Ախթալայի հանքափորները. իրականություն (լուսանկարներ)
«Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի աշխատողների անունից օրերս լրատվամիջոցներին ուղղված բաց նամակում հեղինակները հայտնել էին. «Մենք՝ «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի աշխատակիցներս, հայտնում ենք, որ մեր իրավունքները պաշտպանված են օրենքի սահմաններում և բողոքելու ոչ մի առիթ երբևիցե չենք ունեցել: Սակայն մեր անունը պախարակում են մի խումբ մարդիկ` ելնելով իրենց սեփական շահերից»:
Բաց նամակի այս և այլ հայտարարությունների հետքերով «Հետքը» մարտի 8-ին շրջայց է կատարել «Մեթըլ Փրինս» կորպորացիայի սեփականությունը հանդիսացող Ախթալայի թիվ 215, 305 և 240 փակ հանքերում, զրուցել է հանքափորների հետ և ուսումնասիրել է նրանց աշխատանքային պայմանները: Նամակում իրենց հասցեին ուղղված մեղադրանքների հետ կապված «Հետքի» հարցերին պատասխանել են նաև Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանը և նրա եղբայր Վազգեն Խաչիկյանը:
Նախկին սեփականատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանը, ով դատապարտվել է մանկապղության համար, Ախթալայի աշխատավորների տքնաջան աշխատանքով ստեղծված «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի շահույթներն օգտագործել է իր անձնական նպատակներով, իսկ նրա կինը` Մադլեն Թաշճյանը աշխատաքային նորմալ պայմաններ չի ստեղծում ԼՀԿ-ի աշխատողների համար:
Ախթալայի 3 հանքերն էլ իրենց հարող տարածքներով գտնվում են անբարեկարգ վիճակում: Հնամաշ աշխատանքային հագուստներով հանքի մոտ կանգնած Ախթալայի ԼՀԿ-ի հանքափորները, ովքեր պատրաստվում էին մտնել հանք, հիշեցնում էին ցնցոտիավոր մուրացկանների: Հանքափորներն ասացին, որ իրենց աշխատանքային վերջին հագուսը ստացել են 2010 թ.-ի սկզբներին, իսկ երկարաճիտ կոշիկները ստացել են 6 ամիս առաջ: Հանքափորներից շատերը իրենց մաշված տնային հագուստով էին պատրաստվում մտնել հանք: Հակասանիտարական վիճակում էին մեր այցելած 3 հանքավայրերի 3 բաղնիքները: Դրանք հանք մտնող բանվորների համար ծառայում էին նաև որպես հանդերձարաններ: Բաղնիքների պատերը բորբոսնած էին, խողովակները` ժանգոտած, ջրի ծորակները` առանց ցնցուղների: Երևում էր հանքափորների լողանալուց հետո լողասենյակները չէին մաքրվում:
Մեր այցելության պահին լողասենյակները հագեցած էին գարշահոտությամբ: Ակնհայտ է, որ հանքերի բաղնիքները տարիներ շարունակ «Ախթալայի ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի կողմից մատնված են եղել անուշադրության, այստեղ վերջին 30 տարիներին վերանորոգման աշխատանքներ չեն կատարվել:
Տարեկան 7,5 միլիարդ հասույթ ստացող «Մեթըլ Փրինս»-ի սեփականատերն այսօր էլ զլանում է հանքափորների համար աշխատանքնային նորմալ պայմաններ ստեղծելու գործում:
«Մեթըլ Փրինսի» թիվ 305 հանքում փետրվարի 25-ին զոհված 22-ամյա Գարիկ Աղջյանի հանքափոր ընկերները հայտնի պատճառներով խուսափեցին պատասխանել անփորձ հանքափորի մահվան իրական պատճառների մասին «Հետքի» հարցերին, սակայն միաձայան դժգոհեցին իրենց աշխատանքնային վատ պայմաններից:
«Փակ հանքերը ծանր վիճակում են և մեր կյանքի անվտանգության համար լուրջ սպառնալիք են»,- ասացին նրանք: Հանքափոր Անդրանիկ Կոնինյանն էլ իրենց աշխատանքային պայմանների մասին ասաց. «Ոնց տեսնում եք, սենց ա էլի մեր աշխատանքային և բաղնիքային պայմանները, ահագին լավ չի»: Թե ինչու նորմալ աշխատանքային պայմաններ չեն պահանջում ղեկավարությունից, Անդրանիկն ասաց. «Որ պահանջում ենք, ի՞նչն է փոխվում»: «Բա ի՞նչ անենք, եթե զրույց տանենք, ո՞նց զրից անենք, եթե ուզում ես երեխայիդ համար հացի փող տուն տանես, պետք է հանդուրժես»,- ասաց հանքափորներից մեկը, ով խուսափեց հայտնել իր անունը:
Թիվ 240 հանքում էլ հանքափորներն ասացին, որ բոլոր հանքափորներն էլ դժգոհ են: Հանքափոր Ռաֆիկ Պողոսյանն էլ նշեց, որ հանքում աշխատում է ամիսը 100 հազար դրամ աշխատավարձով:
Ախթալայի ԼՀԿ-ի աշխատողների աշխատանքային պայմանների տպավորիչ դրսևորումներ են «Հետքի» լուսանկարները:
Հ.Գ. Ախթալայի քաղաքապետ Հայկազ Խաչիկյանի ու Վազգեն Խաչիկյանի հարցազրույցները կհրապարակենք մի փոքր ավելի ուշ:

Ахталинские горняки: реальность (фото)
На днях работники ЗАО "Ахталинский горно-обогатительный комбинат" обратились в СМИ с открытым письмом, в котором, в частности, говорилось: "Мы, работники ЗАО "Ахталинский ГОК", сообщаем, что наши права защищены в рамках закона и мы никогда не имели повода для жалоб. Однако группа людей, исходя из собственных интересов, подвергает нас критике".
