Փոխնախարար. «Նախատեսվում է սահմանել բժշկական գաղտնիքի մշակման, փոխանցման համար իրավական կարգավորումներ»
Խորհրդարանի հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում և հարակից ներկայացված օրենքներում փոփոխություն կատարելու Կառավարության օրենսդրական առաջարկը: Փոփոխությունները ներկայացրեց Առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Նախատեսվում է սահմանել անձնական տվյալների, մասնավորապես բժշկական գաղտնիքի մշակման, փոխանցման համար իրավական կարգավորումներ, ներառյալ պատասխանատվություն նախատեսված դրույթներ, ապահովելու քաղաքացիների անձնական կյանքը հարգելու, մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության և անձնական տվյալների գաղտնիության պահպանման սահմանադրական իրավունքները, ամրագրել պացիենտների իրավունքների և պարտականությունների ավելի հստակ շրջանակ, ապահովելով նաև նրանց իրավունքների առավել արդյունավետ իրացումը: Սահմանել իրավական հիմքեր և կարգավորումներ էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ներդրման, կիրառման համար»,- ասաց փոխնախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով` առաջարկվում է օրենսդրորեն կանոնակարգել լայնածավալ արտակարգ իրավիճակների, ռազմական կամ ահաբեկչական գործողությունների հետևանքով տուժած բժշկական օգնության և սպասարկման կազմակերպման առանձնահատկությունները:
«Օրենսդրորեն կարգավորել բժշկական արտադրատեսակների շրջանառության հետ կապված հարաբերությունները, ստեղծել բժշկական սարքավորումների, արտադրատեսակների գրանցման, և շրջանառության լիարժեք օրենսդրական հիմք, բավարարել բուժաշխատող-պացիենտ հարաբերությունները` ապահովելով էթիկայի հանձնաժողովի ստեղծումը և սահմանելով էթիկայի հանձնաժողովի գործառույթները»,-ասաց փոխնախարարը:
Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, ում խոսքով հանձնաժողովը գրեթե միաձայն նախագծին դրական եզրակացություն է տվել: Զեյնալյանի կոչ արեց նախագծին կողմ քվեարկել:

Замминистра здравоохранения: “Предусмотрено правовое регулирование обработки и передачи данных, являющихся медицинской тайной”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания обсуждается разработанный правительством проект изменений в закон РА “О медицинской помощи и обслуживании населения” и сопутствующие законы. Проект представила заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян.
“Предусматривается установить правовое регулирование обработки и передачи личных данных, в том числе данных, являющихся медицинской тайной, включая положения, предусматривающие ответственность, обеспечить конституционные права на неприкосновенность личной жизни и сохранение тайны личных данных, прописать четкие рамки прав и обязанностей пациентов, обеспечив более эффективную реализацию их прав. Установить правовые основы внедрения и применения системы электронного здравоохранения”,- отметила замминистра.
По словам Анаит Аванесян, предлагается законодательно отрегулировать особенности организации медпомощи и обслуживания пострадавших вследствие чрезвычайных ситуаций, военных или террористических действий.
С сопутствующим докладом выступил председатель постоянной парламентской комиссии по здравоохранению и социальным вопросам Нарек Зейналян, который сообщил, что законопроект удостоился положительного заключения профильной комиссии. Зейналян также призвал проголосовать за принятие проекта поправок.