Հակառակորդը հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ այսօր՝ ապրիլի 29-ի ժամը 15:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված հայկական առաջապահ դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր:
Միջադեպի արդյունքում ՊԲ ստորաբաժանումները որևէ կորուստ չեն կրել:
Հայկական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված պատասխան գործողություններից հետո հակառակորդի ակտիվությունը ճնշվել է:
Հարկ ենք համարում նշել, որ սա 2019թ. հունիսից ի վեր ադրբեջանական զինուժի կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ ականանետային զինատեսակի կիրառման առաջին դեպքն է: Միաժանակ հավելենք, որ օրվա ընթացքում շփման գծի տարբեր հատվածներում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքեր են արձանագրվել նաև հրաձգային այլ զինատեսակներից:
Այս պահի դրությամբ առաջնային գծում իրավիճակը հանգիստ է: ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Противник обстрелял армянские позиции из 60-миллиметровых минометов
Министерство обороны Арцаха сообщает, что сегодня, 29 апреля, около 15:00 и 17:25 противник обстрелял из 60-миллиметровых минометов армянские позиции, дислоцированные на восточном (Мартуни) участке линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск.
Вследствие инцидента подразделения Армии обороны потери не понесли.
В результате ответных действий армянской стороны активность противника была подавлена.
Отметим, что начиная с июня 2019 г. это первый случай применения азербайджанскими ВС минометов в направлении армянских позиций. Добавим, что в течение дня на различных участках линии соприкосновения были зафиксированы случаи нарушения режима прекращения огня и из других видов стрелкового оружия.
На данный момент на передовой спокойно. Передовые подразделения Армии обороны продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.