Երևան համայնքին արված 1 միլիոն և ավելի նվիրատվությունները, ըստ նախագծի, քաղաքապետը պարտավոր է հանրայնացնել
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանի և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության մի շարք պատգամավորների հեղինակած օրենքում փոփոխություն կատարելու օրենսդրական առաջարկը: Այս փոփոխություններով պատգամավորները ցանկանում են համայնքին արված նվիրատվություններն ու նվիրաբերությունները հնարավորինս հրապարակային դարձնել:
Նախագծում նշվում է, որ օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկը գերազանցող նվիրատվության կամ նվիրաբերության ստացման դեպքում համայնքի ղեկավարը դրանց վերաբերյալ տեղեկատվությունը ոչ ուշ, քան ստանալուց հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում հրապարակում է՝ համայնքապետարանում փակցնելու, ինչպես նաև այն սահմանված կարգով համայնքի պաշտոնական համացանցային կայքում զետեղելու միջոցով:
Նախագիծը ներկայացրեց պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը, ում խոսքով նախագծի առաջինից երկրորդ ընթերցում երկու հիմնական փոփոխություն է կատարվել: Առաջինն այն է, որ համայնքների համար սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկի առաջարկը պահպանվել է բոլոր համայնքների համար` բացառությամբ Երևանի:
«Երևանի պարագայում սահմանել ենք, որ օրենքով սահմանված նվազագույն ամսական աշխատավարձի հազարապատիկը (1 միլիոն դրամ, հեղ.) գերազանցող նվիրաբերության պարագայում քաղաքապետը պարտավոր է այդ մասին տեղեկացնել քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքով»,- ասաց Ղազարյանը:
Պատգամավորի խոսքով` սահմանվել է նաև նվիրատուի մասին տեղեկություն հրապարակելու դրույթը, ըստ որի` նման տեղեկատվությունը կարող է հրապարակվել այն պարագայում, երբ նվիրատուի կողմից կա գրավոր համաձայնություն: Ըստ Ղազարյանի` խորհրդարանը` որպես օրենսդիր մարմին, պարտավոր է նվիրատուի անձնական տվյալները պաշտպանել:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը ներկայացրեց Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ:
«Կարծում եմ` օգտակար նախագիծ է, հաստատվելու դեպքում որոշակի բարելավումներ կմտցնի տեղական ինքնակառավարման համակարգում»,- ասաց նա:

Мэр Еревана обязан опубличить пожертвования на сумму 1 млн драмов и более в пользу общины - проект
Национальное Собрание обсудило во втором чтении проект поправок в закон РА “О местном самоуправлении”, разработанный депутатом фракции “Мой шаг” Сона Казарян и рядом депутатов фракции “Процветающая Армения”. Поправки предусматривают максимальное опубликование пожертвований в пользу общины.
В проекте отмечается, что в случае получения пожертвования на сумму, превышающую 100-кратный размер минимальной заработной платы, глава общины обязан проинформировать об этом не позднее, чем в течение недели после получения пожертвования, разместив соответствующее сообщение в здании местной администрации и на официальном интернет-сайте общины.
Проект поправок представила депутат Сона Казарян, которая отметила, что в период между первым и вторым чтениями в документ были внесены два существенных изменения. Одно состоит в том, что предложение о 100-кратном размере минимальной заработной платы сохранилось для всех общин, за исключением Еревана. “В случае с Ереваном мы установили, что мэр обязан разместить на официальном сайте мэрии сообщение о получении пожертвования на сумму, превышающую 1000-кратный размер минимальной заработной платы (то есть 1 млн драмов. – Авт.)”,- отметила С. Казарян.
Предусмотрено также опубличить информацию о пожертвователе. Эти сведения будут опубликованы только при наличии письменного согласия пожертвователя.
Замминистра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян, представляя положительное заключение правительства по законопроекту, назвал его полезным и реформирующим систему местного самоуправления.