Ամառվա ընթացքում բոլոր ՔԿՀ-ները կանցնեն սննդի մատակարարման նոր համակարգի
Ամառվա ընթացքում Հայաստանի բոլոր 12 քրեակատարողական հիմնարկները կանցնեն սննդի մատակարարման նոր համակարգի:
Այս մասին խորհրդարանում ասաց Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը` արձագանքելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանի հարցադրման, թե որ ՔԿՀ-ներն են անցել սննդի մատակարարման նոր համակարգի:
Բադասյանի խոսքով` այժմ մասնավոր ընկերությունների հետ համագործակցում է 9 ՔԿՀ, դրանք են` «Արմավիր», «Աբովյան», «Նուբարաշեն», «Գորիս», «Դատապարտյալների հիվանդանոց», «Վարդաշեն», «Երևան-Կենտրոն», «Հրազդան» և «Սևան»: Ակնկալվում է, որ հունիսից այդ համակարգին անցում կկատարեն նաև «Կոշ», «Արթիկ» և «Վանաձոր» ՔԿՀ-ները։
Ինչ վերաբերում է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» և «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ների փակման և նոր ՔԿՀ կառուցելուն, նախարարն ասաց, որ այն ներկայացված է նախարարության միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում, քննարկվում է կառավարությունում: Բադասյանի խոսքով` արվում է առավելագույնը, որ այդ երկու ՔԿՀ-ների փոխարեն կառուցվի ժամանակակից պայմաններով ՔԿՀ:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանում շարունակվում է Կառավարության 2019 թվականի գործունեության հաշվետվության քննարկումը:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանն էլ հետաքրքրվեց ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման օրենքի` ուժի մեջ մտնելու ժամկետներից, ասելով, որ քաղաքացիները մեղադրում են իշխող ուժին արագ չարձագանքելու համար: Պատգամավորը նաև ահազանգեր էր ստացել, որ օրենքի ընդունումից հետո որոշ անձինք իրենց ենթադրյալ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի ձեռքբերումը փորձում են ինչ-որ կերպ օրինականացնել:
«Նրանք, ովքեր կեղծ պայմանագրեր են կնքում, մեր աշխատանքը հեշտացնելու են, որովհետև բավական լավ ապացույցներ են հավաքվում ապօրինի գույքի մասին: Ինչ վերաբերում է գույքի` բարեխիղճ ձեռքբերողին, ոչ մի պատշաճ գույք ձեռք բերող առանց տարրական անհրաժեշտ փաստաթղթերի գույք ձեռք չի բերի, նման ռիսկի չի գնա, բայց որոշակի աշխատանքներ տարվում են, ձեռնարկ է պատրաստվում, թե որ դեպքերում պետք է էդ ազդակները ճիշտ մարմիններին ուղղորդվեն, որ նման ռիսկերը չեզոքացվեն»,-ասաց Ռուստամ Բադասյանը:
Նախարարը նաև մանրամասնեց`օրենքի ստորագրման և ուժի մեջ մտնելու դեպքում որոշակի ժամկետ կա և մոտ երեք-չորս ամսվա աշխատանք՝ մինչև օրենքն ամբողջ ծավալով գործի:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն էլ հետաքրքրվեց սահմանադրական փոփոխությունների մասնագիտական հանձնաժողովի աշխատանքային քննարկումներից:
Արդարադատության նախարարն արձագանքեց` աշխատանքներ են տարվում հայեցակարգի մշակման ուղղությամբ, որը պետք է նախնական տեսքով պատրաստ լինի մինչև սեպետմբեր, այնուհետև ներկայացվի հանրային քննարկման:
«Հիմա համավարակի պատճառով ֆիզիկապես չենք իրականացնում նիստերը, տեսակապով ենք քննարկում, բայց ամեն շաբաթ նիստ ենք անում»,-եզրափակեց նա:

В течение лета все УИУ перейдут на новую систему поставки питания
В течение лета все 12 уголовно-исполнительных учреждений Армении перейдут на новую систему поставки питания. Об этом сообщил в парламенте министр юстиции Рустам Бадасян, отвечая на вопрос депутата фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян о том, какие УИУ перешли на новую систему поставки питания.
По словам Бадасяна, в настоящее время с частными компаниями сотрудничают 9 УИУ – “Армавир”, “Абовян”, “Нубарашен”, “Горис”, “Больница для осужденных”, “Вардашен”, “Ереван-Кентрон”, “Раздан” и “Севан”. С июня на эту систему перейдут также УИУ “Кош”, “Артик” и “Ванадзор”.
Что касается закрытия уголовно-исполнительных учреждений “Больница для осужденных” и “Нубарашен” и строительства нового УИУ, то в настоящее время эта программа обсуждается в правительстве. По словам главы Минюста, делается все возможное, чтобы вместо этих двух УИУ было построено современное уголовно-исполнительное учреждение.
Напомним, что сегодня в парламенте продолжается обсуждение доклада о выполнении программы правительства 2019 г.
Депутат фракции “Мой шаг” Айк Геворкян поинтересовался сроками вступления в силу закона о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, отметив, что граждане обвиняют правящую силу в отсутствии быстрого отклика.
Депутату также поступают сигналы о том, что после принятия этого закона некоторые лица пытаются узаконить имущество, приобретенное ими предположительно незаконным путем.
“Те, кто заключают фальшивые договоры, облегчают нам работу, так как благодаря этому мы получаем весомые доказательства наличия незаконного имущества. Что касается добросовестных покупателей, то ни один из них не приобретет имущество без наличия самых необходимых документов”,- сказал Р.Бадасян. Министр также сообщил, что закон начнет полноценно действовать через три-четыре месяца.
Лидер фракции “Мой шаг” Лилит Макунц спросила, проводятся ли обсуждения в комиссии по конституционным изменениям.
По словам Бадасяна, в настоящее время ведется работа по разработке предварительной концепции, которая должна быть готова к сентябрю, после чего начнется общественное обсуждение.
“Сейчас из-за коронавируса мы физически не проводим заседания, но обсуждения проводятся по видеосвязи”,- отметил Рустам Бадасян.