Ս. Պապիկյան. «Հայաստանը հայ-չինական «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկությունից որպես բաժնետեր օգուտներ է ուզում ստանալ»
Խորհրդարանի հերթական նիստում շարունակվում է Կառավարության 2019 թվականի ծրագրի կատարման հաշվետվության քննարկումը: ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը, դիմելով Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանին, հետաքրքրվեց, թե Հայաստանը որպես համասեփականատեր պատկերացում ունի՞, թե ինչ է ուզում Չինաստանում գործող «Շանսի-Նաիրիտ» ձեռնարկությունից:
Այս ձեռնարկությունը Չինաստանի Շանսի նահանգի Դաթուն քաղաքում է գործում, հայ-չինական համատեղ ձեռնարկությունը ստեղծվել է «Շանսիի սինթետիկ կաուչուկների խմբային բաժնետիրական ընկերության» (ՉԺՀ) և «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի միջև 2003թ. կնքված պայմանագրի հիման վրա: «Շանսի-Նաիրիտ»-ում հայկական կողմի բաժնեմասը 40 % է:
«Մենք ուզում ենք, որպեսզի Հայաստանը որպես համասեփականատեր, որպես բաժնետեր ունենա օգուտներ, մեր բաժնետեր լինելը չկրի սիմվոլիկ բնույթ»,-արձագանքեց նախարար Պապիկյանը:
Նախարարի խոսքով` Հայաստանն ավելի առարկայական բանակցություններ է սկսել չինական կողմի հետ` արտադրանքն ինքնարժեքով ձեռք բերելու և այլ շուկաներ արտահանելու համար:
«Մինչև համավարակը նման պրոցես էինք սկսել, այն հիմա կանգ է առել, համավարակից հետո կվերսկսենք պրոցեսը»,-ասաց Սուրեն Պապիկյանը:
Պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքներով` հիշեցնելով, որ այն վերազինման նպատակով 130 օրով դադարեցնելու է աշխատանքը։ «Որքա՞ն ներդրում է անհրաժեշտ վերազինման համար»,- հարցրեց Բաբաջանյանը:
«Ատոմակայանի կանգը պլանավորած խնդիր է, որտեղ արտառոց բան չկա, վերազինման համար է, և դեռ նախորդ տարվանից պարզ է եղել, որ ատոմակայանը կանգ է առնելու է: Էնեգետիկ բալանսում հաշվարկները կատարված են, և որևէ խնդիր չենք ունենա կանգի պարագայում»,-ասաց Սուրեն Պապիկյանը:
Խոսելով ատոմակայանի ֆինանսավորման մասին՝ Սուրեն Պապիկյանն ասաց, որ Հայաստանը ճիշտ է համարում ֆինանսական նոր միջոցների ներգրավումը և բանակցում է գործընկերների հետ` նախկինում ունեցած համաձայնագիրը, որն ավարտվել էր, չերկարացնելու շուրջ:

С.Папикян: “Армения как акционер армяно-китайского предприятия “Шанси-Наирит” хочет получать выгоду”
На сегодняшнем заседании парламента продолжилось обсуждение доклада о выполнении программы правительства 2019 г. Независимый депутат Арман Бабаджанян поинтересовался у министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна, имеет ли Армения как сособственник представление о том, что она хочет получать от армяно-китайского совместного предприятия “Шанси-Наирит”. Предприятие было создано в городе Датун китайской провинции Шанси на основе заключенного в 2003 г. договора между акционерной компанией по производству синтетических каучуков провинциии Шанси и армянским ЗАО “Наирит”. Доля армянской стороны в предприятии “Шанси-Наирит” составляет 40%.
“Мы хотим, чтобы Армения как сособственник, как акционер получала выгоду, чтобы наше участие в предприятии не носило символический характер”,- сказал министр.
По словам С.Папикяна, Армения начала вести с китайской стороной более предметные переговоры с целью покупки продукции по себестоимости и ее экспорта на другие рынки.
“Этот процесс мы начали до пандемии. Сейчас он приостановлен, но после окончании пандемии переговоры возобновятся”,- сообщил Сурен Папикян.
А.Бабаджанян поинтересовался также работой Мецаморской атомной станции, напомнив о том, что АЭС была остановлена на 130 дней с целью переоснащения. “Какие вложения требуются для переоснащения?” – спросил депутат.
“Остановка АЭС была запланирована, ничего экстраординарного в этом нет. Цель остановки – переоснащение”,- сообщил министр. Касаясь вопроса финансирования АЭС, С.Папикян отметил, что Армения считает правильным привлечение новых финансовых средств и ведет переговоры с партнерами на предмет непродления договора, срок действия которого уже истек.