Գյուղապետը Մաքսիմ Հակոբյանին. «Հետ քաշեք ձեր անմաքուր ձեռքերը Քաջարան գյուղից»
Քաջարան գյուղի շուրջ իրադարձություններն այնքան սրընթաց են զարգանում, որ ստիպված եմ եւս մեկ անգամ հանդես գալ հայտարարությամբ՝ ակնկալելով Հայաստանի բնակչության աջակցությունը՝ սահմանային մեր գյուղի լինել-չլինելու համար մղվող պայքարում:
Վերջին օրերին ավելի ինտենսիվ են դարձել Քաջարան գյուղի բնակիչների հանդեպ կիրառվող սպառնալիքները: Մասնավորապես՝ ծագումով Քաջարան գյուղացի Ալիկ Դավթյանը, ով Մաքսիմ Հակոբյանի տեղակալն է, ում մեր գյուղում Մելիք Ֆրանգյուլ են անվանում, հայրենի գյուղին դավաճանելու համար կանչում է կոմբինատում աշխատող համագյուղացիներին եւ սպառնում՝ հրաժարվեք պայքարից, մի խառնվեք այդ ամենին, թե չէ աշխատանքից կհեռացվեք: Նույն սպառնալիքներով է զբաղվում հանքի ղեկավարությունը՝ հանքի պետ Հակոբ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ով տնօրենի եղբայրն է:
Հակաքաջարանյան իր ծրագրերում ավելի ագրեսիվ ու անհավասարակշիռ է դարձել Մաքսիմ Հակոբյանը, ով հայտարարում է, թե չի ճանաչում Քաջարանի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանին: Հավանաբար, ճիշտ է ասում կոմբինատի տնօրենը. նրա հիշողության հետ վերջին շրջանում ինչ-որ արտառոց բաներ են կատարվում: Բայց ուզում եմ նրան օգնել, որպեսզի հիշի-վերհիշի Քաջարանի գյուղապետին:
Ռաֆիկ Աթայանն այն գյուղապետն է, ում հետ մեկ տարի առաջ հանգուցյալ Յուզիկ Համբարձումյանի միջոցով բանակցում էր՝ գյուղի վիճարկվող տարածքն իր անունով սեփականաշնորհելու, որից հետո այդ տարածքը վարձակալությամբ կոմբինատին տալու շուրջ:
Ռաֆիկ Աթայանն այն գյուղապետն է, ումից վերջին տարիներին անընդհատ խնդրում էր 300-500 հա արոտավայր՝ 25 տարի վարձակալությամբ՝ ոչխարի իր հոտերը պահելու համար: Ռաֆիկ Աթայանն այն գյուղապետն է, որ մերժեց բոլոր այդ առաջարկները եւ զսպեց նրա ախորժակը: Ռաֆիկ Աթայանը չթողեց, որ նա մեր դարավոր գյուղը պղծի, թեեւ ձեռքին կար կառավարության որոշումը:
Հիմա հիշեցի՞ք Ռաֆիկ Աթայանին, եթե ոչ, ապա նոր փաստեր կբերեմ, որոնք կարթնացնեն ձեր խամրած հիշողությունը:
Այսօր ուզում եմ հրապարակավ զգուշացում անել Մաքսիմ Հակոբյանին՝ հետ քաշեք ձեր անմաքուր ձեռքերը Քաջարան գյուղից: Եթե ձեզ, այնուամենայնիվ, հաջողվի ավերել մեր գյուղը, ապա դուք կամ ձեր սերունդները երբեւէ կարժանանաք քաջարանցիների վրեժխնդրությանը, ինչը, անկախ մեր կամքից, անխուսափելի կդառնա: Քաջարանը դարեր ի վեր հետ է մղել թուրք նվաճողներին: Քաջարանը պատրաստ է հետ մղել նաեւ մերօրյա նվաճողներին, ովքեր օտարից ավելի դաժան են: Հեռու մնացեք մեր գյուղից եւ փող աշխատելու այլ ձեւ գտեք:
Տեղյակ եմ պահում Քաջարանի խնդրով բոլոր հետաքրքրվածներին, որ ՀՀ նախագահը դեռեւս չի պատասխանել մեր՝ ս.թ. մարտի 5-ի նամակին:
Տեղյակ եմ պահում նաեւ, որ Տիգրան Սարգսյանը, դատելով նրա հետ մարտի 3-ին ունեցած զրույցից, վճռական է տրամադրված գյուղը վերացնելու եւ հանքարդյունաբերությանը ծառայեցնելու հարցում:
Որերորդ անգամ հայտարարում եմ՝ մեզ՝ քաջարանցիներիս համար միանգամայն անընդունելի է հոգեւոր, մշակութային արժեքների, սրբությունների դիմաց փոխհատուցում ստանալն ու այդ թեմայի շուրջ բանակցելը: Մեզ համար գոյություն ունեն արժեքներ, որոնք վեր են ամեն տեսակ փոխհատուցումից: Դա մեր սահմանային գյուղն է՝ հազարից ավելի ննջեցյալներ ունեցող գերեզմանոցով, Մեծ հայրենականում զոհված քաջարանցիների հիշատակը հավերժացնող հուշարձանով, 17-րդ դարում կառուցված Սբ. Հակովբ եկեղեցիով:

