Առաջարկվում է զինծառայության ժամանակ մահացած զինծառայողների ընտանիքի անդամներին անվճար փաստաբանական ծառայություն տրամադրել
Խորհրդարանի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի և Շաքե Իսայանի հեղինակած «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու օրեսնդրական առաջարկը: Հիմնական զեկուցող Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով` նախագիծը գլխադասային հանձնաժողովում միաձայն դրական արձագանքի է արժանացել:
«Առաջարկում ենք «Փաստաբանության մասին» օրենքը վերաշարադրել նոր խմբագրությամբ` զինվորական ծառայության հետ կապված պատճառական կապով զոհված, մահացած զինծառայողների ընտանիքների անդամներին ևս տրվի հանրային պաշտպանությունից օգտվելու հնարավորություն»,-ասաց Զոհրաբյանը:
Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է անվճար իրավաբանական օգնություն անձանց որոշակի խմբերի համար, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանության ժամանակ զոհված (մահացած) զինծառայողի ընտանիքի անդամներին: Ըստ հիմնական զեկուցողի` նման վերաբերմունքն արդարացի չէ այն զինծառայողների ընտանիքի անդամների հանդեպ, որոնց որդիներն իրենց ծառայությունն իրականացնելու ընթացքում մահացել են այլ հանգամանքներում, և տարբերակված խտրական մոտեցման արդյունքում չեն կարողանում ստանալ պետության կողմից երաշխավորված անվճար իրավաբանական օգնություն:
Նախագծի հարակից զեկուցող, Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն հայտնեց նախագծի հեղինակներին ներկայացված նախագծի համար: Խանդանյանի խոսքով` նախագծով վերանալու է առկա խտրականությունը, և այսուհետ հանրային պաշտպանի գրասենյակի ծառայություններից կարող են օգտվել նաև զինծառայության ընթացքում մահացած (զոհված) զինծառայողների ընտանիքիների անդամները:

Адвокатские услуги для семей умерших или погибших во время службы военнослужащих предлагается сделать бесплатными
Сегодня парламент обсудил в первом чтении проект поправки в закон РА “Об адвокатуре”, разработанный депутатами фракции “Процветающая Армения” Наирой Зограбян и Шаке Исаян.
Основной докладчик Наира Зограбян отметила, что профильная комиссия представила положительное заключение. По словам депутата, поправкой предлагается предоставить возможность членам семей умерших или погибших во время военной службы военнослужащих пользоваться общественной защитой.
Н.Зограбян напомнила о о том, что государство гарантирует бесплатную юридическую помощь для некоторых групп лиц, в том числе для членов семей военнослужащих, погибших (умерших) при защите границ Республики Армения. Такой подход несправедлив по отношению к семьям тех военнослужащих, которые в период несения службы умерли при других обстоятельствах, из-за чего их семьи не могут пользоваться бесплатной юридической помощью, отметила Наира Зограбян.
Сопутствующий докладчик, член постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Саркис Ханданян выразил благодарность авторам проекта, добавив, что он позволяет устранить избирательное отношение к семьям умерших или погибших военнослужащих и дает им всем возможность безвозмездно пользоваться услугами общественного защитника.