Էդմոն Մարուքյան. «Այն, ինչ տեղի է ունեցել մեր խնդիրն էլ է, բայց ավելի շատ հեղափոխության առաջնորդի խնդիրն է»
Խորհրդարանը ծեծկռտուքից հետո շարունակում է իր աշխատանքները: ԱԺ ամբիոնին մոտեցավ Էդմոն Մարուքյանը, քանի որ նրա ելույթն ընդհատվել էր:
«ԱԺ հարգելի նախագահություն, հարգելի Կառավարություն, գործընկերներ, իմ ելույթը այլևս չեմ կարող շարունակել, բայց մի քանի բան ունեմ ասելու: Տեղի ունցած միջադեպից անցել է մոտ երեք ժամ և ավելի, բայց մենք չտեսանք որևէ արձագանք, որը հարիր է ժողովրդավարական երկրի քաղաքական համակարգին»,- ասաց Մարուքյանը:
Էդմոն Մարուքյանի համոզմամբ` այդ միջադեպի պատճառով ոտնահարվել են ժողովրդավարության և հեղափոխության հռչակած արժեքները: Ըստ նրա` Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ իրադարձություն է եղել, քանի որ առաջին անգամ խմբակցության ղեկավարին հարվածներ են հասցրել:
«Խփել են հետևից, կողքից, բայց ինչ եղել, քաղաքական է եղել, և պետք է ունենա քաղաքական գնահատական, ակնկալում ենք իշխող խմբակցությունից, Հայաստանի քաղաքական ուժերից, հասարակական սեկտորից լայն քաղաքական գնահատականներ, որոնք հարիր են ժողովրդավարական համակարգին»,- ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով` միջադեպը պետք է ունենա քաղաքական հետևանքներ:
«Այն, ինչ տեղի է ունեցել մեր խնդիրն էլ է, բայց ավելի շատ հեղափոխության առաջնորդի խնդիրն է: Մենք կլքենք նիստերի դահլիճը և կախված քաղաքական գնահատականներից եզրահանգումներ կանենք, թե ինչպես ենք աշխատելու այս խորհրդարանում»,- ասաց Մարուքյանը:
Ինչից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները դուրս եկան նիստերի դահլիճից:
Տեղեկացնենք, որ դահլիճում ներկա է նաև Սասուն Միքայելյանը: Չնայած ԱԺ կանոնակարգի խախտում էր եղել` Միքայելյանը վիրավորանք էր հասցրել ու ապտակել ելույթ ունեցող Մարուքյանին, սակայն որևէ կարգապահական սանկցիայի մասին ԱԺ նախագահը չխոսեց:

Э.Марукян: “Произошедшее является в том числе и нашей проблемой, но в большей степени это проблема лидера революции”
После произошедшей сегодня потасовски парламент продолжил работу. К трибуне подошел лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян, во время выступление которого и началась драка.
“Уважаемый президиум, уважаемое правительство, коллеги. Я не могу продолжать свое выступление, но хочу сказать следующее. После сегодняшнего инцидента прошло более трех часов, но мы не увидели какого-либо отклика, достойного политической системы демократической страны”,- заявил Марукян. Он выразил убежденность, что из-за произошедшего инцидента были попраны провозглашенные революцией демократические ценности. По словам Э.Марукяна, в истории Армении произошло беспрецедентное событие, поскольку впервые были нанесены удары лидеру фракции.
“Били сзади, сбоку, однако произошедшее носило политический характер и должно удостоиться политической оцепнки. Мы ожидаем услышать от правящей фракции, политических сил Армении, общественного сектора широких политических оценок, достойных демократической системы”,- заявил Марукян.
По его словам, инцидент должен иметь политические последствия. “То, что произошло это в том числе и наша проблема, но в большей степени это проблема лидера революции. Мы покинем зал заседаний и в зависимости от политических оценок сделаем выводы относительно нашей работы в этом парламенте”,- заявил Эдмон Марукян.
После этого депутаты фракции “Просвещенная Армения” покинули зал заседаний Национального Собрания.
Отметим, что в зале находился также член фракции “Мой шаг” Сасун Микаелян. И хотя он нарушил регламент НС – оскорбил и ударил выступавшего на трибуне Марукяна, спикер парламента ничего не сказал о применении к нему дисциплинарной санкции.