Նիկոլ Փաշինյան. «Ճգնաժամային իրավիճակում կապիտալ ծախսերը պետք է իրականացվեն առանձնահատուկ որակով, տեմպով ու ծավալով»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում 2020 թ. կապիտալ ծախսային ծրագրերը։ Այս մասին հայտնում է վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ նախարարության կապիտալ ծախսերի համար 2020թ. պետական բյուջեով հատկացվել է 4.4 մլրդ դրամ: Այս միջոցներն ուղղվելու են կրթական օբյեկտների նորոգմանը, մշակութային ոլորտի հուշարձանների վերականգնողական աշխատանքների իրականացմանը, հանրային գրադարանների նյութատեխնիկական բազայի զարգացմանը, թատրոնների շենքերի կապիտալ վերանորոգմանը և այլ ուղղություններով: Բացի այդ, պատրաստ են շուրջ 4.7 մլրդ դրամի շինարարական աշխատանքների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը:
Այս համատեքստում Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ղուլարյանը զեկուցել է շուրջ 74 կրթական միավորի նախագծերի մշակման աշխատանքների ընթացքի մասին՝ նշելով, որ դրանք ամբողջությամբ ավարտին կհասցվեն մինչև 2020 թ. հուլիսի վերջ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր: Վարչապետը նշել է, որ ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում կապիտալ ծախսերը պետք է իրականացվեն առանձնահատուկ որակով, տեմպով ու ծավալով, ինչին կնպաստի նաև կապիտալ ծախսերի նախագծային աշխատանքների և արդեն պատրաստ նախագծերի մրցույթների զուգահեռ իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև գույքագրել բոլոր գերատեսչություններում առկա պատրաստ նախագծերը, հստակեցնել մրցութային ընթացակարգերը և արագ կյանքի կոչել:
Հաջորդիվ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատուրյանը ներկայացրել է մշակութային հուշարձանների վերականգնման, պահպանության և զարգացման ուղղությամբ մի շարք առաջարկներ:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը կարևորում է պատմամշակութային ժառանգության պահպանության, վերականգնման և զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման ուղղությամբ շարունակական աշխատանքը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հարցը պետք է դիտարկել համալիր լուծումների համատեքստում և հանձնարարել շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ քննարկել առաջարկները, մշակել կոնկրետ հայեցակարգեր ու նախագծեր:

В сложившейся кризисной ситуации капитальные расходы должны осуществляться с особым качеством, темпами и объемом: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены программы капитальных расходов на 2020 год в области образования, науки, культуры и спорта.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян отметил, что для капитальных расходов на 2020 год министерству из государственного бюджета выделено 4,4 млрд драмов. Эти средства будут направлены на ремонт учебных заведений, реставрацию памятников культуры, развитие материально-технической базы публичных библиотек, капитальный ремонт зданий театров и другие проекты. Кроме того, готова проектно-сметная документация на строительные работы на сумму около 4,7 млрд драмов.
В этом контексте заместитель председателя Комитета по градостроительству Армен Гуларян доложил о процессе разработки проектов ремонта 74 образовательных единиц, отметив, что они будут полностью завершены к концу июля 2020 года.
В ходе обмена мнениями был обсужден ряд вопросов. Премьер-министр отметил, что в сложившейся кризисной ситуации капитальные расходы должны осуществляться с особым качеством, темпами и объемом, чему будет способствовать параллельное выполнение проектных работ по капитальным затратам и проведение тендеров на реализацию уже готовых проектов. Никол Пашинян также поручил провести во всех ведомствах инвентаризацию имеющихся готовых проектов, уточнить тендерные процедуры и быстро их реализовать.
Затем заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Нарине Хачатурян представила ряд предложений по реставрации, сохранению и развитию памятников культуры.
Премьер-министр отметил, что правительство придает важность последовательной работе по сохранению, восстановлению культурно-исторического наследия и увеличению их туристической привлекательности. По словам Никола Пашиняна, вопрос следует рассматривать в контексте комплексных решений. Глава правительства поручил обсудить озвученные предложения с заинтересованными ведомствами, разрабатывать конкретные концепции и проекты.