Վարչապետ Փաշինյանն այցելել է ՊԲ զորամասեր, սահմանապահ դիրքեր և ծանոթացել Արցախում ժամանակակից գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի, ԱՀ ընտրված նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ ԱՀ Պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելել են պաշտպանական բանակի մի քանի զորամասեր և սահմանապահ դիրքեր:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ հայկական երկու հանրապետությունների ղեկավարներին ներկայացվել են ինժեներական և ամրաշինական ենթակառուցվածքները, հուսալի պաշտպանություն իրականացնելու նոր տեխնոլոգիաները, նոր սպառազինությունը, դիրքերում անձնակազմի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները, տեխնիկական հագեցվածությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը ծանոթացել են զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և զրուցել զինվորների հետ:
Այնուհետև նրանք եղել են ՊԲ զորամասերից մեկում, որտեղ միայն մի քանի օր է, ինչ ներդրվել է սննդի նոր կարգը: Վարչապետը ծանոթացել է զինծառայողներին տրամադրվող սննդի տեսականուն, որակին և ընդգծել, որ նոր սննդակարգի ներդրման գործընթացը զինված ուժերում հաջողությամբ ընթացքի մեջ է: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է զինված ուժերի, ռազմարդյունաբերության շարունակական զարգացումը և հավելել, որ այդ խնդիրը գտնվում է ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարներն այցելել են նաև գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներ և բուսական յուղի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություն:
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել կաթիլային ոռոգման համակարգով եգիպտացորենի ցանքատարածքներն ու նռան այգիները: Պատասխանատուները վարչապետին մանրամասներ են ներկայացրել կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման, դրա արդյունավետության և Արցախում այդ համակարգով գործող ցանքատարածքների ու այգիների ընդլայնման ուղղությամբ նախատեսվող ծրագրերի մասին:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը ողջունել է Արցախում ժամանակակից գյուղատնտեսության զարգացմանը միտված շարունակական քայլերը և կարևորել կառավարությունների միջև այս ուղղությամբ սերտ համագործակցությունն ու համատեղ միջոցառումների իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Արցախի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղում գործող բուսական յուղի արտադրամաս` ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ արտադրությունը կազմակերպվում է տեղական հումքից` գերմանական ժամանակակից սարքավորումներով: Արտադրանքի ողջ ծավալն իրացվում է Արցախում և Հայաստանում: Ընկերությունն ունի 70-ից ավելի աշխատակից և նախատեսում է ներդրումային նոր ծրագրերի արդյունքում առաջիկայում ընդլայնել գործունեությունը:

Премьер-министр Пашинян посетил воинские части и приграничные позиции АО и ознакомился с работами по развитию современного сельского хозяйства в Арцахе
Премьер-министр Никол Пашинян и его супруга Анна Акопян вместе с действующим президентом Республики Арцах Бако Саакяном и избранным президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном в сопровождении министра обороны - командующего Армией обороны Республики Арцах Джалала Арутюняна посетили несколько воинских частей и приграничных позиций.
Главам двух армянских государств были представлены инженерные и фортификационные инфраструктуры, новые технологии надежной защиты, новые вооружения, работы по повышению безопасности служащих на позициях солдат и техническое оснащение.
Никол Пашинян, Бако Саакян и Араик Арутюнян ознакомились с бытовыми условиями военнослужащих и пообщались с солдатами.
Затем они посетили одну из воинских частей Армии обороны, где всего несколько дней назад была внедрена новая система питания. Премьер-министр ознакомился с меню для военнослужащих, качеством еды и подчеркнул, что процесс внедрения новой системы питания в Вооруженных силах успешно осуществляется. Никол Пашинян подчеркнул важность непрерывного развития Вооруженных сил и военной промышленности и добавил, что этот вопрос находится в центре внимания правительства Республики Армения.
Лидеры Армении и Арцаха также посетили несколько фермерских хозяйств и завод по производству растительного масла.
В частности, Николу Пашиняну были представены посевы кукурузы и гранатовые сады с системой капельного орошения. Ответственные лица представили премьер-министру подробности внедрения системы капельного орошения, ее эффективность и запланированные программы по расширению посевных площадей и садов с такой системой в Арцахе.
Глава правительства Армении приветствовал последовательные шаги по развитию современного сельского хозяйства в Арцахе и подчеркнул важность тесного сотрудничества между правительствами и реализации совместных мероприятий в этом направлении.
Никол Пашинян также посетил завод по производству растительного масла в селе Тагавард Мартунинского района Арцаха и ознакомился с его деятельностью и предстоящими программами. Было отмечено, что производство организуется современным немецким оборудованием из местного сырья. Весь объем продукции реализуется в Арцахе и Армении. В компании более 70 сотрудников и планируется расширить деятельность в ближайшем будущем в результате новых инвестиционных программ.