9 մլն դոլարի ներդրում սփյուռքից
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը տեղեկացնում է, որ մայիսի 6-ին Վայոց Ձորի Սարավան համայնքնում սկսվեցին «AREG ENERGIA» արևային կայանի շինարարական աշխատանքները:
Հիմնարկեքի արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, Վայոց Ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը, Հայաստանում Կիպրոսի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Խաչատրյանը, սփյուռքահայ գործարար, համաներդրող Աշոտ Մկրտչյանը և այլք: Ներդրման գաղափարը ծագել է տասն ամիս առաջ, երբ Կիպրոսում տեղի հայ հայտնի գործարարներ Դավիթ և Ալեքսանդր Պետրոսյաններն ու Աշոտ Մկրտչյանը հանդիպել են Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանին և ոգեշնչվել հայաստանյան փոփոխություններով: Այնուհետ եկել են հայրենիք, ուսումնասիրել օրենսդրական ու ներդրումային դաշտը, սկսել ներդրման գաղափարը կյանքի կոչել:
Սարավան համայնքում՝ ծովի մակարդակից 1720 մետր բարձրության վրա, 36 հետկար ընդգրկող հողակտորում 9 մլն դոլարի չափով ներդրման արդյունքն ավարտուն տեսքի կգա ամենուշը մեկ տարի անց: Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը կարևորեց Հայաստանի որդեգրած ներդրումային քաղաքականությունն ու այն հանգամանքը, որ ներդրողները կարող են այստեղ շահույթ ստանալ: Սփյուռքահայ գործարարների ու նրանց խնդիրների կողքին յուրաքանչյուր պահի կանգնած է նաև Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը:
Համաներդրող, գործարար Աշոտ Մկրտչյանը նշեց, որ իրենց հայացքներն ուղղել են դեպի հայրենիք, և բարեհաջող ընթացքի դեպքում ներդրումներ կկատարվեն նաև այլ ոլորտներում: Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի ներկայացուցիչ, պատգամավոր Վարդգես Մահդեսյանը տեսակապի միջոցով իր վստահությունը հայտնեց, որ արևային էներգետիկայի ոլորտում Կիպրոսի Հանրապետության փորձը մեծապես կնպաստի ներդրման հաջողությանը: Ըստ կիպրահայ պատգամավորի՝ այս նախաձեռնությունը խթանելու է ինչպես Հայաստան-Կիպրոս հարաբերությունների զարգացմանը, այնպես էլ հայրենիք-սփյուռք կապի ամրապնդմանն ու Հայաստանի տնտեսական առաջընթացին:
Կիպրահայ գործարար, համաներդրող Դավիթ Պետրոսյանը կարևորեց Գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ներդրման որոշման կայացման գործում Զարեհ Սինանյանի դերակատարությունը: Ըստ գործարարի՝ այս նախաձեռնությունը հատկապես արժեքավոր է Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման տեսանկյունից:
**
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններում ռազմավարությունների մշակման և իրականացման հիմնական պատասխանատու մարմինն է: Մեր գործունեության մասին ավելի տեղեկացված լինելու համար հետևեք մեզ սոցիալական մեդիայում՝

$9 Million Investment from Diaspora to Build Solar Farm in Vayots Dzor
The following unedited statement was released by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs.
On May 6, construction officially began on the “Areg Energia” solar farm in the Saravan region of Vayots Dzor. RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan, Vayots Dzor Regional Governor Ararat Grigoryan, Honorary Consul of Cyprus in Armenia Armen Khachatryan, diaspora Armenian businessman, co-investor Ashot Mkrtchyan and others were present at the groundbreaking ceremony.
The idea for the investment arose ten months ago when well-known local Armenian businessmen from Cyprus, David and Alexander Petrosyan and Ashot Mkrtchyan met with High Commissioner Sinanyan and became inspired by the changes in Armenia. After which they came to the homeland, studied the legislative and investment fields, and began to implement the idea.
The $ 9 million solar farm situated on a 36-acre plot of land in Saravan, at an altitude of 1,720 meters above sea level, will be completed in a year’s time.
High Commissioner Sinanyan highlighted the investment policy adopted by the Armenian Government and the fact that investors are able to earn a significant profit in Armenia. The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is always ready to support Diaspora investors and any problems they may encounter.
Co-investor, Ashot Mkrtchyan noted that they have turned their attention to the homeland and if successful, investments will be made in other spheres as well. In a video message, representative of the Armenian community in the Cypriot House of Representatives, MP Vardges Mahdesyan expressed his confidence that the experience of the Republic of Cyprus in the field of solar energy will greatly contribute to the success of the investment. According to the Cypriot-Armenian MP, this initiative will promote the development of Armenia-Cyprus relations, strengthen homeland-Diaspora ties, and contribute to the development of Armenia's economy.
Cypriot-Armenian businessman and co-investor David Petrosyan praised the activities of the Office of the High Commissioner and the role of Zareh Sinanyan in making the investment possible. According to the businessman, this initiative is especially valuable in terms of ensuring Armenia's energy security.