Староста Каджарана Максиму Акопяну: «Уберите свои нечистые руки от села Каджаран»
События вокруг села Каджаран развиваются так стремительно, что я вынужден еще раз выступить с заявлением, ожидая поддержки населения Армении в борьбе за существование нашего приграничного села.
В последние дни угрозы в адрес каджаранцев активизировались. В частности, заместитель Максима Акопяна, сам уроженец Каджарана Алик Давтян, которого в нашем селе называют Меликом Франгулом, с целью заставить работающих на комбинате односельчан стать предателями вызвал их к себе и потребовал: откажитесь от борьбы, не вмешивайтесь во все это, не то будете уволены с работы. С аналогичными угрозами выступает и руководство рудника в лице начальника Акопа Акопяна, брата директора комбината.
Максим Акопян, который заявляет, что не знает старосту села Каджаран Рафика Атаяна, в своих антикаджаранских программах стал проявлять еще большую агрессивность и неуравновешенность. Директор комбината, видимо, говорит правду – в последнее время с его памятью происходит что-то непонятное. Но я хочу помочь ему вспомнить старосту Каджарана.
Рафик Атаян – тот староста, с которым год назад он через покойного Юзика Амбарцумяна вел переговоры относительно приватизации на свое имя спорной территории села с тем, чтобы потом сдавать ее в аренду комбинату.
Рафик Атаян – тот староста, которого в последние годы он постоянно просил сдать в аренду на 25 лет 300-500 га пастбищ для того, чтобы держать там свои стада овец.
Рафик Атаян – тот староста, который отклонил все эти предложения и умерил его аппетит. Рафик Атаян не позволил, чтобы он осквернил наше вековое село, хотя и имел на руках решение правительства.
Теперь вспомнили Рафика Атаяна? Если нет, могу привести новые факты, которые освежат вашу память.
Сегодня хочу публично предупредить Максима Акопяна: уберите свои нечистые руки от села Каджаран. Если вам, тем не менее, удастся разрушить наше село, то вы и ваши поколения удостоитесь мести каджаранцев, что, независимо от нашей воли, станет неизбежным. Каджаран на протяжении многих веков отражал нападения турецких завоевателей. Каджаран готов отбросить и сегодняшних завоевателей, которые более жестоки, чем иностранные. Держитесь подальше от нашего села, найдите другие способы зарабатывания денег.
Всех, кто интересуется проблемой Каджарана, ставлю в известность о том, что президент РА пока не ответил на наше письмо от 5 марта с.г.
Ставлю также в известность Тиграна Саркисяна, который, судя по его беседе от 3 марта, решительно настроен в вопросе уничтожения села и принесения его в жертву горнодобывающей промышленности. Уже в который раз я заявляю: для нас, каджаранцев, абсолюто неприемлемо получение компенсации за духовные, культурные ценности и святыни и ведение переговоров по этому вопросу.
Для нас существуют ценности, которые превыше всяких компенсаций. Это наше пограничное село с его кладбищем, где покоятся более тысячи усопших, с памятником, увековечивающем память каджаранцев, погибших в Великую Отечественную войну, с построенной в 17-ом веке церковью святого Акопа.