В связи с открытым письмом и другими заявлениями "Hetq" совершил 8 марта рейд по закрытым ахталинским рудникам NN215, 305 и 240, являющихся собственностью корпорации "Метал Принс", побеседовал с горняками и изучил условия их работы. На вопросы "Hetq"-а относительно адресованных им обвинений ответили также мэр Ахталы Айказ Хачикян и его брат Вазген Хачикян.
В ходе рейда стало понятно, что жителям Ахталы не везет с владельцами ГОК. Бывший хозяин предприятия Сероб Тер-Погосян использовал доходы от ЗАО "Ахталинский ГОК", которые поступали благодаря неустанной работе ахталинских рабочих, в целях педофилии, к которой имел пристрастие, а его жена, Мадлен Ташчян, присваивает прибыль, которую в поте лица создают те же рабочие, но так и не обеспечивает для них элементарные условия труда.
В результате все три ахталинских рудника с прилегающими к ним территориями находятся в запущенном состоянии. Стоявшие возле ахталинского горно-обогатительного комбината горняки в поношенных спецовках больше напоминали нищих в отрепьях. По их словам, в последний раз спецовки они получили в начале 2010 г., а сапоги – 6 месяцев назад. Многие из горняков собирались спуститься в рудник в поношенной домашней одежде. Во всех трех банях, которые мы посетили, царили антисанитарные условия. Бани служили для горняков раздевалками. Стены были покрыты плесенью, трубы заржавели. Было заметно, что после купания, эти помещения никто не чистит.
В момент нашего посещения в банях стояло зловоние, что представляет серьезную опасность для здоровья горняков, выходящих из закрытых рудников. Очевидно, что на протяжении многих лет руководство ЗАО "Ахталинский ГОК" не интересовалось банями, и за последние 30 лет они не ремонтировались.
Владельцы компании "Метал Принс", доходы которой составляют 7,5 млрд в год, и сегодня не спешат создавать для горняков нормальные условия труда.
Товарищи 22-летнего Гарика Агджяна, погибшего 25 февраля на руднике N305 компании "Метал Принс", по известным причинам не захотели отвечать на вопросы "Hetq"-а об истинных причинах смерти неопытного горняка. Вместе с тем они выразили серьезное недовольство плохими условиями работы. "Ситуация на закрытых рудниках очень тяжелая и представляет серьезную угрозу нашей безопасности",- сказали они. Горняк Андраник Конинян на вопрос, почему они не требуют от руководства создания нормальных условий работы, сказал: "А что с того, что требуем".
На шахте N240 нам сказали, что недовольны все горняки. Изучения "Hetq"-а показали, что адресованное СМИ открытое письмо сотрудников ЗАО "Ахталинский ГОК" не отражает мнение рабочих.
После ознакомления с ситуацией на рудниках у нас не осталось сомнений в том, чье спокойствие могут нарушать организуемые в Ахтале акции протеста против тяжелых условий труда горняков и других работников комбината. Остается удивляться тому, что авторы адресованного СМИ открытого письма до сих пор не поняли, что владельцев ЗАО "Ахталинский ГОК" компрометируют не акции протеста рабочих, а тяжелые условия, в которых они работают, а также бездействующие управляющие, которых защищает Мадлен Ташчян.