Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանին
Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի առանձնազրույցը:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին` Բակո Սահակյանը նշել է. «2018 թվականին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Դուք այցելել էիք Արցախի Հանրապետություն և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ներկայությունն այս օրը յուրովի է արժևորում եռատոնը: Մենք հերթական անգամ Ձեզ հետ միասին խոնարհվեցինք մեր մարտիրոսված հայրենակիցների շիրիմների առաջ: Այս օրը մենք օգտագործում ենք նաև մեծարելու բոլոր նրանց, ովքեր իրենց կյանքն են նվիրել, իրենց կարողությունները ներդրել մեր հայրենիքն ազատագրելու համար:
Այսօր էլ մարդկանց մի մեծ բանակ շարունակում են մասնակցություն ունենալ մեր հայրենիքի շենացման և զարգացման գործում: Ավանդույթի համաձայն մենք նաև օգտագործում ենք մեր հանդիպումները` իմի բերելու նախորդ շրջանի կատարած աշխատանքների արդյունքները, պարտադիր կերպով այցելություն ենք իրականացնում նաև Զինված ուժեր: Այսօր էլ մենք Ձեզ հետ միասին կլինենք Արցախի Հանրապետության Զինված ուժերում և ավելի քան համոզված եմ, որ այս վերջին շրջանում մեր կատարած աշխատանքները, տված առաջադրանքները լրացուցիչ ապացույցը կլինեն, որ մեր հայրենիքը պաշտպանված է, մեր հայրենիքի պաշտպանները բարեխղճորեն կատարում են իրենց հայրենական պարտականությունները` դրանով իսկ լրացուցիչ հնարավորություններ ստեղծելով մեր ապագային ուղղված աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու համար:
Մենք Ձեզ հետ կլինենք նաև տնտեսության մի քանի հատվածներում, որտեղ մեր համատեղ աշխատանքների շրջանակներում նույնպես արձանագրել ենք համեստ արդյունքներ: Համոզված եմ, որ այսօրվա մեր աշխատանքները լրացուցիչ հիմք կհանդիսանան հետագայում մեր հավաքական ներուժի գործադրման և մեր ընդհանուր աշխատանքներին ավելի մեծ արդյունավետություն հաղորդելու համար: Ուրախ եմ ողջունել Ձեզ և շնորհավորում եմ եռատոնի կապակցությամբ»:
Իր խոսքում Վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Մեծարգո պարոն նախագահ, շնորհավորում եմ բոլորիս եռատոնի կապակցությամբ և առանձնահատուկ Շուշիի ազատագրման օրվա առիթով: Արդեն երրորդ տարին մենք միասին այս փառահեղ տոնը նշում ենք Ստեփանակերտում և կարծում եմ` սա շատ լավ ավանդույթ է և իր մեջ ունի նաև բովանդակություն:
Արցախում տեղի են ունեցել նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ և ուզում եմ նաև այդ առիթով շնորհավորել Ձեզ: Առաջիկայում նորընտիր նախագահի պաշտոնամուտն է լինելու, բայց ես ուզում եմ իմ գնահատանքի խոսքերն ասել Ձեզ այս ընթացքում մեր համատեղ աշխատանքի համար: Համոզված եմ, որ մենք դեռ շատ երկար քննարկելու, աշխատելու, այս ընթացքում նախանշած ծրագրերն իրականացնելու հնարավորություններ և առիթներ կունենանք:
Ուզում եմ արձանագրել, որ չնայած կորոնավիրուսի այս համաճարակին` Արցախը և Ստեփանակերտը գտա բարձր տրամադրությամբ: Մեր միասնական ու ազգային խնդիրն այն է, որ ամեն մայիսի 9-ը Արցախում, Հայաստանում և ընդհանրապես հայության շրջանում լինի առավել տոնական, ապագային մեր հայացքը լինի առավել լավատեսական, այսօրվա մեջ լինենք առավել վստահ: Ես համոզված եմ, որ այդպես էլ կլինի, որովհետև մեր ժողովուրդն ունի հսկայական ներուժ, այդ ներուժի մի չնչին մասն է իրականում իրացված և օգտագործված, և մայիսի 9-ը, Շուշին մեզ առավել մեծ վստահություն են տալիս մեր ուժերի, մեր ապագայի, մեր այսօրվա նկատմամբ: Մենք բոլորս հավաքական և միասնական պարտք ունենք մեր նահատկների առաջ: Պետք է պատվով կատարենք այդ պարտքը և այդ պարտքը տասնապատկված վերադարձնենք նրանց սերունդներին: Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ»:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Արցախի կառավարությունների միջև հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

В Степанакерте состоялась беседа премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Бако Саакяна.
Приветствуя премьер-министра Пашиняна, Бако Саакян отметил: “После своего назначения на должность премьер-министра Республики Армения в 2018 году Вы посетили Республику Арцах, и присутствие премьер-министра Республики Армения в этот день делает тройной праздник особенно ценным. Мы снова вместе с Вами поклонились могилам наших павших соотечественников. В этот день мы также чтим всех тех, кто посвятил свою жизнь и внес свой вклад в освобождение нашей Родины.
И сегодня большая армия людей продолжает принимать участие в благоустройстве и развитии нашей Родины. По традиции мы также используем наши встречи, чтобы подвести итоги проделанной за предыдущий период работы, обязательно посещаем Вооруженные силы. И сегодня мы с Вами посетим ВС Республики Арцах, и я более чем уверен, что проделанная в последнее время наша работа и данные поручения станут дополнительным доказательством того, что наша Родина защищена, защитники нашей Родины добросовестно выполняют свои патриотические обязанности, создавая тем самым дополнительные возможности для повышения эффективности нашей работы на будущее.
Мы с Вами посетим несколько субъектов экономики, где в результате нашей совместной работы мы также зафиксировали скромные результаты. Убежден, что наша сегодняшняя работа станет дополнительной основой для дальнейшего использования нашего коллективного потенциала и для еще большего увеличения эффективности нашей общей работы. Я рад приветствовать Вас и поздравляю по случаю тройного праздника”.
В свою очередь, премьер-министр Пашинян отметил: “Многоуважаемый господин президент, поздравляю всех нас с тройным праздником и, особенно, с Днем освобождения Шуши. Уже третий год мы вместе празднуем этот славный праздник в Степанакерте, и я думаю, что это очень хорошая традиция, которая имеет глубокое содержание.
В Арцахе прошли президентские и парламентские выборы, и я хочу поздравить Вас также с этим событием. Скоро новый президент вступит в должность, но я хотел бы выразить Вам признательность за нашу совместную работу в течение этого времени. Уверен, что у нас будут поводы и возможности для обсуждения, работы и реализации намеченных в этот период программ.
Хочу констатировать, что, несмотря на эту эпидемию коронавируса, я вижу Арцах и Степанакерт в хорошем настроении. Наша общая и национальная задача заключается в том, чтобы каждое 9 мая в Арцахе, в Армении и среди всех армян было более празднично, наш взгляд в будущее был более оптимистичным, и мы были более уверенными в сегодняшнем дне. Я убежден, что так оно и будет, потому что у нашего народа огромный потенциал, на самом деле только небольшая часть этого потенциала фактически реализована и использована, и 9 мая, Шуши дают нам больше уверенности в своих силах, в своем будущем и настоящем. У всех нас есть коллективный и общий долг перед нашими павшими героями. Мы должны выполнить этот долг с честью и десятикратно вернуть этот долг их потомкам. Еще раз примите мои поздравления”.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества между правительствами Армении и Арцаха.