Իրադրությունն առաջնագծում. ադրբեջանական զինուժը կիրառել է 60 մմ ականանետեր
Ապրիլի 26-ից մայիսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 170 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 1200 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊԲ մամուլի ծառայությունը:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:00-ի և 17:25-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան (Մարտունի) հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետեր (8 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Ситуация на передовой: Азербайджан применил 60-миллиметровые минометы
В период с 26-го апреля по 2-е мая на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня более 170 раз, произведя в направлении армянских позиций около 1200 выстрелов из стрелкового оружия различного калибра.
Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах. Кроме вышеуказанных нарушений, 29 апреля в 13:00 и 17:25 в направлении армянских позиций, дислоцированных на восточном участке (Мартуни) Армии обороны, вооруженные силы Азербайджана применили 60-миллиметровый миномет (8 снарядов).
С целью подавления активности противника подразделения Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу.