ապրենք կորոնավիրուսի ներկայության պայմաններում: Սա նշանակում է, որ մեր մարտավարական և կարճաժամկետ պատկերացումները պետք է փոխենք երկարաժամկետ և ռազմավարական պատկերացումներով:
Եկել է ժամանակը, որ մենք բարձրաձայն արձանագրենք, խոստովանենք և հանրությանն էլ ասենք, որ առնվազն առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում մենք ապրելու ենք կորոնավիրուսի հետ համատեղ: Առաջին գործողությունը այն է, որ պետք է ինքներս մեզ և մեր հանրությանը կարողանանք ադապտացնել կորոնավիրուսի պայմաններում ապրելուն, զարգանալուն և ժամանակը ռացիոնալ օգտագործելուն՝ իհարկե, հասկանալով, որ դա իր հետ բերելու է նաև որոշակի ռիսկեր համաճարակային առումով: Այս պայմաններում բնականոն կամ նոր հանգամանքներին համապատասխան բնականոն ապրելու և աշխատելու համար պետք է կարողանանք վարքագծային նոր կանոններ մշակել, վարքագծային նոր ռեֆլեքսներ ձեռք բերել՝ ամենօրյա կյանքում, տնտեսական գործունեության մեջ: Սա թերևս ամենակարևոր խնդիրն է: Մեր ռազմավարությունը, մարտավարությունը հետևյալն է, որ առաջիկայում՝ դեռ մինչև արտակարգ դրության ռեժիմի սահմանված ավարտը, մենք պետք է տնտեսական գործունեության, ըստ էության, բոլոր դաշտերը բացենք, բայց այդ ընթացքում նաև Առողջապահության նախարարությունը, Կառավարությունը, Պարետատունը պետք է սահմանեն անվտանգության այն նվազագույն կանոնները, որոնց պայմաններում պետք է գործեն տնտեսական բոլոր ընկերությունները, պետք է բացվեն տնտեսական գործունեության բոլոր ոլորտները: Սա հեշտ չի լինելու անել, որովհետև եթե այս պրոցեսը տեղի չունենա շատ բարձր ինքնագիտակցության և կարգապահության պայմաններում, դա կարող է բերել համաճարակային նոր բռնկումների: Մեր խնդիրը հետևյալն է՝ այնպես անել, որ համաճարակային նոր բռնկումները մեզ չստիպեն հետ գնալ խիստ սահմանափակումների դաշտ, որովհետև դա, նախ ավելի դժվար կլինի անել, և երկրորդը, կլինի ավելի սթրեսային և ցավոտ տնտեսության և հանրության համար:
Մեր քննարկումները պետք է քայլ-քայլ, մարտավարական, այսրոպեական խնդիրների լուծման տրամաբանությունից տեղափոխենք երկարաժամկետ և ռազմավարական խնդիրների տրամաբանություն, չնայած ի սկզբանե այդպես էլ պլանավորել էինք: Եթե ֆինանսական տերմինաբանությամբ ասենք, մենք որոշել ենք, որ 150 մլրդ դրամի հակաճգնաժամային փաթեթներ, միջոցառումներ պետք է իրականացնենք, որից 25 մլրդ դրամը՝ սոցիալական, 25 մլրդ դրամը՝ տնտեսական բնույթի օժանդակության համար, 80 մլրդ դրամը պետք է լինի մեր ռազմավարական ներդրումը տնտեսության վերափոխումների համար և ևս 20 մլրդ դրամ ռեզերվային գումար որևէ ուղղությամբ օգտագործելու համար»:
Խորհրդակցությանն անդրադարձ է եղել կորոնավիրուսի հետևանքների մեղմացմանն ուղղված սոցիալ-տնտեսական օժանդակության ծրագրերի ընթացքին, միջանկյալ արդյունքներին, օժանդակության ընդլայնման գործիքակազմին և շահառուների շրջանակին վերաբերող հարցերի։ Քննարկման առարկա են դարձել այս առնչությամբ ներկայացված մի շարք առաջարկներ և գաղափարներ։

Комендатура установит минимальные требования к правилам безопасности, при соблюдении которых будут действовать все хозяйствующие субъекты: премьер-министр
До начала обсуждения премьер-министр отметил:
“С момента начала коронавирусного кризиса, как во многих странах мира, так и в Республике Армения, мы все считали, что сможем быстро и оперативно решить конкретные проблемы, потому что надеялись, что коронавирус является краткосрочной и решаемой, по крайней мере, в обозримом будущем проблемой. Пришло время признать, что мы должны жить в присутствии коронавируса как минимум в течение предстоящего года. Это означает, что нам необходимо заменить наши тактические и краткосрочные представления на долгосрочные и стратегические.
Настало время, чтобы констатировать, признаться и сказать общественности, что мы будем жить вместе с коронавирусом, по крайней мере, в течение предстоящего года. Первый шаг заключается в том, чтобы адаптировать себя и общество к жизни в условиях коронавируса, к развитию и рациональному использованию времени, разумеется, с пониманием того, что это несет в себе определенные риски с эпидемиологической точки зрения. Для организации нормальной жизни и работы в этих условиях или в соответствии с новыми обстоятельствам и, мы должны уметь разрабатывать новые правила поведения, приобретать новые поведенческие рефлексы в повседневной жизни и в экономической деятельности. Это, наверное, самая важная задача. Наша стратегия и тактика таковы: в ближайшее время, до окончания установленного чрезвычайного положения, мы должны открыть все сферы экономической деятельности, но в то же время министерство здравоохранения, правительство, комендатура должны установить минимальные требования к правилам безопасности, при соблюдении которых все хозяйствующие субъек ты должны функционировать, все сферы экономической деятельности должны быть открыты.
Это будет непросто сделать, потому что, если этот процесс не будет происходить при очень высоком уровне самосознания и дисциплины, это может привести к новым вспышкам эпидемии. Наша задача - обеспечить, чтобы новые вспышки эпидемии не заставили нас возвращаться к жестким ограничениям, потому что, во-первых, это будет труднее сделать, и, во-вторых, это будет более стрессовым и болезненным для экономики и общества.
Нам нужно перевести наши обсуждения с логики пошаговых, тактических, сиюминутных решений в логику долгосрочных и стратегических задач, хотя мы изначально так и планировали. Если говорить в рамках финансовой терминологии, то мы решили реализовать антикризисные пакеты и мероприятия на сумму 150 млрд драмов, из которых 25 млрд драмов будут направлены на помощь социального характера, 25 млрд драмов - экономического характера, 80 млрд драмов должны стать нашим стратегическим вкладом в экономические преобразования, а 20 млрд драмов - резервные средства для использования в любом направлении”.
В ходе совещания были затронуты вопросы, связанные с процессом реализации программ социально-экономической помощи по смягчению возникших вследствие коронавируса проблем, промежуточные результаты, инструменты расширения поддержки и круга бенефициаров. Был обсужден представленный в этой связи ряд предложений и идей.