Շահութաբեր և արտահանմանը միտված գյուղատնտեսություն. խորհրդակցություն՝ վարչապետի մոտ
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են գյուղատնտեսության ռազմավարական զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Այդ համատեքստում Կենտրոնական բանկի մասնագետների կողմից ներկայացվել է գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումային ֆոնդի հիմնման նախագիծը և դրա կիրառման հնարավորությունները, նպատակները, ոլորտում զարգացման մեխանիզմների ներդրման քայլերը: Նշվել է, որ նախագիծը մշակվել է՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը: Նախագծով առաջարկվում են ոլորտի զարգացմանն ուղղված միջոցառումներ, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական տեխնիկայի պարկի հիմնադրում՝ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության սկզբունքով:
Ներկայացված նախագծի շուրջ տեղի է ունեցել մանրամասն քննարկում, հնչեցվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ:
ԿԲ պատասխանատուներն անդրադարձել են նաև գյուղոլորտի վարկերի տրամադրման գործընթացին: Զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարվա մարտ ամսվա դրությամբ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ տրամադրված վարկերի ծավալն աճել է 20,3 տոկոսով, իսկ այս տարվա ապրիլին 2020-ի տարեսկզբի համեմատ՝ 4,6 տոկոսով:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է ներկայացնել վերը նշված ֆոնդի ձևավորման ճանապարհային քարտեզ, որտեղ առավել մանրամասն նկարագրված կլինեն դրա նպատակները, գործունեության արդյունքում հնարավոր ակնկալիքները: «Կառավարության նպատակն է՝ գյուղատնտեսությունը դարձնել շահութաբեր, արտահանմանը միտված, բարձր տեխնոլոգիական և արտադրողական»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ կարևորելով նաև առաջիկայում ոլորտում հաջողություններ արձանագրած ֆերմերների հետ քննարկումների կազմակերպումը:

Прибыльное и экспортно ориентированное сельское хозяйство: совещание у премьер-министра
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы стратегического развития сельского хозяйства.
В этом контексте специалисты Центрального банка представили проект создания инвестиционного фонда в сфере сельского хозяйства, возможности его применения, цели, шаги по внедрению механизмов развития сферы. Было отмечено, что проект разработан с учетом международного опыта. В проекте предлагаются меры, направленные на развитие отрасли, в том числе создание парка сельскохозяйственной техники, по принципу сотрудничества между государством и частным сектором.
Состоялось подробное обсуждение представленного проекта, были озвучены различные предложения и замечания.
Представители ЦБ также коснулись процесса предоставления сельскохозяйственных кредитов. Было доложено, что по состоянию на март текущего года объем предоставленных кредитов по сравнению с аналогичным периодом 2019 года увеличился на 20,3%, а в апреле текущего года по сравнению с началом 2020 года - на 4,6%.
Подводя итоги совещания, премьер-министр Пашинян поручил представить дорожную карту по формированию вышеупомянутого фонда, где будут более подробно описаны его цели, возможные ожидания в результате его деятельности. “Цель правительства - сделать сельское хозяйство прибыльным, экспортно ориентированным, высокотехнологичным и продуктивным”, - сказал Никол Пашинян, подчеркнув важность проведения обсуждений с достигшими успехов в этой области фермерами.